• MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA 11-19.05.2023r.

          • W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, ogłoszonego przez Wojewodę Mazowieckiego i Kuratorium Oświaty w Warszawie, przygotowaliśmy wiele atrakcji, które były okazją do przypomnienia i utrwalenia nawyków związanych z bezpieczeństwem.

            - Zorganizowaliśmy pogadanki klasowe na godzinach wychowawczych we wszystkich klasach i przedszkolu o bezpieczeństwie na drodze i w szkole oraz o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole.

            - Odbył się  szkolny konkurs o bezpieczeństwie.

            - Klasy IV i klasa V na lekcjach techniki utrwalały przepisy ruchu drogowego oraz zapoznały się z aktualnymi przepisami związanymi z jazdą na hulajnodze elektrycznej, na urządzeniach transportu osobistego i urządzeniach wspomagających ruch

            - Na zajęciach świetlicowych organizowane były gry i zabawy, takie jak: ,,Światła”, ,,Numery alarmowe”, zabawa ,,Tak-Nie”, ,,Samochody”, zagadki słuchowe, scenki tematyczne kalambury, improwizacje muzyczno-ruchowe uwzględniające szeroko rozumiane pojęcie bezpieczeństwa.

            - W klasach młodszych i oddziałach przedszkolnych przypomnienie praktycznego i bezpiecznego poruszania się po drogach (wycieczka po Paprotni)

            - Na zajęciach techniki dzieci utrwalały przepisy dotyczące pieszych w ruchu drogowym.

            -15-17 maja upłynął pod hasłem „Bądź widoczny”. Był to dzień z odblaskami.

            - Na lekcji techniki i w-fu uczniowie klasy IV w tym  tygodniu ćwiczyli jazdę na rowerze przygotowując się do egzaminu na kartę rowerową.

            - 18 maja odbył się pisemny egzamin na kartę rowerową.

            - Dla chcących pogłębić temat w literaturze pani bibliotekarka przygotowała zbiór pozycji książkowych.

            - Na lekcjach języka polskiego uczniowie układali wierszyki na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            - Zorganizowany został apel na którym odbył się quiz dla wszystkich klas na tematy bezpieczeństwa oraz uczniowie klasy II zaśpiewali piosenkę o zasadach bezpieczeństwa.

             

        • Zbiórka karmy
          • Zbiórka karmy

          • W ostatnim czasie Klub Wolontariusza w naszej szkole przeprowadził zbiórkę karmy dla bezdomnych psów. Tym razem wsparliśmy Schronisko "Zwierzaki do wzięcia". Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!

          • Konkurs

          • Dnia 11 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w etapie gminnym Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. Naszą szkołę reprezentowało dziewięcioro dzieci.Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

            Kl. I-III: Zuzanna Zacharczuk kl. II, Aleksander Lipiński kl. III.

            Kl. IV-VI: Karolina Chodowiec kl. VI

            Kl. VII-VIII: Milena Nasiłowska kl.VIII, Anna Grochowska kl. VIII, Nikola Skwierczyńska kl. VII.

            Będą oni reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się 29 i 30 maja w "Rejmontówce" w Chlewiskach. Wszystkim gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

          • Dzień Doradztwa Zawodowego

          • 11 maja w naszej szkole zorganizowany został Dzień Doradztwa Zawodowego „Mój zawód – moja przyszłość”. Odbył się tego dnia quiz z wiedzy o zawodach, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły z podziałem na kategorie wiekowe. Zwycięzcy zostali nagrodzeni  słodkimi upominkami. Zadaniem apelu było przybliżenie uczniom wiedzy o istniejących zawodach, o predyspozycjach i cechach charakteru jakie powinni posiadać. Uczniowie uczestniczyli z zaangażowaniem w kolejnych konkurencjach i wykazali się dużą wiedzą na dany temat.

          • "Ekologiczna Zemsta"

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych i wiedzy na temat natury i zagrożeń, z jakimi się ona zmaga. Został on ustanowiony po to, by przypomnieć ludziom, że o naszą planetę trzeba dbać, gdyż to właśnie dzięki niej żyjemy. 
            Uczniowie klasy 7 z okazji Dnia Ziemi  przygotowali  przedstawienie pt. "Ekologiczna Zemsta", które było przeplatane piosenkami. Tematem występu artystycznego było promowanie świadomości ekologicznej. Siódmoklasiści pokazali  pozostałym uczniom, że dbanie o planetę  nie jest trudne, wymaga od nas jedynej rozwagi i samodyscypliny.

          • Spotkanie z pisarką

          • 9 maja, w ramach jednego z wielu działań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, nasza biblioteka we współpracy z Biblioteką Gminną w Hołubli, zorganizowała spotkanie autorskie. Gościem była pani Julita Piskorz – autorka bajek dla dzieci. Pisarka zaprezentowała uczniom kl. I – III swoją książkę pt. „Zaczarowane historie”. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które prowadząca udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.

            Spotkanie wszystkim bardzo się podobało, a na koniec zebrani otrzymali autografy!

          • Konkurs recytatorski

          • Ostatnio odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego.

            Zwycięzcami, którzy przeszli do etapu gminnego i będą reprezentować naszą szkołę są:

            - kategoria kl. I - III: Mateusz Suchożebrski kl. II, Olek Lipiński kl. III i Zuzia Zacharczuk kl.III

            - kategoria IV - VI: Karolina Chodowiec kl.VI, Dawid Suchożebrski kl. IV i Julka Sadowa kl. IV

            - kategoria kl. VII - VIII: Ania Grochowska kl. VIII, Milena Nasiłowska kl. VIII i Nikola Skwierczyńska kl. VII

            Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

        • Zbiórka żywności
          • Zbiórka żywności

          • Nasza szkoła już kolejny raz włączyła się w akcję pomocy organizowaną przez Bank Żywności. W związku z tym przed Świętami Wielkanocnymi  odbywała się zbiórka potrzebnych produktów. Każdy mógł przynieść produkty trwałe z dłuższym terminem ważności i ofiarować  je osobom będącym w trudniejszej sytuacji. Zebrane artykuły zostały przekazane do Banku Żywności  w Siedlcach, skąd trafiły do wielodzietnych rodzin, osób samotnie wychowujących dzieci lub ludzi chorych. Szkolny Klub Wolontariatu wyraża wdzięczność tym, którzy okazali serce i potrafili zrozumieć potrzebujących.

          • Kiermasz ciast

          • Z inicjatywy naszych wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza, 28 kwietnia w szkole miał miejsce charytatywny kiermasz ciast, z którego dochód przekazaliśmy dla Marysi Tchórzewskiej z Siedlec. Marysia to 11-letnia dziewczynka, która urodziła się z wieloma wadami wrodzonymi nogi - brak kości strzałkowej, kości śródstopia, pięty i 3 paluszków, kość piszczelowa była krótsza, stopa końsko-szpotawa. Marysia przeszła kilka operacji w USA, dzięki którym jej nóżka została wydłużona o 20 cm. Teraz musi pilnie mieć kolejną operację wyjęcia aparatu wydłużającego, płytek zapobiegających koślawości. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i ich mam, ze sprzedaży ciasta, ciasteczek, wafli udało nam się zebrać 1300, 85 gr. Dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli słodkości, jak też i tym, którzy je zakupili.

          • Przez krzyż do zbawienia

          • W ostatnim tygodniu przed wiosenną przerwą w nauce uczniowie spędzili w świątecznym nastroju. Społeczność szkolną połączył udział w wielkanocnym apelu przygotowanym pod kierunkiem p. Agaty Grzeszczuk, p. Joanny Radosz i p. Ewy Chruściel. Podczas występów uczniowie recytowali wiersze , śpiewali okolicznościowe pieśni , przedstawili scenę nawiązującą do zmartwychwstania Jezusa. 

            Po zakończonym misterium  głos zabrała  dyrektor szkoły p. Anna Głuchowska, która złożyła  świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość  gościom,  rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście: ks. proboszcz – Wojciech Matuszewski,  p. Leszek Trębicki –  Wójt Gminy Paprotnia, p. Kamila Daniluk – przewodnicząca Rady Rodziców.

            Następnie odbyły się podsumowania  konkursów, wręczenie dyplomów i nagród. Głos zabrał też Samorząd Uczniowski, który przeprowadził konkurs na najładniejsze jajko wielkanocne.

          • Europejski Dzień Logopedy

          • 7 marca 2023 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy, który przygotowała Pani logopeda Aneta Nasiłowska. W tym roku realizowany był w grupie 3-4 latków pod hasłem "Psi Patrol rusza do akcji". Dzieci przypomniały sobie bohaterów kultowego filmu animowanego, odgadywały zagadki tematyczne. Wspólnie z pieskami umieszczonymi na kartach, wykonywały ćwiczenia buzi i języka. Przedszkolaki ćwiczyły pamięć słuchową, układały szeregi i sekwencje, dopasowywały cienie do piesków. Na zajęciach nie zabrakło dobrej zabawy i wesołej atmosfery. 

          • Spektakl "Bajkowy ambaras".

          • O baśniowych bohaterach opowiadał spektakl „Bajkowy ambaras”, który został wystawiony w naszej szkole w ramach projektu „ Polubić czytanie”. Przygotowali go uczniowie klasy pierwsze, drugiej i trzeciej pod kierunkiem  p.B. Gromulskiej, p.H.Kruk i p. A. Nasiłowskiej. Na scenie pojawiały się kolejno postacie przychodzące do Wielkiego Baja z prośbą o interwencję w kwestii ich baśni. Okazało się, że za sprawą Baby Jagi pouciekali ich bohaterowie. Królewna Śnieżka i krasnale opuścili chatkę i wybudowali sobie blok. Baba Jaga zmieniła imię na Jadwiga i zaczęła pracować w branży turystycznej. Jaś i Małgosia rozpaczają nad stratą chatki z piernika. Po prostu prawdziwy ambaras. Wielki Baj z pomocą wróżki Fantazji przywrócił stary porządek i zaapelował do dzieci, by nie rezygnowały z czytania i słuchania baśni, które rozwijają naszą wyobraźnię. Barwne stroje postaci bajkowych i dekoracje wprowadziły widzów w niezwykły świat fantazji. Scenografia, ciekawe stroje, pięknie śpiewająca Fantazja i gra aktorska dzieci bardzo się wszystkim podobała i została nagrodzona gromkimi brawami.

            W przedstawieniu wystąpili:

            • Wielki Baj – Olo Lipiński
            • Fantazja – Dominika Czarnocka
            • Zła Królowa – Nikola Szybka
            • Baba Jaga – Justynka Suchodolska
            • Woźny – Staś Sanetra
            • Jaś – Mateusz Suchożebrski
            • Małgosia – Ola Łyszczewska
            • Mędrek – Kornelka Czarnocka
            • Gapcio – Maja Kryńska
            • Gburek - Amelka Skwierczyńska
            • Nieśmiałek – Marysia Nasiłowska
            • Chórek: Mikołaj Łęczycki, Mateusz Skwierczyński, Adam Ślaz, Kamil Rozbicki, Przemek Semeniuk, Filip Kościński.
          • Ogłoszenie

          • BEZPŁATNE TURNUSY REHABILITACYJNE

            DLA DZIECI ROLNIKÓW

             (Uwaga liczba miejsc ograniczona)

             

            W okresie wakacji 2023 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników               z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok.

            Za pośrednictwem Placówki Terenowej KRUS w Siedlcach z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 26 dzieci z chorobami układu oddechowego, urodzonych w latach 2008 – 2016 (7-15 lat).

             

            Turnus rehabilitacyjny  dla dzieci z chorobami układu oddechowego zostanie zorganizowany                      w  Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu Zdroju w okresie od 13 lipca do 2 sierpnia 2023r.

             

            Rodzice nie ponoszą odpłatności za pobyt i transport dziecka.

            Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych mają zapewnione  całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

            Kwalifikacja dzieci na rehabilitację leczniczą w ramach Centrów Rehabilitacji Rolników.

            Podczas kwalifikowania dziecka do leczenia rehabilitacyjnego lekarz ocenia:

            • Stan zdrowia dziecka.
            • Przebieg choroby będącej wskazaniem do rehabilitacji leczniczej w ramach CRR.
            • Zdolność dziecka do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się.

            Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności                (do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia  o niepełnosprawności).

            Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie warunków rehabilitacji leczniczej i turnusów regeneracyjnych  (Dz.U. z 2022 r. poz. 2757). Do wniosku obligatoryjnie powinny zostać dołączone:

             

            Wnioski można pobrać w Oddziale i Placówkach Terenowych KRUS oraz ze strony internetowej www.krus.gov.pl. Wnioski wypełnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę  wraz z wypełnionymi załącznikami należy złożyć w Placówkach Terenowych KRUS do 26 maja 2023 r.

            Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ds. rehabilitacji w PT  KRUS w Siedlcach  

            tel. 25 640 46 57 lub 25 640 46 17

            PT KRUS w Siedlcach

            ul. Brzeska 39

            08-110 Siedlce

            e-mail:siedlce@krus.gov.pl

             

          • Konkurs

          • Konkurs „Żywe obrazy” został rozstrzygnięty. Wszystkie prace były niezwykle kreatywne oraz utrzymane na bardzo wysokim poziomie artystycznym, w związku z czym jury nie miało łatwego zadania. Nie było w stanie wybrać zwycięzców, ponieważ w tym konkursie każdy jest wygranym. Zdecydowano więc, iż wszyscy uczestnicy zasługują na I miejsce. Serdecznie gratulujemy dzieciom i ich rodzicom gdyż był to konkurs rodzinny. BRAWA za pomysłowość, chęci i wspaniałe efekty. DZIĘKUJEMY

          • Wyniki rekrutacji do oddziałów przedszkolnych

          • Informuję, że w wyniku przeprowadzonej rekkrutacji do przedszkola komisja rekrutacyjna ustaliła, że wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wnioski o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Paprotni w pierwszym terminie zostały przyjęte. Proszę rodziców o złożenie do 31.03.2023 potwierdzenia woli zapisu dziecka.

            Z poważaniem Anna Głuchowska

          • Dzień Kobiet

          • 8 marca -  to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety,  zarówno te duże, jak i te małe.

            W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali

            życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku, i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)

            Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia,
            kwiaty i promienny uśmiech…

            9 marca odbyła się zaplanowana z okazji Dnia Dziewczynek wycieczka do nowopowstałej sali zabaw w Siedlcach Kids Paradise.

            Razem z klasami I-III udaliśmy się w to wspaniałe miejsce, pełne atrakcji zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci.

            Nasi podopieczni mieli okazję skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji m.in. zjeżdżalni, trampolin, basenów z kulkami, przeróżnych urządzeń elektronicznych.

            Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do szkoły… A my już powoli planujemy następną wycieczkę…

             

        • Światowy Dzień Zespołu Downa
          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem stały się kolorowe skarpetki zakładane „nie do pary” jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21. Łączymy się kolejny raz.

          • Poznajemy zawód fryzjera

          • W piątek 17 marca gościliśmy w naszym przedszkolu mamę Ady- Panią Marlenę, która opowiedziała nam o swoim zawodzie i wielkiej pasji jaką jest fryzjerstwo.  Pokazała swoje narzędzia i urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Ponadto zaprezentowała atrybuty fryzjera:  pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę, lokówkę, maszynki i wiele innych.  Następnie wykonała fryzury chętnym dzieciom. Największym zainteresowaniem cieszyły się brokatowe i zielone pasemka oraz kolorowe warkoczyki. Po tak wspaniałym spotkaniu każdy na pewno z chęcią będzie chodził do fryzjera. Serdecznie dziękujemy Pani Marlenie za wspólnie spędzony czas oraz życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej.

          • Konkurs recytatorski

          • Dnia 16.03.2022r. w naszym przedszkolu odbył się  konkurs recytatorski dla przedszkolaków "W świecie poezji J. Brzechwy i J. Tuwima". W konkursie wzięło udział 15 uczestników. Głównymi celami konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej oraz rozwijanie predyspozycji i talentu recytatorskiego dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas występów dzieci  wspaniale zaprezentowały się w znanych i mniej znanych wierszach polskich wieszczy. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: p. Joanna Olędzka, p. Beata Gromulska oraz p. Małgorzata Denisiuk. Obrady jury były bardzo burzliwe. Dyplomy oraz nagrody dla uczestników zostaną wręczone na najbliższym szkolnym apelu.

          • Dzień Pizzy

          • Pizza to ulubiona potrawa nie tylko dorosłych, ale także dzieci, w tym przedszkolaków.  Światowy dzień pizzy obchodzony jest 9 lutego nie tylko w pizzeriach i restauracjach, ale także w przedszkolach.

            Dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz jakie składniki można wykorzystać do jej przygotowania. Około godz. 10 w całej szkole rozniósł się smakowity zapach. Nasze przedszkolaki dokładnie wiedziały, że zawitał do nas dostawca z siedleckiej pizzerii. Pizza nie tylko ładnie pachniała, ale również bardzo smakowała dzieciom.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Paprotni
      • (+25) 6312137 ul. Jana Pawła II 5 08-107 Paprotnia
      • 08-107 Paprotnia ul. Jana Pawła II 5 e-mail: zs_paprotnia@op.pl lub sp_paprotnia@paprotnia.pl Poland
      • Kontakt do Inspektora Danych Osobowych (IOD) Paulina Skrouba e-mail: iod.rodo@epoczta.pl
    • Logowanie