• Laboratoria Przyszłości


        • Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

          https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2

          Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku otrzymaliśmy maksymalną kwotę o jaką mogliśmy się starać czyli 60000 zł

          Cześć kwoty została przeznaczona na tzw. wyposażenie podstawowe, które wynika z wymagań jakie zakłada projekt czyli: Aparat fotograficzny z funkcją kamery wraz z akcesoriami, drukarkę 3D, statyw z akcesoriami, mikroport z akcesoriami, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofon kierunkowy, gimbal, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, stację lutowniczą

          Za pozostałą kwotę zakupiliśmy Mobilną pracownia VR Class,  czyli zestaw gogli 3D (8 sztuk) z dostępem do  platformy zawierającej ponad 1000  treści z 14 przedmiotów oraz 3 zestawy Klocków „Lego” do robotyki

          Jesteśmy przekonani, że dzięki udziałowi w Projekcie Laboratoria Przyszłości nasze lekcje będą ciekawsze, atrakcyjniejsze i pozwolą łatwiej przyswoić wiedzą oraz pozyskać nowe umiejętności.

          https://www.classvr.com/pl/?gclid=Cj0KCQiAraSPBhDuARIsAM3Js4pSO4r-qJBF_N2F2qmQDq-zZXDF6gyVKnRpwYF8QS0nnQ2a-baQugsaAns0EALw_wcB

           

          WRZESIEŃ 2022

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          We wrześniu odbyły się w naszej szkole lekcje podczas których wykorzystano sprzęty zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Zajęcia realizowane były zarówno w klasach starszych szkoły podstawowej  jak i  wśród młodszych uczniów i przedszkolaków. Zakupiony sprzęt urozmaicił  zajęcia i pozwalał rozwijać kreatywność uczniów na lekcjach: języka polskiego, języka angielskiego, techniki, chemii, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego oraz podczas zajęć logopedycznych,  rewalidacyjnych i bibliotecznych. Przy użyciu gogli VR, aparatu fotograficznego  i klocków Lego Educations uczniowie świetnie się bawili, ćwiczyli spostrzegawczość, koordynację wzrokowo –ruchowa, byli zainteresowani i zaciekawieni. Bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, wykazywali się pomysłowością i zaangażowaniem, rozwijając przy tym swoją wyobraźnię.

          PAŻDZIERNIK 2022

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          Październikowe zajęcia wykorzystujące sprzęty zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości były bardziej różnorodne niż w poprzednim miesiącu.  Przy pomocy okularów VR uczniowie mogli obserwować i zwiedzać zakątki ziemi na lekcjach geografii, przejść się po wnętrzu piramidy w starożytnym Egipcie na historii, pozwiedzać największe stadiony świata na zajęciach wychowania fizycznego, odbyć spacer po Watykanie na religii,  oraz zobaczyć elektrownie wodne, wiatrowe i jądrowe na kole fizycznym.

          Na zajęciach z doradztwa zawodowego uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się pracy fotografa, stworzyli mini studio fotograficzne, porozstawiali niezbędny sprzęt: płótna, oświetlenie do  tworzenia zdjęć, aparat fotograficzny i statyw. I rozpoczęli zabawę w fotografowanie, próbując dobrze doświetlić zdjęcia. Na plastyce w klasie VII również uczniowie  użyli  sprzętu do fotografowania, tym razem jednak wykorzystując  technikę green screen, czyli fotograficzne tło zielone. Do wykonywania tych zdjęć zastosowano darmową aplikację Chromavid z którą można się było przenieść w inny wymiar. W podobny sposób młodsze dzieci bawiły się na zajęciach  świetlicowych  wykorzystując sprzęt fotograficzny. Dziewczynki mogły poczuć się jak prawdziwe modelki, zobaczyć emocje towarzyszące  "gwiazdom" podczas pozowania na ściankach.

          Aparat fotograficzny  ze statywem  był wykorzystany również podczas akademii szkolnych  z okazji ślubowania uczniów klasy pierwszej  oraz Dnia Edukacji Narodowej, kiedy to jeden z wyznaczonych uczniów wykonywał zdjęcia  i kręcił filmik, które potem umieszczane zostały na stronie szkoły.

          Nauczyciel informatyki wspólnie z klasą VII zapoznali się z budową i zasadami działania drukarki 3D. Z biblioteki gotowych projektów wydrukowali jeden wybrany.

          Młodsi uczniowie naszej szkoły na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkolaki bardzo chętnie korzystały z klocków Lego Education  i na podstawie aplikacji budowały przeróżne budowle świetnie się bawiąc i ćwicząc przy tym spostrzegawczość i koordynację wzrokowo –ruchową.

          Zajęcia z użyciem  sprzętu z Laboratoriów Przyszłości realizowane były zarówno w klasach starszych szkoły podstawowej  jak i  wśród młodszych uczniów a także  przedszkolaków. Zakupiony sprzęt urozmaicał  zajęcia i pozwalał rozwijać kreatywność uczniów, współpracę pomysłowość, spostrzegawczość, wyobraźnię i angażował wszystkich do wspólnej pracy. Laboratoria Przyszłości dają ogromne możliwości rozwoju i zarazem świetną, kreatywną zabawę, zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.

          LISTOPAD 2022

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          W listopadzie realizowane były różnorodne zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

          Okulary VR wykorzystywane były podczas zajęć języka polskiego w klasie VI, w czasie których uczniowie oglądali magiczne przedmioty w utworach fantasy. Dzieci z klasy IV na zajęciach wychowania fizycznego odbyli wirtualną wędrówkę zwiedzając  stadiony sportowe świata, zaś na zajęciach religii przy użyciu okularów VR oglądali pustynie w Egipcie. Uczniowie z klasy VII   podczas zajęć chemii za pomocą googli VR oglądali budowę cząsteczek atomów, zaś uczniowie klasy VIII na zajęciach fizyki zgłębiali wiedzę na temat magnetyzmu. Oglądali scenę skupiając się na pomieszczeniu z żurawiem, z której dowiedzieli się jak działają magnesy. Szukali elektromagnesu i obserwowali jak on działa. Dzieci z klasy III na zajęciach kółka szachowego zapoznali się z działaniem okularów VR i mieli możliwość zwiedzania stadionu sportowego Bayernu Monachium.

          Podczas zajęć informatyki w klasie VIII uczniowie zapoznali się z zasadami drukowania i budową drukarki 3D. Drukowali z bazy gotowych modeli wybrany obiekt, a następnie samodzielnie projektowali breloczek.

          Na zajęciach z doradztwa zawodowego klasa VII próbowała sił konstruktora maszyn przy pomocy klocków Lego Education, natomiast klasa V na lekcji historii prezentowała projekt klasowy o Bogach greckich, podczas którego uczniowie poprzebierani z rekwizytami przedstawiali, jakiego Boga reprezentują. Uczeń fotoreporter robił zdjęcia aparatem zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości. Aparat fotograficzny był również wykorzystywany podczas zajęć języka polskiego w klasie VII, w czasie których uczniowie wystawiali inscenizację fragmentów ..Dziadów” Adama Mickiewicza, a także na zajęciach świetlicowych. Klasa V na lekcji języka angielskiego wykonywała projekt6y dotyczące zabytków krajów anglojęzycznych. Jeden z uczniów obsługiwał aparat fotograficzny robiąc nim zdjęcia.

          Aparatem fotograficznym ze statywem robione były zdjęcia i kręcony filmik podczas uroczystej akademii z okazji 11 listopada połączonej w naszej szkole z obchodami Dnia Patrona. Korzystano z niego także w czasie Pokazu baniek mydlanych, podczas szkolnych obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka oraz podczas wycieczki szkolnej do Łodzi. Zrobione zdjęcia zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły.

          Z klocków Lego Education korzystały na zajęciach dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas: I i II. Dzieci ucząc się przez zabawę wznosiły ciekawe, oryginalne konstrukcje:  Losowy selektor książek, Diabelski Młyn, Jaskiniowy samochód, a następnie programowały ich ruchy przy użyciu aplikacji. Kształciły przy tym swoją pamięć, wyobraźnię, spostrzegawczość, czy logiczne myślenie.

          Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zakupiony nowatorski sprzęt dostarcza ciekawych rozwiązań zarówno uczniom jak i nauczycielom. Dzięki niemu zajęcia są ciekawsze, wzrasta motywacja i aktywność uczniów. Dzieci mają możliwość rozwoju własnej wyobraźni, pomysłowości, twórczości. Uczą się kreatywności i zgodnej współpracy.

          GRUDZIEŃ 2022

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          W grudniu z uwagi na przerwę świąteczną odbyło się nieco mniej zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Nowatorski sprzęt wykorzystywany był zarówno podczas zajęć dydaktycznych jak i kół zainteresowań.

          Przy pomocy okularów VR uczniowie klasy IV na zajęciach j. polskiego zwiedzali wirtualnie szkoły w różnych zakątkach świata, a następnie je opisywali. Natomiast uczniowie klasy VI na zajęciach języka polskiego oglądali rzeźbę Minotaura z mitologii, pół człowieka, pół byka, wyszukiwali postacie mitologii greckiej, łączące cechy ludzkie i zwierzęce. Okulary VR wykorzystywane były także podczas zajęć fizyki w klasie VIII, na których uczniowie zgłębiali wiedzę na temat magnetyzmu, dowiedzieli się jak działają magnesy. Za pomocą googli na zajęciach chemii uczniowie mieli możliwość obejrzenia budowy cząsteczek atomów.

          Na zajęciach doradztwa zawodowego w klasie VIII uczniowie poznali tajniki zawodu fotografa biorąc udział w praktycznych zajęciach wykorzystując sprzęt do robienia zdjęć. Uczniowie wykorzystali technikę green screen oraz zabawili się w zawodowych fotografów robiąc zdjęcia profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Aparat fotograficzny był wykorzystywany także w klasie IV na zajęciach języka angielskiego, podczas których uczniowie gromadzili wiedzę na temat zabytków i budowli krajów anglojęzycznych. Następnie prezentowali swoje projekty, co uwieczniły robiąc zdjęcia sprzętem fotograficznym. W klasie I zorganizowano rodzinne warsztaty świąteczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami przygotowały oryginalne stroiki bożonarodzeniowe. Zostało to udokumentowane w postaci zdjęć wykonanych zakupionym w ramach projektu sprzętem fotograficznym. W oddziale przedszkolnym  przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne na temat: ,,Pieczemy pierniczki”. Dzieci wykonały ciasto i ozdobiły pierniki według własnych pomysłów, co zostało uwiecznione przy użyciu aparatu fotograficznego.

          Aparatem fotograficznym ze statywem robione były zdjęcia podczas Jasełek szkolnych. Jeden z wyznaczonych uczniów wykonywał zdjęcia, które zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły.

          Klocki Lego Education zostały wykorzystane na zajęciach logopedycznych wśród przedszkolaków, podczas których dzieci poszerzały słownictwo o zimie i o sportach zimowych. Budowały z klocków Lego Education kolejkę górską. Rozwijały przy tym koncentrację i wyobraźnię przestrzenną. Również uczniowie klasy I podczas zajęć świetlicowych korzystali z klocków Lego Education. Zbudowali ,,Plac zabaw przyszłości”. W klasie II także zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego Education. Uczniowie konstruowali karuzelę z wykorzystaniem efektów dźwiękowych i wizualnych. Dzieci pracowały bardzo efektywnie i z dużym zainteresowaniem.

          Zajęcia z użyciem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości są bardzo pomocne w realizacji zadań dydaktycznych. Urozmaicają, wzbogacają treści, dostarczają nowatorskich, oryginalnych rozwiązań. Dzieci zdobywają wiedzę uczestnicząc w kreatywnych zabawach. Rozwijają przy tym swoją wyobraźnię, spostrzegawczość i podnosi się ich motywacja do nauki.

          STYCZEŃ 2023

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          Styczniowe zajęcia wykorzystujące sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości były bardzo zróżnicowane.

          Przy pomocy okularów VR dzieci z klasy V rozpoczęły swoją przygodę z goglami, niesamowitym widokiem z lotu ptaka na Akropol w Atenach. Następnie oglądały, to co pozostało po Akropolu. Stojąc wśród zrujnowanych kolumn odwiedziły Dionizosa i starożytne pojemniki z amforą w pałacu Knossos. Następnie zwiedziły w starożytnym Rzymie Koloseum w jego dzisiejszej postaci oraz odbyły podróż morską do Forum Trojana. Dzieci z klasy V korzystały z okularów VR także na zajęciach wychowania fizycznego. Odbyli wirtualną wędrówkę po stadionach sportowych świata. Uczniowie klasy VII na zajęciach fizyki utrwalali wiadomości dotyczące ruchu, toru ruchu, drogi. Rozpoznawali rodzaje ruchu i omawiali układy odniesienia opisujące dany ruch. Oglądali sceny z toru wyścigowego – ruch para lotu i statku. Zaś uczniowie klasy VII na zajęciach z wychowawcą omawiali zagadnienia zawodów i pracy. Przy pomocy gogli VR dokonywali analizy własnych zasobów i preferencji oraz wyniki pracy. Okulary VR wykorzystywała również klasa II zapoznając się bliżej z ich budową, działaniem i zastosowaniem. Uczniowie klasy VII w ramach koła geograficznego i zajęć ,,Wędrówka do wnętrza ziemi” mieli okazję z wykorzystaniem aplikacji gogle VR  zapoznać się z warstwami ziemi, podziwiać ich niesamowitą formę zewnętrzną i wewnętrzną. Na podstawie obserwacji podsumowano informacje dotyczące stanu skupienia poszczególnych warstw, panującej temperatury, grubości litosfery, płaszcza ziemi oraz jądra.

          Na zajęciach matematyki w klasie V uczniowie mierzyli kąty wykorzystując modele kątów wydrukowanych na drukarce 3D.

          Aparat fotograficzny z kamerą był wykorzystywany podczas zajęć języka polskiego w klasie IV. Uczniowie czytali teksty ze zwróceniem uwagi, a następnie mogli korygować popełnione błędy oglądając nagrany film. Aparat fotograficzny był także zastosowany podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie III. Uczniowie zapoznali się z jego budową, działaniem i obsługą. Następnie poprzebierani za różne postacie z wykorzystaniem  zgromadzonych rekwizytów przedstawili przygotowaną inscenizację na temat: ,,Kolorowy karnawał”, co uwiecznili robiąc zdjęcia aparatem fotograficznym. W podobny sposób wykorzystali aparat przedszkolaki. Poznały zawód fotografa. Po raz pierwszy próbowały wykonać zdjęcia swoim koleżankom i  kolegom biorąc udział we wspólnej sesji zdjęciowej.

          Aparatem fotograficznym ze statywem robione były zdjęcia i kręcony filmik podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wyznaczony uczeń robił zdjęcia, które zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły.

          Na zajęciach logopedycznych dzieci z oddziału przedszkolnego korzystały z klocków Lego Education. Budowały zdania do stworzonego modułu i wymyślały historyjki. Świetnie się przy tym bawiły ćwicząc spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową.

          Zajęcia z użyciem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości były bardzo różnorodne, realizowane na różnych zajęciach, zarówno wśród uczniów starszych jak i  młodszych, a nawet przedszkolaków. Zawsze pozwalają rozwijać współpracę w grupach, kreatywne postawy uczniów, ich ciekawość, spostrzegawczość i dają nowatorskie rozwiązania. Laboratoria Przyszłości stwarzają dzieciom ogromne możliwości zdobywania wiedzy, a jednocześnie stanowią wspaniałą, kreatywną formę zabawy dla naszych uczniów.

          LUTY 2023

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          W lutym z uwagi na ferie zimowe odbyło się nieco mniej zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Nowatorski sprzęt wykorzystywany był zarówno podczas zajęć dydaktycznych jak i kół zainteresowań.

          Klasa VI podczas lekcji historii pracowała z okularami VR. Uczniowie cofnęli się w czasie i poznali średniowieczne zamki i historyczne fortece. Poznali wygląd Królewskiego Pałacu w Budapeszcie wzniesionego w XIII wieku po inwazji mongolskiej, Zamku w Edynburgu w Szkocji wybudowanego na wulkanicznej skale zamkowej, Zamku Chateau de Beynac we Francji wybudowanego na wapiennym klifie, oraz wnętrze zamku w Warwick pełnego średniowiecznych świetnie zachowanych artefaktów. Wszystkie te obiekty budowane kilkaset lat temu zachowały się do dziś między innymi dlatego , że wybudowano je w specyficznej , nie do zdobycia okolicy. Dzięki okularom VR uczniowie mogli wszystko zaobserwować ze szczególną dokładnością, wejść w każde niedostępne miejsce i to wszystko nie ruszając się z klasy. Uczniowie klasy I podczas zajęć poświęconych poznawaniu muzeów, korzystając z okularów VR odbyli wirtualny spacer po Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz  poznali atrakcje Kopalni Soli w Wieliczce.

          Klasa V prezentowała swój projekt klasowy „Zabytki i budowle krajów anglojęzycznych” była to już druga część tej lekcji. Poszczególne etapy  prezentacji były uwidaczniane na zdjęciach, które wykonywał aparatem zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości uczeń fotoreporter .

          Z klocków Lego Education korzystały na zajęciach rewalidacyjno logopedycznych dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klasy V. Dzieci ucząc się przez zabawę wznosiły ciekawe, oryginalne budowle według załączonej instrukcji. A następnie zapisywały kilka zdań o stworzonej konstrukcji.  W grupie OB dzieci wybudowały taksówkę a następnie budowały  zdania i opowiadały o stworzonym modelu. Kształciły przy tym swoją pamięć, wyobraźnię, spostrzegawczość, oraz logiczne myślenie.

          Dzieci z grupy OB. Również konstruowały z klocków LEGO Education domek na drzewie. Za pomocą aplikacji zaprogramowały ruchomy otwierany dach. Uczyły się zgodnej pracy w grupach i układały zdania na temat zbudowanego domku.

          Zajęcia z użyciem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości są bardzo pomocne w realizacji zadań dydaktycznych. Urozmaicają, wzbogacają treści, dostarczają nowatorskich, oryginalnych rozwiązań. Dzieci zdobywają wiedzę uczestnicząc w kreatywnych zabawach. Rozwijają przy tym swoją wyobraźnię, spostrzegawczość i podnosi się ich motywacja do nauki.

           

          MARZEC 2023

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          Klasa VI na zajęciach z techniki i klasa VIII na zajęciach z doradztwa zawodowego rozpoczęła pracę ze stacją lutowniczą. Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpiecznego użytkowania urządzenia i dowiedzieli się jak należy przygotować stanowisko pracy i wymienić grot na nowy. Nauczyciel zaprezentował jak działa stacja lutownicza, do czego służą poszczególne pokrętła i przyciski, oraz jak używać lutownicy grotowej i lutownicy na gorące powietrze. Następnie odbyły się praktyczne ćwiczenia lutowania przewodów elektrycznych ze sobą, do płytki i adapteru oraz odlutowywania przewodów. Uczniowie nauczyli się co to jest zabielanie i po co się je wykonuje oraz jakie są temperatury topnienia  poszczególnych metali. Na lekcji kolejnej uczniowie VI klasy już zaznajomieni z zasadami lutowania  wspólnymi siłami stworzyli obwód elektryczny z żarówkami, włącznikiem i baterią. Poszczególne elementy obwodu były ze sobą lutowane a całość przymocowana do deseczki za pomocą kleju na gorąco. Zajęcia z użyciem stacji lutowniczej były bardzo ciekawe i wzbudziły ogromne zaangażowanie i zainteresowanie wszystkich uczniów a dodatkowo nauczyły ich praktycznego zajęcia, które przyda im się w przyszłości.

          Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie klasy VI skakali  wzwyż sposobem nożycowym, doskonalili  rozbieg po łuku, wybicie oraz lądowanie.  Klasa VII skakała wzwyż sposobem naturalnym, doskonaliła  techniki rozbiegu, wybicia i lądowania. A najmłodsi – uczniowie klasy IV i V - skakali wzwyż również sposobem naturalnym, ćwicząc  rozbieg po łuku, wybicie z jednej nogi i  lądowanie na zeskok. Jeden z uczniów nagrywał skoki na kamerze.  Następnie odbyła się szczegółowa analiza techniki skoku z wykorzystaniem kamery zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wspólnie z nauczycielem uczniowie obejrzeli nagrane filmiki analizując popełnione błędy techniczne, które można było po obejrzeniu   w następnym skoku poprawić.

          Klasa V na lekcji historii również skorzystała z aparatu, kamery i statywu. Uczniowie prezentowali projekt klasowy pt „Społeczeństwo średniowiecza”, przebrani, ze zgromadzonymi rekwizytami przedstawili jak żyły poszczególne stany w średniowieczu, gdzie mieszkali, co jedli i czym się zajmowali na co dzień i w czasie wolnym. Wszystko zostało udokumentowane przy pomocy zdjęć i filmików wykonanych za pomocą aparatu/ kamery. Po prezentacji uczniowie obejrzeli nakręcone sceny i wspólnie podsumowali czego w nich zabrakło a co było wykonane bardzo dobrze.

          Z możliwości aparatu również skorzystali uczniowie na  zajęciach logopedycznych w klasie II i III. Pani logopeda starała się pokazać dzieciom „Czy głoski można zobaczyć?, głownie trudną głoskę (sz). Aparat fotograficzny uchwycił starania dzieci i dzięki zrobionym zdjęciom  uczniowie  poprawili  swój układ ust,  a w związku z tym  nastąpiła poprawa wymowy uczniów.

          Na zajęciach koła fizycznego uczniowie klasy VIII przygotowywali doświadczenia, w których przekonywali, że dźwięk (falę dźwiękowa) można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć. Zdjęcia wykonywane podczas eksperymentów wraz z opisem umieszczone zostały w książeczkach leporello. Natomiast uczniowie klasy VIII zaprosili na swoją lekcję młodszych kolegów i koleżanki z klasy II aby wraz z nimi poeksperymentować i pokazać jak ciekawa może być fizyka. Z racji czasu przed Wielkanocą nie mogło tu zabraknąć doświadczeń z jajkiem. Zdjęcia z tego spotkania wykonane zostały z użyciem aparatu fotograficznego zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

          W ramach zajęć z laboratoriów przyszłości  klasa VII na lekcji chemii wykonywała doświadczenia na roztworach nasyconych i nienasyconych siarczanu (VI) i miedzi (II) a wszystko było dokumentowane również  aparatem cyfrowym.

          Uczniowie klasy I wystawili dla całej szkoły spektakl „Baśniowy ambaras”, podczas którego robiono zdjęcia aparatem fotograficznym, które następnie zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły i szkolnej gazetce szkoły.

          Na zajęciach świetlicowych uczniowie klasy V wybiegając w przyszłość i  planując wakacyjne podróże budowali z klocków Lego Education- duży autobus, który dowiezie ich tam gdzie sobie zaplanowali. Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego 0A konstruowały pojazd. Dzieci zwracały uwagę na poszczególne etapy powstawania pojazdu. Najbardziej ucieszył je fakt końcowy, gdy taksówka poruszała się po wyznaczonej trasie. Na innych zajęciach dzieci dzieliły się wrażeniami z ferii zimowych i z wykorzystaniem klocków Lego Education zbudowały kolejkę górską, która przewoziła ludziki w wyznaczonym tempie.

          Uczniowie klasy III na zajęciach edukacji informatycznej przy pomocy okularów VR podziwiali podwodny świat. Zajęcia były skorelowane z treściami z edukacji przyrodniczej, dotyczącej życia w zbiornikach wodnych. Dzieci odbyły wirtualną wędrówkę po dnie mórz i oceanów podglądając warunki życia zwierząt i roślin morskich. Klasa VI natomiast na lekcji języka polskiego odbyła wędrówkę po zabytkach starożytnego Rzymu, zwiedzili budowle, teatr, posągi i inne atrakcje. Uczniowie klasy II  na zajęciach edukacji przyrodniczej przy wykorzystaniu gogli VR podziwiali podwodny świat Wielkiej Rafy Koralowej Australii. Oglądały również krajobrazy tego kontynentu, także przedstawione nocą. Uczniowie byli bardzo podekscytowani poznanymi widokami. Praca z okularami dostarczyła im wielu niezwykłych wrażeń.

          Zajęcia z użyciem  sprzętu z Laboratoriów Przyszłości realizowane były zarówno w klasach starszych szkoły podstawowej  jak i  wśród młodszych uczniów a także  przedszkolaków. Zakupiony sprzęt urozmaicał  zajęcia i pozwalał rozwijać kreatywność uczniów, współpracę pomysłowość, spostrzegawczość, wyobraźnię i angażował wszystkich do wspólnej pracy. Laboratoria Przyszłości dają ogromne możliwości rozwoju i zarazem świetną, kreatywną zabawę, zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.

          KWIECIEŃ 2023

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          Uczniowie klasy VII na lekcjach plastyki wykonywali zdjęcia skomponowanej przez siebie martwej natury oczywiście przy pomocy aparatu fotograficznego zakupionego w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.  Natomiast klasa VIII na lekcji wiedzy o społeczeństwie zorganizowała rozprawę sądową pt „Każdy ma prawo do obrony”. Uczniowie zostali podzieleni na role biorące udział w sprawie, w które następnie się wcielili. Całość była nagrywana przez jedną uczennicę z klasy VIII kamerą  z wykorzystaniem statywu i mikrofonu kierunkowego. Na kolejnej lekcji odbyła się analiza nagrania i ocena tego co zostało wykonane dobrze, a co należałoby zmienić lub poprawić. Uczniowie bardzo się zaangażowali w swoje role i starali się wykonywać swoje zadanie jak najlepiej. A dzięki kamerze zakupionej w ramach projektu możliwe stało się uwiecznienie ich pracy, późniejsza analiza, możliwość obserwacji i doskonalenia.

          Na języku polskim  w klasie IV zostały omówione wiersze "pod psem", czyli awantura o psią metrykę, a następnie uczniowie na podstawie wiersza tworzyli „żywe rzeźby” wcielając się w bohaterów utworu.  Zadaniem uczniów było przede wszystkim  przedstawienie emocji. Pozostali uczniowie odgadywali, która postać jest odgrywana i jakie w danym momencie przeżywa uczucia. Występy uczniów były fotografowane i nagrywane kamerą. Następnie uczniowie wraz z nauczycielem oglądali zdjęcia,  odtwarzali filmiki i omawiali - co zostało pokazane dobrze a nad czym należy w przyszłości jeszcze popracować.

          Aparat fotograficzny został wykorzystany również przez dzieci z oddziału przedszkolnego 0A i 0B podczas zabawy na szkolnym placu zabaw. Dzieci samodzielnie robiły zdjęcia a najładniejsze z nich zostaną wykorzystane do pamiętnika grupy 0B prowadzonego w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Innego pięknego wiosennego dnia grupa przedszkolna 0A szukała oznak wiosny na terenie szkoły  wykonując zdjęcia aparatem fotograficznym znalezionym kwiatom i kwitnącym pąkom drzew.

          W ramach zajęć koła ekologicznego uczniowie klasy V podczas zajęć terenowych prowadzili obserwację przyrody i utrwalali, robiąc zdjęcia ciekawym obiektom. Klasa wzięła również udział w akcji Sprzątamy Polskę i wykorzystała aparat do przygotowania raportu z przeprowadzonego działania.

          Na lekcji wychowania fizycznego  w klasie VI za pomocą kamery umieszczonej na statywie zostały zarejestrowanie próby uczniów – rzut oszczepem piankowym z miejsca. Po zgraniu materiału na dysk laptopa uczniowie mogli zobaczyć błędy przy odprowadzaniu ręki do rzutu. Analiza prób umożliwi łatwiejsze wyeliminowanie błędów popełnianych przy rzucie, dzięki czemu uczniowie będą mogli uzyskiwać lepsze wynik w tej konkurencji lekkoatletycznej.

          Uczniowie klasy II na zajęciach świetlicowych bardzo chętnie i aktywnie tworzyli interaktywne budowle z klocków Lego Education. Powstały m.in. budowle: „stoisko z przekąskami” oraz „zwierzęcy alarm”.

          W klasie VII natomiast uczniowie oglądali przez gogle VR molekuły wody i ich działanie podczas dysocjacji jonowej. Mogli zobaczyć również na przestrzennych animacjach ruch jonów do odpowiednich biegunów.

          Z aparatu, kamery, statywu i mikrofonu kierunkowego korzystano również podczas uroczystych apeli poświęconym  spotkaniu Wielkanocnemu, kiedy to uczniowie odgrywali fragmenty Męki Pańskiej, oraz pod koniec kwietnia kiedy odbył się apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obie uroczystości były fotografowane i fragmenty nagrywane kamerą, która obsługiwana jest zawsze przez ucznia –fotoreportera naszej szkoły.

          MAJ 2023

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          W maju przeprowadzone zostały różnorodne zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

          Uczniowie kl. III na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej omawiali lekturę Ł. Wierzbickiego pt. ,,Afryka Kazika”, która oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, a jej akcja rozgrywa się w Afryce. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach tworząc  mapę mentalną Afryki, sporządzając notatkę na podstawie przeczytanej lektury. Pracowali w grupach. Wykazali się dobrą znajomością treści wypełniając zróżnicowane karty pracy dotyczące między innymi: pojazdów, którymi główny bohater podróżował po Afryce, niezbędnych rzeczy, które zabrał na wyprawę, zwierząt, które stanęły na jego samotnej drodze, ciekawych przygód, jakie mu towarzyszyły. Potem za pomocą okularów VR dzieci odbyły wirtualną wędrówkę po Czarnym Lądzie zwiedzając krainy geograficzne: Saharę, las równikowy, Sawannę, Góry Księżycowe, tereny z czynnymi wulkanami. Podziwiali lot balonem nad Maroko. Mieli możliwość bliskiego spotkania z egzotycznymi  zwierzętami: gepardami, słoniami afrykańskimi, żyrafami, zebrami, lwami, wielbłądami i innymi. Zajęcia poszerzyły wiedzę uczniów, ale i dostarczyły im wiele emocji. Na zajęciach koła fizycznego uczniowie klasy VIII przyglądali się różnym zjawiskom optycznym obserwowanym w przyrodzie. Za pomocą googli VR mogli podziwiać piękno zorzy polarnej widocznej z różnych miejsc na Ziemi oraz zaćmienie Księżyca. Fascynujące dla uczniów okazały się też widoki Drogi Mlecznej i prezentowane źródła światła. Uczniowie klasy VIII na lekcji historii dzięki googlom VR zwiedzali pozostałości po nazistowskich obozach koncentracyjnych takich jak: - wejście do obozu Auswchwitz – Birkenau, przez  które przejeżdżały pociągi towarowe i samochody wiozące ludność żydowską do komór gazowych  – bramę główną, z napisem ,,Arbeit Tkacht Frei”, czyli praca czyni wolnym. Uczniowie mogli również obejrzeć ruiny budowli w Czarnobylu po wybuchu reaktora  jądrowego.  Odbyli wirtualną wycieczkę po opustoszałych budynkach, domach i innych obiektach, które zostały nagle opuszczone przez mieszkańców uciekających przed rozprzestrzeniającym się promieniowaniem radioaktywnym. Na lekcji matematyki klasa V poprzez Google VR zapoznawała się z wyglądem i budową brył tj. prostopadłościanu i sześcianu.

          Klasa VII na lekcji plastyki wykorzystywała sprzęt do robienia zdjęć. Stworzono mini- studio fotograficzne, rozstawiony został potrzebny sprzęt, płótno, oświetlenie, aparat fotograficzny i statyw. Uczniowie próbowali robić sobie  wzajemnie profesjonalne portrety. Innym razem klasa VII na lekcji plastyki fotografowała w plenerze krajobraz wiosenny wokół szkoły, zwracając uwagę na szczegóły i zdjęcia w dużym zbliżeniu. Wszystko to było możliwe dzięki aparatowi cyfrowemu zakupionemu w ramach Laboratorium Przyszłości, którym można uzyskać różną głębię ostrości. Na zajęciach języka angielskiego w  klasie  VII odbyła się  prezentacja projektów: ,,Zabytki i budowle krajów anglojęzycznych”. Wykorzystano aparat fotograficzny. Wybrani uczniowie robili sprzętem zdjęcia w trakcie prezentacji. Na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej w kl. I uczniowie wykonywali prezent dla mamy. Wykorzystano aparat fotograficzny w celu zrobienia zdjęć dzieciom. Zdjęcia po uprzednim oprawieniu w ramki będą prezentem dla mam z okazji Dnia Matki. W klasie II w ramach Laboratoriów Przyszłości odbyła się sesja zdjęciowa z okazji zakończenia roku szkolnego. Uczniowie robili sobie wzajemnie zdjęcia, ćwicząc posługiwanie się aparatem fotograficznym. W klasie VII  przygotowano relację fotograficzną z przedstawienia  ekologicznego z okazji Dnia Ziemi na temat: ,,Ekologiczna Zemsta”. Występ promował świadomość ekologiczną. Uczniowie klasy IV podczas zajęć terenowych przygotowali relację fotograficzną z zajęć, a następnie w klasie na podstawie zdjęć rozpoznawali gatunki drzew iglastych, liściastych i roślin zielnych rosnących w lesie.

          Aparatem fotograficznym ze statywem robione były zdjęcia podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Matki. Są one dostępne na stronie internetowej szkoły.

          Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zakupiony nowatorski sprzęt dostarcza ciekawych rozwiązań zarówno uczniom jak i nauczycielom. Dzięki niemu zajęcia są ciekawsze, wzrasta motywacja i aktywność uczniów. Dzieci mają możliwość rozwoju własnej wyobraźni, pomysłowości, twórczości. Uczą się kreatywności i zgodnej współpracy.

          CZERWIEC 2023

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          W miesiącu czerwcu nadal korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          Uczniowie klasy V na technice i klasy VII na plastyce tworzyli artystyczne zdrowe posiłki pełne warzyw i owoców. Etapy pracy i wynik końcowy były utrwalane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu.

          Klasa VI na lekcji historii dzięki goglom VR obejrzała filmik ukazujący fragment bitwy pod Waterloo, którą armia Napoleona Bonaparte stoczyła a armią angielsko- pruską w 1815 roku.  Uczniowie mogli zobaczyć jakie umundurowanie mieli żołnierze obu armii, jakie taktyki wojenne wykorzystywali i jaką walczyli bronią. Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć największe dzieła architektury światowej: wnętrze świątyni HagiaSophia, w której znajdują się m.in. 42 sarkofagi rodziny Osmanów, wnętrze kościoła Gesu w Rzymie, wielki meczet Selima II w Stambule i bazylikę SanVitale w Rawennie.

          Uczniowie klasy III na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej (edukacji technicznej) wykorzystali sprzęt fotograficzny do robienia zdjęć uczestnicząc w sesji zdjęciowej na zakończenie klasy trzeciej. W specjalnie stworzonym studiu fotograficznym z rozwieszonym płótnem i odpowiednim oświetleniem dzieci próbowały robić sobie wzajemnie koleżeńskie zdjęcia. Podobnie dzieci z oddziału przedszkolnego z kl 0B uczciły Dzień Dziecka robiąc sesję zdjęciową. Dzieci pozowały do zdjęć ze swoimi najlepszymi kolegami i koleżankami. Wydarzenie to dostarczyło wszystkim wiele radości i każdy otrzymał wspaniała pamiątkę do domu w postaci zdjęcia.

          Aparat fotograficzny, statyw i mikrofon kierunkowy zostały wykorzystane podczas akademii z okazji Dnia Matki oraz podczas wycieczki trzydniowej Kraków- Zakopane – Wieliczka. Uczeń fotoreporter szkolny nagrywał fragmenty akademii i wycieczki robiąc krótkie filmiki, oraz robił ciekawe zdjęcia utrwalające niezapomniane chwile. Natomiast dzieci z oddziału 0A wybrały się na ostatni spacer przed końcem roku szkolnego. W trakcie spaceru fotografowały miejsca w których były m.in. na terenie placu kościelnego, na skrzyżowaniu ulicznym, na placu  z siłownią przy Urzędzie Gminy i przed sklepem, w którym zakupione zostały dla nich lody. Dzieci chętnie również pozowały w szkolnym ogrodzie. Na koniec zapozowały do wspólnego zdjęcia.Efekty tych zajęć zostaną umieszczone również na przedszkolnym blogu.

          Uczniowie z klas II-V podczas zajęć świetlicowych również utrwalali piękno przyrody w naszym najbliższym otoczeniu posługując się aparatem fotograficznym.

          Klasa VI  na lekcji matematyki dzięki goglom VR oglądała przykłady różnych brył przestrzennych, które następnie były na lekcji rysowane i omawiane.

          Z aparatu, kamery, statywu i mikrofonu kierunkowego korzystano również podczas apelu poświęconemu Mazowieckiemu Tygodniowi Bezpieczeństwa, oraz Dniu Talentów, kiedy to uczniowie prezentowali swoje niezwykłe i różnorodne talenty. Ponadto aparat wykorzystano podczas zakończenia roku szkolnego zarówno klasy VIII jak i pozostałych klas. Fotografowano wyróżnione osoby za naukę, frekwencję, działania społeczne. Wszystkie  uroczystości były fotografowane i fragmenty nagrywane kamerą, która obsługiwana jest zawsze przez ucznia –fotoreportera naszej szkoły.Zdjęcia zostaną następnie umieszczone w szkolnej kronice gazetce szkolnej  „Szpila”.

          WRZESIEŃ 2023

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          W tym roku szkolnym nasza szkoła nadal prowadziła lekcje i zajęcia przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Przeprowadzane są różnorodne zajęcia, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Zakupiony nowatorski sprzęt dostarcza ciekawych rozwiązań, wzrasta motywacja i aktywność uczniów, dzieci mają możliwość rozwoju własnej wyobraźni, pomysłowości i twórczości.

          Przy pomocy okularów VR uczniowie klasy V na lekcji plastyki mogli obserwować i zwiedzać największe słynne galerie sztuki, budowle, w których mieszczą się piękne obrazy i sztuka uliczna. Muzea, które odwiedzili to: Muzeum Guggenheima w Bilbao, Prado w Madrycie, Luwr w Paryżu. Obejrzeli również ogromne graffiti w Melbourne i Finlandii oraz wnętrze słynnej na cały świat kaplicy Sykstyńskiej.  Klasa VII natomiast obejrzała przykłady nowoczesnej sztuki XX wieku np.: Centrum Pompidou w Paryżu i obrazy Van Gogha, nowoczesne rzeźby dużych rozmiarów: magiczne schody, Men at Sea i Statuę Wolności, a także przykłady sztuki w 3D zawierające elementy gier komputerowych oraz innowacyjne elementy sztuki cyfrowej.

          Uczniowie klasy VII na zajęciach z doradztwa zawodowego rozpoczęli pracę ze stacją lutowniczą. Zapoznali się z zasadami bezpiecznego użytkowania urządzenia i dowiedzieli się jak należy przygotować stanowisko pracy i wymienić grot na nowy. Nauczyciel zaprezentował jak działa stacja lutownicza, do czego służą poszczególne pokrętła i przyciski, oraz jak używać lutownicy grotowej i lutownicy na gorące powietrze. Następnie odbyły się praktyczne ćwiczenia lutowania przewodów elektrycznych ze sobą, do płytki i adapteru oraz odlutowywania przewodów. Uczniowie nauczyli się co to jest zabielanie i po co się je wykonuje oraz jakie są temperatury topnienia  poszczególnych metali.

          Uczniowie  klasy VII również na zajęciach z doradztwa zawodowego dzięki klockom Lego Education mogli się poczuć jak konstruktorzy i architekci tworząc przepiękne budowle. Wykorzystywali przy tym swoją wyobraźnię i kreatywność. Podobnie jak klasa IV na godzinie z wychowawcą  zapoznała się z klockami  Lego i sposobem korzystania z nich. Natomiast przedszkolaki z grupy 0A przed zbliżającą się wycieczką do sali zabaw i podróżą (dla niektórych dzieci po raz pierwszy) - autokarem, podczas zajęć zbudowali „wesoły autobus” wykorzystując do tego klocki Lego. Uczniowie zaś klasy VIII na lekcji fizyki podsumowując dział Elektrostatyki, zbudowali elektroskop wykorzystując klocki Lego. Potem samodzielnie mogli doświadczyć jak działa elektroskop.

          Na kole chemicznym był wykorzystywany przez uczniów aparat fotograficzny do dokumentowania przebiegu doświadczeń chemicznych. Tematyka zajęć dotyczyła: badania odczynów roztworów wodnych za pomocą wskaźnika  soku z czerwonej kapusty, oraz kolorowy świat KMn04 i właściwości substancji. Uczniowie klasy V na zajęciach kształtujących kreatywność zaangażowali się w 30 Akcję Sprzątania Świata i wyruszyli w kierunku pobliskiej miejscowości, aby oczyścić przydrożne rowy od leżących ton śmieci. Swoje działania udokumentowali wykorzystując aparat fotograficzny. Zrobione zdjęcia zostały dołączone do raportu z akcji i przekazane Fundacji Nasza Ziemia. Na lekcji religii w klasie IV dzieci rozmawiały na temat wyjątkowości każdego człowieka stworzonego na podobieństwo Boga i w kreatywny sposób wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Stworzyli klasową fotobudkę. Używając profesjonalnego aparatu mogli przekonać się jak wygląda praca fotografa. Mieli okazję zrobienia zdjęcia swoim rówieśnikom. Miła i  przyjazna atmosfera oraz  wspólne działanie sprzyjały integracji klasy. Podczas zajęć z pedagogiem dziewczynki z klasy I zapoznały się aparatu fotograficznego. Miały za zadanie zrobić zdjęcia swojej pracy – gniotkowi antystresowemu, którego ulepiły z modeliny. Na zajęciach z wychowania fizycznego wszystkie klasy począwszy od IV do VIII zajmowały się ćwiczeniem mięsni rąk, nóg i tułowia. Ich wyczyny były nagrywane  kamerą na statywie  a następnie analizowane - sposób wykonania, poprawność ćwiczenia i zastosowana technika. Dzięki takiej obserwacji możliwe jest wychwytywanie błędów i doskonalenie technik. Przy odtwarzaniu filmików na laptopie nauczyciel omawiał co zostało wykonane dobrze a nad czym należy jeszcze popracować.

          Z aparatu i  statywu korzystano również podczas apelu poświęconego Dniu Języków Obcych oraz grila klasowego, którego miała każda klasa naszej szkoły z okazji pożegnania lata i zbliżającego się Dnia Chłopaka. Obie uroczystości były fotografowane i obsługiwane  przez ucznia –fotoreportera naszej szkoły.

          Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zakupiony nowatorski sprzęt dostarcza ciekawych rozwiązań zarówno uczniom jak i nauczycielom. Dzięki niemu zajęcia są ciekawsze, wzrasta motywacja i aktywność uczniów. Dzieci mają możliwość rozwoju własnej wyobraźni, pomysłowości, twórczości. Uczą się kreatywności i zgodnej współpracy.

          PAŹDZIERNIK 2023

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          Na lekcji religii uczniowie klasy IV wykorzystali sprzęt gogle VR. Dzieci obejrzały w wirtualnej rzeczywistości katedrę Notre Dame, katedrę w Brazylii oraz Watykan. Na historii w klasie VII uczniowie mogli zobaczyć prasę drukarską – wynalazek Gutenberga i zaobserwować   zasadę jej działania. Znaleźli się na ulicach miasta w II połowie XIX wieku, poznali zmieniające się warunki życia mieszczan i obszary industrializacji. Ponadto zainteresowali się innymi wynalazkami z okresu  rewolucji przemysłowej i ich zastosowaniem w życiu codziennym. Klasa VI natomiast również na lekcji historii dzięki googlom VR mogła obejrzeć najważniejsze osiągnięcia kultury materialnej i duchowej świata starożytnych Inków, Majów i Azteków, tak zwanych cywilizacji prekolumbijskich. Zapoznali się z architekturą ich budowli, wyglądem miast i wiosek oraz życiem codziennym. Lekcje języka niemieckiego w klasie VII także odbyły się z wykorzystaniem gogli VR. Dzięki nim uczniowie poznali położenie największych miast w Niemczech: odbyli lot balonem nad Bawarią, oglądali również Monachium stolicę Bawarii z lotu ptaka. Następnie podziwiali Reichstag od wewnątrz i zewnątrz oraz Berlin i pomnik muru berlińskiego.

          Uczniowie klasy VI podczas lekcji języka angielskiego mieli możliwość zobaczyć dwa znane miejsca anglojęzyczne. Na chwilę przenieśli się do Stanów Zjednoczonych by z bliska zwiedzić Waszyngton, a następnie mieli okazję przyjrzeć się słynnemu Big Benowi w Londynie w Wielkiej Brytani.

          Aparat fotograficzny został wykorzystany przez klasę VIII, która realizowała projekt „prawybory parlamentarne 2023”. Uczniowie przygotowali wcześniej potrzebne materiały: karty do głosowania, listy z nazwiskami głosujących, urnę na głosy, oraz gazetkę o przebiegu i koncepcji wyborów. W poniedziałek przed wyborami ogólnopolskimi odbyły się wybory w naszej szkole. W głosowaniu wzięło udział 50 uczniów z klas 4 – 8 oraz 27 nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Każdy wyborca mógł oddać tylko jeden głos na wybraną przez siebie partię polityczną. W składzie komisji wyborczej zasiedli uczniowie klasy VIII. Oni to czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu dokonali obliczeń głosów. Całość projektu była uwieczniona na zdjęciach przez naszego szkolnego fotoreportera- ucznia klasy VIII.

          W ramach zajęć rozwijających kreatywność chemiczną w klasie ósmej uczniowie pod okiem nauczyciela wykonywali doświadczenia chemiczne związane ze zjawiskiem dyfuzji w cieczach oraz hodowli kryształów. DYFUZJA: doświadczenie kolorowy deszcz

          HODOWLA KRYSZTAŁÓW: zakładanie hodowli kryształów cukru.

          Dzieci z oddziału przedszkolnego 0B  30 października obchodziły Dzień Dyni . W ramach tego święta odbyła się sesja fotograficzna przy użyciu aparatu fotograficznego. Dzieci uczestniczyły również w wielu zabawach z dyniami MW roli głównej, co również zostało uwieńczone na zdjęciach. Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego 0Azbudowały wraz ze swoimi paniami tekturowe domki, a następnie wszyscy zaangażowali się iw ich kolorowanie. Po obiedzie odbyła się sesja zdjęciowa na tle i w środku domków.

          26 października odbył się w szkole konkurs Pieśni Patriotycznych „Śpiewamy dla Niepodległej”. W konkursie wzięły udział dzieci z trzech grup wiekowych. Uczniowie w odświętnych, galowych strojach przypomnieli znane i lubiane pieśni patriotyczne. Ich występy zostały uwiecznione na zdjęciach wykonanych aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu.

          Aparat fotograficzny  ze statywem  był wykorzystany również podczas akademii szkolnych  z okazji ślubowania uczniów klasy pierwszej  oraz Dnia Edukacji Narodowej, kiedy to szkolny fotoreporter wykonywał zdjęcia, które potem umieszczone zostały na stronie szkoły i w szkolnej kronice.

          Przedszkolaki z grupy 0A urozmaiciły swoja lekcję klockami Lego Education. Zbudowały mechanicznego śmieciopotwora, który zachęcał je Dio segregowania śmieci i dbania o otaczające środowisko. Przy okazji dzieci utrwaliły kolory i dowiedziały się do jakich worków należy wrzucać różne śmieci.

          Zajęcia z użyciem  sprzętu z Laboratoriów Przyszłości realizowane były zarówno w klasach starszych szkoły podstawowej  jak i  wśród młodszych uczniów, a także  przedszkolaków. Zakupiony sprzęt urozmaicał  zajęcia,  pozwalał rozwijać kreatywność uczniów, współpracę pomysłowość, spostrzegawczość, wyobraźnię i angażował wszystkich do wspólnej pracy. Użycie sprzętu wzbogaciło tradycyjne treści nauczania, ułatwiło proces uczenia się oraz pozytywnie wpłynęło na osobisty rozwój uczniów.

          LISTOPAD 2023

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          Bogowie greccy w szkolnych ławkach. W ramach lekcji historii uczniowie wcielili się w postacie bogów greckich. Z Olimpu przybyli Zeus, Helios, Hades, Atena, Afrodyta, Ares. Każdy uczeń przygotował informacje na temat wybranego boga czy bogini, wykonał atrybuty, przygotował strój oraz szczegółowe informacje o bogach. Wspaniały występ uczniów, którzy wykazali się ogromną kreatywnością został uwieczniony szkolnym aparatem fotograficznym jako przykład nauki i dobrej zabawy.

          Uczniowie klasy IV na lekcji techniki po zaznajomieniu się ze znakami drogowymi, tworzyli zabawkę Pana Stopa. Wszystkie prace uczniów zostały uwiecznione aparatem fotograficznym i  jako prezentacja projektu klasowego wywieszone na szkolnej gazetce korytarzowej. Natomiast uczniowie klasy VI na zajęciach z plastyki  uczestniczyli w plastycznych warsztatach  ucząc się wykonywania ozdób choinkowych pod kierunkiem miejscowej   artystki rękodzieła, - Pani Ewy Wołosewicz , która była naszym gościem. Praca dzieci została również uwieńczona na fotografiach. A wykonane prace ozdobiły nasza szkolną choinkę.

          Zajęcia koła rozwijającego kreatywność z chemii w klasie VIII dokumentowane również były przy pomocy aparatu fotograficznego. Na zajęciach odbyły się doświadczenia mające na celu ukazanie przewodnictwa barwników przez zielone części roślin. Uczniowie na początku zapoznali się z instrukcją wykonania doświadczenia, potem uzupełniali kartę doświadczenia, przygotowali szkło, sprzęt, odczynniki. A następnie wykonali doświadczenie i je obserwowali. Poszczególne etapy były dokumentowane na zdjęciach.

          Na lekcji przyrody uczniowie kl. IV przygotowali prezentacje poszczególnych składników pogody. Były rekwizyty, przyrządy, graficzne plansze i oczywiście ustna prezentacja. Nikt  chyba nie miał wątpliwości, że on/ ona, czyli określony składnik jest w pogodzie najważniejszy. Prezentacja została uwieczniona przy pomocy aparatu cyfrowego.

          W listopadzie również obchodzony był w grupie 0a Dzień Pluszowego Misia. Z tek okazji dzieci wykonały sesję zdjęciową z misiami z wykorzystaniem aparatu fotograficznego. Pamiątkowe zdjęcia umieszczone zostały na stronie internetowej szkoły jak i na blogu przedszkolnym.

          20 listopada obchodzony był w szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z Unicef. Wszystkie klasy wspólnie ze swoimi wychowawcami realizowały szereg zaproponowanych przez Rzecznika działań. Cała społeczność szkolna tego dnia była ubrana na niebiesko lub z akcentami niebieskiego koloru. Każda klasa i oddziały przedszkolne przyozdobiły swoje sale lekcyjne niebieskimi balonami, girlandami z bibuły i serpentynami- oczywiście w kolorze niebieskim. Ponadto tego dnia: dzieci śpiewały piosenki o prawach,  odbył się „niebieski marsz przedszkolaków” korytarzami szkoły, kolorowanki o prawach,  filmy itp. Całość została uwieczniona oczywiście dzięki apratowi fotograficznemu z funkcją kamery zakupionym dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości.

          Aparat fotograficzny został wykorzystany również do robienia zdjęć podczas uroczystych obchodów 105 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę i towarzyszącemu  pokazowi talentów dla patrona szkoły- Orła Białego. Nagrywane były filmiki przez kamerę i robione zdjęcia tańców patriotycznych, pieśni (wcześniej wyłonionych podczas konkursu wokalnego „Śpiewamy dla Niepodległej”) wyczynów sportowych, malarskich i inne. Wszystkie prace możemy obejrzeć na stronie szkoły i kronice szkolnej.

          Klasa 8 na lekcji fizyki budowała obwody elektryczne wykorzystując zestaw pozyskany z programu "Laboratoria Przyszłości". Uczniowie w praktyce łączyli przewody wykorzystując zestaw ARDUINO co wzbudziło ich zainteresowanie chociaż w małym stopniu elektroniką. Uczniowie zaczęli programować  własny układ.

          Na zajęciach świetlicowych uczniowie z klasy IV i VI tworzyli budowle z klocków Lego Education świetnie się przy tym bawiąc i zdobywając nowe doświadczenia. Natomiast  na zjęciach rewalidacyjnych z uczniami klasy III i VI uczniowie przypomnieli sobie wiadomości na temat symboli narodowych, zapisywali zdania, śpiewali hymn Polski i budowali flagi z klocków Lego.

          Klasa 7 na lekcji języka polskiego wykorzystała Google VR, uczniowie oglądali rzeźby francuskiego rzeźbiarza. Głównym tematem jego rzeźb wykonanych z  brązu był  człowiek. Ukazywał go w ruchu, czyli oddając dynamizm i  emocje.

          Również klasa 7 na zajęciach kreatywnych wykorzystywała drukarkę 3D. Uczniowie tworzyli turbiny potrzebne do realizacji projektu matematyczno – przyrodniczego o wodzie.

          GRUDZIEŃ 2023

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          W grudniu  odbyło się szereg  zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Nowatorski sprzęt wykorzystywany był zarówno podczas zajęć dydaktycznych jak i kół zainteresowań.

          Podczas omawiania lektury ,,W pustyni i w puszczy” na  zajęciach języka polskiego w klasie V jeden z tematów poświęcony był omawianiu krajobrazów Afryki. Uczniowie poznawali florę i faunę kontynentu afrykańskiego. Aby przybliżyć uczniom te krajobrazy wykorzystane zostały na lekcji gogle VR.. Przy pomocy okularów VR uczniowie klasy VI na zajęciach języka  polskiego zwiedzali wirtualnie Egipt. Odbyli wędrówkę po pustyni. Oglądali jazdę na wielbłądach. Mieli możliwość zwiedzania piramid. Podziwiali malowidła na ścianach przedstawiające warstwy społeczne oraz narzędzia używane przez Egipcjan.   W klasie III na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej uczniowie za pomocą googli VR  oglądali afrykańskie krajobrazy, egzotyczne zwierzęta oraz rośliny.

          Klasa VII na zajęciach doradztwa zawodowego zapoznała się z zawodem fotografa. Uczniowie samodzielnie rozstawili studio fotograficzne (płótno, lampy, statywy), a następnie zapoznali się z obsługą aparatu fotograficznego, robiąc sobie wzajemnie zdjęcia. Na innej lekcji doradztwa zawodowego ta sama klasa robiła zdjęcia z użyciem aplikacji Chromovid korzystając z techniki green screen i zielonego tła. Uczniowie bardzo dobrze się bawili podczas wykonywania tych czynności. Aparat fotograficzny był wykorzystywany także w klasie V na zajęciach języka angielskiego. Uczniowie robili sobie nawzajem zdjęcia przy użyciu sprzętu fotograficznego, a następnie na podstawie zrobionych zdjęć opisywali swój wygląd zewnętrzny w języku angielskim. Przedszkolaki z grupy 0A uczestniczyły w zbiorowym muzykowaniu. Za pomocą różnych instrumentów perkusyjnych zilustrowały ,,Piosenkę o świętym Mikołaju. Podsumowaniem były wspólne zdjęcia wykonane z wykorzystaniem sprzętu do fotografowania. Uczniowie klasy I edukacji wczesnoszkolnej 6 XII obchodzili klasowe Mikołajki. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły przebrane za Mikołajów i Mikołajki i przynieśli ze sobą mikołajkowe rekwizyty. Na zajęciach poznały tradycję tego święta. Uczyły się wiersza na pamięć: ,,Prezent dla Mikołaja” oraz piosenki: ,,Sanie Mikołaja”. Następnie w specjalnie przygotowanym studiu fotograficznym odbyła się mikołajkowa sesja zdjęciowa z Mikołajem przy wykorzystaniu aparatu cyfrowego.

          Aparatem fotograficznym ze statywem robione były zdjęcia na sali gimnastycznej podczas Mikołajek szkolnych, apelu o treści profilaktycznej na temat: ,,Wybieram marzenia, nie uzależnienia” oraz Jasełek szkolnych. Jeden z wyznaczonych uczniów wykonywał zdjęcia, które zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły.

          Klocki Lego Education zostały wykorzystane na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w ramach konsultacji psychologicznych. Dziewczynki wykorzystywały klocki Lego Education , przy pomocy których miały stworzyć scenkę świąteczną. Przedstawiły Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Klocki i ludziki pomogły w odtworzeniu atmosfery świąt, towarzyszących im zachowań oraz emocji.

          W klasie VII na zajęciach kształtujących kreatywność uczniowie drukowali pomoce do projektu: ,,Zielono mi…” wykorzystując drukarkę D. Na kolejnych zajęciach kreatywnych w tej samej klasie uczniowie kontynuowali drukowanie tych pomocy.

          Zajęcia z użyciem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości są bardzo pomocne w realizacji zadań dydaktycznych. Urozmaicają, wzbogacają treści, dostarczają nowatorskich, oryginalnych rozwiązań. Uczniowie zdobywają wiedzę uczestnicząc w kreatywnych zabawach. Rozwijają przy tym swoją wyobraźnię, spostrzegawczość i podnosi się ich motywacja do nauki.

          STYCZEŃ 2024

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          W styczniu odbyły się różnorodne zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Zakupiony sprzęt wykorzystywany był zarówno podczas zajęć dydaktycznych jak i kół zainteresowań.

          Na zajęciach rewalidacyjno-logopedycznych w kl. III mających na celu rozwijanie słownictwa związanego z zimową pogodą  wykorzystane zostały klocki Lego Education.  Uczniowie dobierali stosowne ubranie do pogody zimowej, budowali zdania o spędzaniu ferii zimowych. Podczas zajęć z psychologiem rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne wykorzystany został zestaw klocków Lego Education. Dzieci miały za zadanie ułożyć i odegrać scenkę przedstawiającą konflikt rówieśniczy - bójkę oraz reakcję otoczenia na zaistniały problem (reakcja pozytywna VS negatywna).

          Przedszkolaki  z grupy 0B wybrały się na wycieczkę pieszą do sklepu TRACK GARDEN w celu zapoznania ich z pracą dystrybutora kosiarek i traktorów. Wszystkim sprawiło ogromną radość obserwowanie tych wspaniałych maszyn. Dzieci chętnie pozowały do zdjęć na traktorach i kosiarkach wykonanych aparatem fotograficznym. Uczniowie klasy V na lekcji plastyki dowiedzieli się o formach i bryłach w sztuce oraz o ich proporcjach. Następnie przenieśli to na życie codzienne i starali się wynaleźć jak najwięcej zestawień kontrastowych, które uwiecznili na zdjęciach. A także próbowali robić zdjęcia , które zaburzają proporcje np. zdjęcie od góry do dołu. Na zajęciach rozwijających kreatywność z chemii w klasie VIII uczniowie wykonywali doświadczenia własne. Celem zajęć było wyszukanie pomysłu na doświadczenie, zgromadzenie potrzebnych materiałów i wykonanie doświadczenia na zajęciach. Przebieg doświadczenia został udokumentowany wykonanymi fotografiami. Wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach projektu ,,Laboratoria Przyszłości”.

          Aparatem fotograficznym ze statywem robione były zdjęcia i był kręcony film na sali gimnastycznej podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wybrany uczeń wykonywał zdjęcia i nagrywał film, które zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły.

          Uczniowie  klasy VII na zajęciach kształtujących kreatywność drukowali na drukarce 3D elementy potrzebne do realizacji projektu: „Zielono mi, czyli STEAM w edukacji matematyczno-przyrodniczej”.

          Na zajęciach z doradztwa zawodowego uczniowie klasy VIII zapoznali się z działaniem stacji lutowniczej. Uczyli się zabielać przewody, lutować i odlutowywać. Dodatkowo zaznajomili się z funkcją gorącego powietrza.

          Zajęcia z użyciem sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości są bardzo pomocne. Nowatorski sprzęt wzbogaca zajęcia, rozwija kreatywność uczniów, kształtuje ich wyobraźnię, spostrzegawczość, uczy współpracy. Laboratoria Przyszłości dają ogromne możliwości rozwoju uczniom i nauczycielom.

          LUTY 2024

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          W lutym w naszej szkole odbyło się wiele zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Ten sprzęt wykorzystywano zarówno podczas zajęć dydaktycznych jak i kół zainteresowań.

          Klasa VII na zajęciach z plastyki uczyła się tworzyć krótki film przy pomocy animacji poklatkowej używając aparatu fotograficznego i statywu. Uczniowie przygotowali rekwizyty, scenografię i wykonali szereg zdjęć podczas przemieszczania postaci co kilka centymetrów. Następnie w programie advidemyx i openshot obrobione zostały zdjęcia i połączone  w filmik, na którym wygląda, że postać chodzi. Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej w klasie II wykorzystano aparat podczas przygotowań inscenizacji klasowej. Dokumentowano poszczególne etapy przygotowania strojów i rekwizytów. Aparat fotograficzny wykorzystano także w klasie VI podczas przygotowań do balu karnawałowego. Uczennice z tej klasy fotografowały dekorację sali. Ten bal karnawałowy stał się także znakomitą okazją do użycia aparatu fotograficznego, celem udokumentowania tego wydarzenia. Uczniowie z klasy VIII zrobili wiele ciekawych zdjęć. Samorząd Uczniowski w Tłusty Czwartek zorganizował w szkole kiermasz pączków i słodyczy. Uczniowie podczas przerw lekcyjnych mogli degustować zgromadzone pyszności. Wszystkie smakołyki zostały szybko rozprzedane. Wszystko zostało uwiecznione za pomocą aparatu fotograficznego. Na zajęciach rozwijających kreatywność  z chemii uczniowie klasy VIII tworzyli ciecz nienewtonowską oraz badali jej właściwości. Do wykonania dokumentacji fotograficznej wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w projekcie Laboratoria Przyszłości. Uczniowie klasy V na zajęciach z języka polskiego wspólnie robili plan Placu Broni z książki Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Zgromadzili  fotografie, rysunki i hasła dotyczące Placu Broni. Następnie przy wykorzystaniu aparatu fotograficznego robili zdjęcia swojego planu i porównywali je z opisem i ilustracjami znajdującymi się w powieści Molnara. Grupa przedszkolaków 0B na zajęciach przeprowadzała eksperyment ,,Wybuchowy wulkan” i dokumentowała etapy tego eksperymentu przy pomocy aparatu fotograficznego.

          W klasie VIII na zajęciach z doradztwa zawodowego uczniowie poznali różne aspekty projektowania technologii za pomocą wirtualnej rzeczywistości 3D. Przyjrzeli się inżynierii, maszynom, transportowi: pociągom, czołgom, samolotom i silnikom samochodowym. W jaki sposób są zaprojektowane i jak działają. Również w  klasie VIII podczas realizacji  projektu: STEAM   Zielono mi – Czy da się pozyskać energię z wody?  na zajęciach: geografii, matematyki, informatyki i zajęciach  dodatkowych wykorzystywane były sprzęty zakupione w ramach projektu  LP: aparat fotograficzny i drukarka 3D.

          Na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej w klasie I dotyczącej tematyki zimowej i zimowego wypoczynku uczniowie omawiali cechy pogody zimowej oraz zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania  zabaw i sportów zimowych. Następnie przenieśli się w myślach na Grenlandię. Przy pomocy klocków Legoeducation  budowali w grupach skutery śnieżne i programowali ich działanie. Klasa III na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej również pracowała z klockami Legoeducation budując arktyczny pojazd. Zajęcia się bardzo dzieciom podobały i wzbogaciły ich wiadomości na temat Arktyki i Antarktydy.

          Zajęcia z użyciem nowatorskiego sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości są bardzo przydatne i ciekawe. Pomagają wzbogacać proces lekcyjny, rozwijają kreatywność uczniów. Rozbudzają ich wyobraźnię, spostrzegawczość, kształcą  zdolności informatyczne i techniczne, a także uczą zgodnej współpracy między sobą. Laboratoria Przyszłości dają ogromne możliwości rozwoju uczniom i nauczycielom.

          MARZEC 2024

          # LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlości

          Miesiąc marzec upłynął pod znakiem bardzo kreatywnych zajęć z wykorzystaniem zasobów zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego B wybrały się na spacer wokół szkoły. W trakcie poszukiwały oznak nadchodzącej wiosny. Efekty poszukiwań zostały utrwalone zdjęciami wykonanymi aparatem fotograficznym z projektu Laboratoria Przyszłości.
          • Uczniowie klasy 1 na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej omawiali zagadnienia dotyczące zmian w przyrodzie wiosną i pogody wiosennej. Następnie analizowali treść wiersza, którego tematyka nawiązywała do zabaw dziecięcych na świeżym powietrzu. Potem wykorzystali te pomysły do zbudowania domku na drzewie wykorzystując klocki Lego Education.
          • Bardzo ciekawie wykorzystano kamerę na zajęciach języka polskiego podczas lekcji: „Wyrazy naśladujące dźwięki”. Na lekcji omówiony został nowy środek poetycki – onomatopeja. W kolejnej części zajęć uczniowie zostali podzieleni na dwuosobowe grupy, rozeszli się po szkole i za pomocą kamery nagrywali dźwięki. Następnie wszyscy spotkali się w klasie. Uczniowie z poszczególnych grup odtwarzali nagrane dźwięki a pozostali mieli za zadanie odgadnąć ich źródło.
          • Na zajęciach języka angielskiego w klasie 6 wykorzystano gogle VR. Tematem zajęć była „Wycieczka do Londynu”. Uczniowie mogli przenieść się do tego pięknego miasta i oglądać najważniejsze zabytki, chodząc po ulicach Londynu. Dzięki okularom VR oglądali także symbole Londynu i piękne miejsca.
          • Klasa 6 na lekcji historii przy pomocy gogli VR poznała życie społeczeństwa średniowiecznej Europy, zarówno w mieście jak i na wsi. Ponadto uczniowie obejrzeli zabytki kultury średniowiecznej, różnice między stylami. Znaleźli odpowiedź na pytanie -  jaką rolę pełnił kościół w ówczesnej nauce, architekturze, sztuce i życiu codziennym.
          • Na lekcji plastyki w klasa 6 miała warsztaty z panią Ewą Wołosewicz, na których uczniowie uczyli się robić kwiatki i dekoracje z bibuły, służące później do wykonania palmy wielkanocnej na konkurs szkolny. Zajęcia zostały uchwycone dzięki aparatowi fotograficznemu.
          • Podczas zajęć kreatywnych uczniowie klasy 7 projektowali w programie Tinkercad wiele modeli 3D np.: breloki, zakładki do książek. Wszystkie prace zostały wydrukowane na drukarce 3D.
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Paprotni
      • (+25) 6312137 ul. Jana Pawła II 5 08-107 Paprotnia
      • 08-107 Paprotnia ul. Jana Pawła II 5 e-mail: zs_paprotnia@op.pl lub sp_paprotnia@paprotnia.pl Poland
      • Kontakt do Inspektora Danych Osobowych (IOD) Paulina Skrouba e-mail: iod.rodo@epoczta.pl
    • Logowanie