• Warsztaty wielkanocne

          • Dawno temu, kiedy Pan Jezus wjeżdżał na swoim osiołku do Jerozolimy, ludzie witali go i na jego cześć machali gałązkami z drzewa palmowego. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Niedzielę Palmową, dawniej nazywaną „Kwietną” lub „Wierzbną”, gdyż gałązki wierzbowe pokryte baziami zastępowały w Polsce gałązki palmowe. Wierzbowe bazie przystrajano bukszpanem, kwiatami i kolorowymi wstążkami. Obecnie palmy, w zależności od regionu Polski wykonuje z kolorowych suszonych kwiatów i ziół , różnobarwnych kwiatów z bibułki.  Poświęcone palmy wielkanocne miały chronić ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, chorobami, nieurodzajem. Poświęconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem. Dawniej istniał zwyczaj, że kto pierwszy wstał w tym dniu mógł palemką wysmagać innych domowników i nikt nie powinien się za to obrazić. Po przyjściu z kościoła dotykano taką palmą wszystkich a szczególnie dzieci, aby przez cały rok były zdrowe i posłuszne. Istniał również zwyczaj połykania bazi. Mama urywała z palmy kilka bazi i nakazywała je zjeść wołając: – Od gardła! Od brzucha! Od wszelkiego bolenia! Poświęconą palmę zatykano za ramę świętego obrazu lub umieszczano nad drzwiami aby chroniła dom i jego mieszkańców przed ogniem i piorunami, i przechowywano do następnego roku.

            O tym opowiedziała nam Pani Ewa Wołosewicz podczas warsztatów robienia palemek, w których wzięły udział dzieci z klasy 2 wraz ze swoimi mamami. Wszyscy z wielki zapałem wzięli się do pracy. Powstały piękne palemki z gałązek wierzbowych, bukszpanu, kłosów zbóż, kolorowych wstążek i  bibułkowych kwiatków zrobionych własnoręcznie przez dzieci i mamy. Mimo „artystycznego bałaganu”, był to czas spędzony efektywnie i mile. Miejmy nadzieję, że warsztaty przybliżyły uczniom piękną tradycję związaną z palmami wielkanocnymi, a także zachęciły do kultywowania tego zwyczaju i do dbałości o to, aby jednak nie odszedł w zapomnienie.

            Dziękujemy Pani Ewie.

          • Wyczieczka przedszkolaków do Siedlec

          • 14 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z paniami Asią, Ewą, Asią i Anetką pojechały na wycieczkę do Siedlec.. Na początek miał miejsce  spacer po Parku Aleksandria, który niedawno przeszedł renowację i zyskał na nowo swój blask. Była to świetna okazja, żeby poszukać pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Następnie wybraliśmy się do CKiS na spektakl teatru ES "Nowe szaty króla". Baśń Andersena, przedstawiona w stylu współczesnym bardzo podobała się dzieciom. Nie brakowało w niej humoru, a piosenki w wykonaniu aktorów dodały sztuce lekkości i sprawiły, że jeszcze przyjemniej się ją oglądało.  Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły na obiad do szkoły i z utęsknieniem czekają na kolejne wyjazdy....

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • 14 marca w Siedlcach w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu przy ul. Żytniej 39 odbył się etap powiatowy Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Przedstawicielami naszej szkoły były wyłonione w eliminacjach gminnych: Nikola Szybka ( kategoria klas  I- IV) i Natalia Kryńska (kategoria klas V- VIII). Konkurs odbył się w dwóch etapach: zadania testowe i ustne odpowiedzi. Po ciężkich i trudnych zmaganiach niestety naszym uczestniczkom nie udało się przejść do kolejnego etapu turnieju. W trakcie przerwy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami zwiedzali budynek Uniwersytetu i zostali zapoznani z jego ofertą edukacyjną.

          • Oko w oko ze sztuką!

          • Dnia 14 marca klasa III wraz z wychowawcą pojechała na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem programu był spektakl w CKiS pt. "Nowe szaty króla". Baśń Andersena o nagim królu – o królu oszukanym i samooszukującym się opowiedziana na nowo, zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Historia dzieje się współcześnie. Takim nowoczesnym światem zarządza król, który wewnętrzną pustkę i samotność usiłuje przykryć coraz to bardziej szałowym ciuchem. Aż do absurdu, aż do okrzyku: „Król jest nagi!”. Opowieść tym smutniejsza, że aktualna. Całość sztuki zabarwiona świetnym humorem, doskonałą oprawą muzyczną oraz  choreografią.

            Kolejnym punktem wycieczki były wielkanocne warsztaty plastyczne, na których dekorowaliśmy baranka i serwetki do koszyczka wielkanocnego. Potem poszliśmy do galerii na smaczne "co nieco".

            Najedzeni , zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Paprotni. To był bardzo udany i wesoły  dzień. Czekamy z utęsknieniem na kolejny taki wyjazd!!!

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 6 lutego 2024 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem wydarzenia, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Nasza szkoła przyłączyła się również do tego projektu. W ramach tego działania przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące bezpieczeństwa  w sieci oraz promowania pozytywnych walorów serfowania w Internecie w oparciu o materiały ze stron: sieciaki.pl i dzieckowsieci.pl. W pracowni informatycznej i korytarzu szkolnym zawisły gazetki ścienne zawierająca najważniejsze porady i przestrogi dla najmłodszych Internautów. Na lekcjach uczniowie opracowali ulotkę o bezpieczeństwie, którą dystrybuowali wśród rodziców. Zorganizowany został również quiz wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Wszystkie te działania odbyły się w lutym i w marcu. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym zaangażowaniem i wiedzą, biorąc udział w tym projekcie.

            Poniżej znajduje się 20 porad, których zastosowanie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo w sieci. Zasady będą przydatne zarówno dla „początkujących” użytkowników, jak i osób korzystających z Internetu od wielu lat, lecz niezwracających dotychczas większej uwagi na kwestię bezpieczeństwa.

            Bezpieczny_Internet.docx

          • Tydzień Języka Ojczystego

          • W dniach 4 - 8 marca odbył się Tydzień Języka Ojczystego, w ramach którego uczniowie podejmowali różnorodne działania. Poniedziałek upłynął pod hasłem „Duży czyta małemu”. Uczniowie klas IV-VIII czytali wiersze oraz baśnie młodszym dzieciom klas 0 – III.  We wtorek pisaliśmy dyktando i wyłonieni zostali Mistrzowie Ortografii w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3 – Zuzanna Zacharczuk, 4-6 – Amelia Suchożebrska oraz 7-8 – Natalia Kryńska oraz Karolina Chodowiec. Środa zaś była dniem postaci z książek. Uczniowie przebrali się za najróżnorodniejsze postacie  i zostali uwiecznieni na fotografiach. Czwartek to dzień czytania w czasie przerw swoich ulubionych książek , zgodnie z hasłem „Dziś nie czytamy, dziś biegamy”. W piątek uczniowie z klas VII i VIII pisali test pt. „Mistrz Języka Ojczystego”. Mistrzem Języka Ojczystego została uczennica klasy VII Karolina Chodowiec.

          • Pokaz historyczny

          • Dnia 8 marca  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "żywej" lekcji historii. Prowadzący  przedstawił ciekawy "pokaz" z prelekcją dotyczącą  dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII w. i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców (Rosję, Prusy i Austrię),  oraz z podejmowanymi próbami jej odzyskania w wieku XIX. W prezentacji wzięli  udział chętni uczniowie naszej szkoły, od najstarszych do najmłodszych, którzy dumnie demonstrowali umundurowanie i repliki broni. Po zakończonym pokazie chętni uczniowie mogli osobiście obejrzeć sprzęt,  przymierzyć mundur żołnierski, zadawać pytania prowadzącemu, by pogłębić swoją wiedzę historyczną oraz zrobić grupowe zdjęcie w mundurach i z bronią. Pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w przeszłość naszej ojczyzny i wyjątkowym sposobem upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w walce o wolność naszej Ojczyzny.

          • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w mini siatkówce dziewcząt.

          • 7 marca w Skórcu odbyły się powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w mini siatkówce. Nasza szkoła brała udział w rozgrywkach w kategorii dziewcząt. Na zawody przyjechało 7 zespołów. W wyniku losowania nasze dziewczęta grały w grupie ze swoimi rówieśniczkami ze szkoły w Seroczynie i Borkach Kosach. Po przegraniu obu meczy reprezentacja naszej szkoły nie awansowała do dalszej gry.

            Reprezentacja:

            1. Dąbrowa Joanna

            2. Jedlińska Wiktoria

            3. Olszewska Amelia

            4. Rowicka Julia

            5. Rowicka Natalia

            6. Rucińska Milena

            7. Skwierczyńska Weronika

            8. Suchożebrska Amelia

            9. Ślaz Izabela

             

            Wyniki zawodów

            Gr.A

            SP Domanice  - SP Iganie 2 : 1 (8,-11,7)

            SP Suchożebry  - SP Skórzec 2 : 0 (12,11)

            SP Suchożebry  - SP Iganie 2 : 0 (16,18)

            SP Skórzec  - SP Domanice 2 : 0 (9,18)

            SP Skórzec  - SP Iganie 2 : 0 (16,7)

            SP Suchożebry  - SP Domanice 2 : 0 (13,14)

            Tabela

            1. SP Suchożebry 3    6    6 : 0

            2. SP Skórzec 3    5    4 : 2

            3. SP Domanice 3    4    2 : 5

            4. SP Iganie 3    3    1 : 6

            Gr.B

            SP Seroczyn  - SP Paprotnia 2 : 0 (11,8)

            SP Seroczyn  - SP Borki Kosy 2 : 1 (-7,9,13)

            SP Borki Kosy  - SP Paprotnia 2 : 0 (5,19)

            Tabela

            1. SP Seroczyn 2    4    4 : 1

            2. SP Borki Kosy 2    3    3 : 2

            3. SP Paprotnia 2    2    0 : 4

            Półfinały

            SP Skórzec  - SP Seroczyn 2 : 0 (18,8)

            SP Suchożebry  - SP Borki Kosy 2 : 0 (16,13)

            mecz o III miejsce

            SP Seroczyn  - SP Borki Kosy 2 : 1 (-12,16,10)

            mecz o I miejsce

            SP Suchożebry  - SP Skórzec 2 : 1 (10,-12,8)

            Kolejność końcowa:

            1. SP Suchożebry 

            2. SP Skórzec

            3. SP Seroczyn  

            4. SP Borki Kosy

            5. SP Domanice

                  SP Paprotnia

            7. SP Iganie

          • Apel czytelniczy

          • Dnia 7 marca odbył się w naszej szkole apel czytelniczy, któremu przyświecało motto " Książki to twoi najlepsi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele". Celem apelu było zachęcenie wszystkich uczniów naszej szkoły do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej księgozbioru. Apel przygotowała klasa IV pod opieką pani bibliotekarki Beaty Gromulskiej i pani Anety Nasiłowskiej. Uczniowie za pomocą wesołych scenek z życia szkolnego i piosenek uświadomili nam, jak ważną rolę odgrywa czytanie książek w życiu człowieka. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, czytanie to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Na koniec apelu pani dyrektor wręczyła odznaki dla najlepszych czytelników naszej szkoły w miesiącu lutym.  Molami książkowymi zostały dziewczynki z klasy I-Oliwia Żółkowska i Nikola Bielińska. W przyszłym miesiącu odznaki trafią do kogoś innego. Może to będziesz właśnie Ty!

          • Europejski Dzień Logopedy

          • 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Nie mogło zabraknąć obchodów tego święta i w naszej szkole. W tym roku hasłem przewodnim zajęć w grupie 5-6 latków był NOS. Dzieci zapoznały się z pacynką - Nosalkiem, który pomagał pani logopedzie Anecie Nasiłowskiej. Nosalek opowiedział przedszkolakom o roli, jaką pełni nos, za co odpowiada. Dowiedziały się, jak powinniśmy prawidłowo oddychać. Przećwiczyły oddychanie nosem w rytm rymowanki - na leżąco, przy zamkniętej buzi, miały za zadanie wydmuchać powietrze nosem tak, by unieść położoną chusteczkę higieniczną. Na przymierzali  zakończenie otrzymały rysunek Nosalka, który miały ozdobić według własnego pomysłu. Wszyscy również przymierzali pacynkę, co wywołało dużo śmiechu i zabawy. 

          • „Hazard? Nie daj się wciągnąć!"

          • 5 marca w naszej szkole odbyła się prelekcja przedstawicielek Krajowej Administracji Skarbowej – Urzędu Celno – Skarbowego w Siedlcach pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!",  w której udział wzięli uczniowie z klas 7 i 8. Akcja pokazuje młodzieży, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się udział w grach hazardowych i przed nimi przestrzega. Panie zwracały uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci       i młodzieży, takie jak uzależnienie, pogorszenie wyników w nauce, problemy finansowe, ale też na kary i sankcje przewidziane za udział w nielegalnych grach oraz ich organizowanie. Uświadomiły uczniom konsekwencje nielegalnego hazardu. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem tematu, odpowiadali na pytania zadawane przez Panie funkcjonariuszki, dopytywali. Wychodząc z sali mieli pewne wątpliwości dotyczące grania w gry internetowe, które często mają ukryte elementy hazardowe. Stwierdzili, że warto mówić o zagrożeniach, jakie niesie hazard jak najwcześniej.

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • 23 lutego klasa 2 miała niepowtarzalną okazję, by odbyć wyprawę do Rwandy, w którą zabrała nas podróżniczka Pani Agata Grzeszczuk. Spotkanie odbyło się w ramach Projektu edukacyjnego „Nauka w plecaku – Wirtualne podróże”, w którym uczestniczymy już kolejny rok i było jednym z zadań jakie mieliśmy do wykonania. Poznaliśmy kulturę, tradycje, a także dowiedzieliśmy się więcej o dzikiej przyrodzie tego kraju. Podczas spotkania, Pani Agata dzieliła się swoimi przygodami i doświadczeniami z podróży, pokazując uczniom zdjęcia i filmy z tej jakże ciekawej krainy. Duże zainteresowanie wzbudziły przywiezione przez Panią Agatę rekwizyty i pamiątki. Dziewczynkom szczególnie przypadły do gustu naszyjniki i bransoletki wykonane z papieru. Mogły się nawet udekorować…. Spotkanie było dla uczniów nie tylko interesujące, ale także bardzo pouczające, gdyż poszerzyło ich horyzonty i pozwoliło zobaczyć  świat z innej perspektywy. Miejmy nadzieję, że będzie również zachętą do rozwijania zainteresowań i  pasji, do poznawania świata i zdobywania wiedzy, do czytania i do realizacji marzeń.

          • Wycieczka do Lublina

          • „A teatr jest po to,

            żeby wszystko było inne niż dotąd.

            Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie.

            I już na zawsze w misce księżyc widzieć…”

            Joanna Kulmowa

             

            Ach, co to był za dzień….ostatni dzień lutego, pełen wrażeń i emocji. Uczniowie klas I-III i kilku chłopaków z V klasy wyruszyło na wycieczkę do Lublina. Mimo tak wczesnej pory, wszyscy stawili się o szóstej rano przed szkołą, gdzie podstawił się piękny autokar, w którym po zajęciu wygodnych miejscówek mogliśmy w końcu ruszyć na długo wyczekiwaną wycieczkę.

            Najważniejszym punktem programu naszej wycieczki był spektakl „O krasnoludkach i Sierotce Marysi” w Teatrze Muzycznym. Autorem i reżyserem był Jerzy Turowicz, który wprowadził do spektaklu nowe postaci i nieco uwspółcześnił bajkę. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych bajek, która ukazuje nie tylko walkę dobra ze złem, ale także opowiada o uczuciach. Bajka uczy, że warto pomagać innym, ale przestrzega także przed łatwowiernością. Spektakl dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń – od zachwytu nad pięknym tańcem i śpiewem głównych bohaterów, poprzez radość, salwy śmiechu z nieporadnych krasnoludków, którzy wśród wielu przygód spotykają na swojej drodze gęsi, żabę, która śpiewać nie potrafi, ale śpiewa, aż do poczucia grozy i niepokoju podczas, gdy na scenie pojawił się Lis i porwał Gąski. Szczególnie podobały się nam rytmiczne, wesołe i pięknie wykonane piosenki. Wśród wielu postaci podziwialiśmy jeszcze króla Błystka, królową Tatrę, Skrobka z którymi na koniec przybiliśmy „piątkę” i zrobiliśmy zdjęcia.

                        Po przedstawieniu widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami i okrzykami radości. Po raz pierwszy byliśmy w najprawdziwszym teatrze muzycznym…..

            Nasze brzuszki zaczęły wydawać z głodu dziwne pomruki i to był znak, że trzeba zjeść pyszny posiłek w ulubionej restauracji. Syci i uśmiechnięci, spacerem  udaliśmy się na spotkanie z lubelskim koziołkiem, a raczej kozą Kozulą, która w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła nam dzieje koziołka widniejącego w herbie Lublina. Podczas zajęć warsztatowych, własnoręcznie zrobiliśmy pieczęcie herbowe, które zabraliśmy do domu,  a kamienie z magicznej komnaty z pewnością przyniosą nam szczęście. Tutaj też zakupiliśmy mnóstwo pamiątek związanych z Lublinem, koziołkiem i nieco mniej kojarzących się z tym miejscem…ale z pewnością wszyscy bliscy zostali obdarowani.

            Mimo iż niektórzy byli już bardzo zmęczeni z Muzeum Koziołka Lubelskiego ruszyliśmy spacerkiem ulicami Starówki aż do zamku. Tam nasz Pan przewodnik opowiedział nam wiele  ciekawostek związanych z tym miejscem. Teraz mogliśmy już wracać do domu, właśnie podjechał nasz autokar.  Zajęliśmy swoje miejsca i dzieliliśmy się wrażeniami. Nie było mowy o spaniu, nikt nie zmrużył oka, mimo że wstaliśmy dzisiaj o piątej rano……

            Rozemocjonowani, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Paprotni gdzie już czekali na nas rodzice. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ był naprawdę wyjątkowo udany. Mamy nadzieję, że takie wyjazdy będą częściej organizowane.

          • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej – koszykówka dziewcząt w kategorii dzieci

          • 18 grudnia w obiektach sportowych Szkoły Podstawowej w Iganiach Nowych odbył się finał Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt w kategorii dzieci. W zawodach wzięły udział reprezentacje czterech szkół z powiatu siedleckiego, której zajęły dwa pierwsze miejsca w swoich grupach eliminacyjnych: Paprotnia, Iganie, Pruszyn, Żeliszew. W pierwszej kolejności odbyły się mecze zespołów, które zajęły pierwsze miejsce w swojej grupie z zespołem z drugiego miejsce w drugiej grupie eliminacyjnej. Były to następujące pary zespołów: Paprotnia – Żeliszew, Pruszyn – Iganie. Dziewczęta z naszej szkoły pokonały swoje rówieśniczki z Żeliszewa wynikiem 28:13. W drugim meczu Iganie pokonały Pruszyn. Następnie odbył się mecz o trzecie miejsce pomiędzy Żeliszewem i Pruszynem, który wygrały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Żeliszewie.

            W finale nasze dziewczęta pewnie pokonały reprezentację Szkoły Podstawowej w Nowych Iganiach 38:12 i zajęły w Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolne w koszykówce dziewcząt pierwsze miejsce.

            Reprezentacja naszej szkoły:

            1.  Czarnocka Ewa kl. VI

            2.  Dąbrowa Joanna kl. VI

            3.  Jedlińska Wiktoria kl. VI

            4.  Olędzka Nikola kl. VI

            5.  Olszewska Amelia kl. VI

            6.  Rowicka Julia kl. VI

            7.  Rowicka Natalia kl. VI

            8.  Rucińska Milena kl. VI

            9.  Skwierczyńska Weronika kl. VI

            10. Suchożebrska Amelia kl. VI

            11. Ślaz Izabela kl. VI

            12. Jedlińska Magdalena kl. IV

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Paprotni
        • (+25) 6312137 ul. Jana Pawła II 5 08-107 Paprotnia
        • 08-107 Paprotnia ul. Jana Pawła II 5 e-mail: zs_paprotnia@op.pl lub sp_paprotnia@paprotnia.pl Poland
        • Kontakt do Inspektora Danych Osobowych (IOD) Paulina Skrouba e-mail: iod.rodo@epoczta.pl
      • Logowanie