• Uwaga konkurs

          • I. Miejsce i czas przeprowadzenia Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda".
            1. Miejsce: sala nr 18.
            2. Termin: 12.12.2022 r. (poniedziałek)
            3. Czas rozpoczęcia: godz. 10:00
            II. Cele
            1. Kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz ich
            upowszechnianie poprzez podtrzymywanie obyczaju śpiewania lub grania kolęd
            i pastorałek.
            2. Wyłonienie najlepszych uczestników pod względem artystycznym.
            3. Prezentacja talentów uczniów naszej szkoły.
            III. Uczestnicy
            1. W konkursie mogą wziąć udział dzieci od klas 0-8.
            2. Konkurs przeprowadzony zostanie w następujących kategoriach:
            - dzieci przedszkolne

            -dzieci szkolne I-III
            - dzieci szkolne – kl. IV – VIII

            IV. Warunki uczestnictwa w konkursie

            1. W konkursie mogą uczestniczyć tylko solisci
            2. Każdy uczestnik konkursu przygotowuje tylko jedną kolędę lub pastorałkę (max. 2 zwrotki).
            3. Uczestnikom zabrania się w przygotowywanym repertuarze uwzględniania
              świątecznych piosenek ( wyłącznie kolędy i pastorałki będą respektowane).
            4. Dopuszczalny jest podkład muzyczny na nośnikach cyfrowych dostarczony organizatorowi konkursu przed konkursem.
            5. Zgłoszenia uczestników konkursu przyjmujemy do 5grudnia.

            V. Ocena

            1. Komisja będzie brała pod uwagę następujące kryteria:
            • znajomość tekstu,
            • - stopień trudności wykonywanego utworu,
            • - ogólny poziom artystyczny
               


            Powodzenia, życzą organizatorzy

            Hanna Kruk

            Joanna Jurczak-Sanetra

          • Wycieczka do Łodzi

          • W czwartek 17 listopada uczniowie klas IV-VIII wybrali się na całodniową wycieczkę do Łodzi. Pierwszym miejscem w którym się zatrzymaliśmy było ZOO a dokładniej spacer po ogrodzie zoologicznym podczas którego mogliśmy zaobserwować nieznane nam dotąd gatunki zwierząt oraz wystawę Afrykańskiej fauny i flory w Orientarium. Naszą następną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Kinematografii w którym mogliśmy zobaczyć między innymi kostiumy filmowe, zabytkowe maszyny i scenariusze lub plany ze znanych filmów. Po udanym zwiedzaniu muzeum udaliśmy się na ulicę Piotrkowską po której zostaliśmy oprowadzeni przez panią przewodnik. Podczas spaceru widzieliśmy różne pomniki np.: Pomnik Lampiarza, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina i Kufer Reymonta.  Oprócz pomników mieliśmy okazje zobaczyć niesamowity pasaż róż ,aleje gwiazd oraz wiele wspaniałych kamienic. Spacerując po ulicy Piotrkowskiej dotarliśmy do restauracji McDonald w której spożyliśmy posiłek . Wycieczka była pełna wrażeń i z niecierpliwością wyczekujemy następnej.

          • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z Unicef

          • 20 listopada przypada Międzynarodowy  Dzień Praw Dziecka. To wyjątkowa data - tego dnia została uchwalona Konwencja Praw Dziecka, która przypomina nam, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o prawa  i ich przestrzeganie, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka. Unicef w swoich działaniach zwraca uwagę na tę kwestię i inicjuje różne projekty, których celem jest rozpowszechnianie wiedzy o prawach dzieci. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z Unicef to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. To bardzo radosny dzień z poważnym przesłaniem. Do akcji Unicefu przystąpiła również nasza szkoła, która świętowała to wydarzenie w poniedziałek listopada. Wszystkie klasy wspólnie ze swoimi wychowawcami realizowały szereg zaproponowanych przez Rzecznika działań. Cała społeczność szkolna tego dnia była ubrana na niebiesko lub z akcentami niebieskiego koloru. Kolor niebieski symbolizuje solidarność z dziećmi całego świata,  gwarantuje prawa wszystkim dzieciom i jest symbolem Organizacji. Każda klasa i oddziały przedszkolne przyozdobiły swoje sale lekcyjne niebieskimi balonami, girlandami z bibuły i serpentynami- oczywiście w kolorze niebieskim. Ponadto tego dnia: Przedszkolaki śpiewały piosenki o prawach,  odbył się „niebieski marsz przedszkolaków” korytarzami szkoły. Dzieci odwiedzały inne klasy śpiewając wspólnie piosenkę o prawach dziecka. Uczniowie klas I- III: wykonywali rysunki przedstawiające prawa dzieci, które następnie udekorowały ściany sal lekcyjnych, zapoznali się również z grą „Memory” utrwalającą poznane prawa ,  śpiewały piosenkę o prawach dziecka oraz oglądały animację o prawach dzieci udostępnioną na stronie Unicefu.  Starsze klasy naszej szkoły IV - VIII obejrzały  prezentację o prawach dzieci na świecie, wykonały meta plan „Prawa dzieci są przestrzegane na świecie” oraz śpiewały piosenki związane z tematem. Nad całością imprezy czuwał Rzecznik Praw Ucznia w naszej szkole – Agnieszka Biernacka.

          • Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

          • 10 listopada  2022 r w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 104 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Dzień Patrona naszej szkoły – Orła Białego.

             W uroczystości brała udział cała społeczność szkolna jak również zaproszeni goście. Wszyscy ubrani byli na galowo  oraz mieli przypięte biało – czerwone kotyliony. Przedstawienie przygotowali  uczniowie  klas IV -  VIII a nad całością czuwały   panie Agnieszka Biernacka i Monika Rzewuska.  Na początku  wszyscy zgromadzeni w obecności pocztu sztandarowego odśpiewali hymn szkoły, a uczniowie klasy I złożyli kwiaty  w kąciku patrona szkoły.   Następnie zaprezentowano  przedstawienie o trudnych  losach naszej ojczyzny, kiedy to trzy zaborcze kraje zaatakowały Polskę i podzieliły  ją na trzy części. Przez ten cały trudny czas zaborów Polakom towarzyszył Orzeł Biały , zniewolony, uwięziony , ale ostatecznie uwolniony kiedy ojczyzna odzyskała niepodległość w 1918 roku. Przytoczone zostały piękne fragmenty dzieł polskich poetów, a wszystko  uwieńczone piosenkami, których głównym bohaterem był Orzeł Biały. Następnie klasa II pod opieką pani Joanny Jurczak – Sanetry zaprezentowała tańcząc i śpiewając krakowiaka, a klasa I pod opieką pani Hani Kruk  tańcząc -układ patriotyczny. Uwieńczeniem  całości  była prezentacja nagrodzonych pieśni w konkursie pieśni patriotycznych  w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Cała sala udekorowana była pracami dzieci - pracami plastycznymi z konkursów o tematyce patriotycznej, które odbyły się  w szkole w ostatnim czasie. Pani dyrektor wręczyła nagrodzonym pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe, oraz słodkie upominki. Odbył się ostatnio w szkole również projekt klasowy  „Z Orłem przez wieki” . Zadaniem wszystkich klas szkoły było narysować Orła z wybranego okresy historycznego, a  na uroczystości  odbyła się prezentacja projektu. Przedstawiciele klas w uroczysty sposób zaprezentowali wizerunki wykonanego przez siebie orła. Wszystkie prace oprawione i podpisane zostaną powieszone nad kącikiem patrona. Po skończonej uroczystości wszyscy udali się pod Urząd Gmin , gdzie podczas śpiewania hymnu państwowego, została wciągnięta flaga na nowo postawiony maszt. Po powrocie do szkoły została zakończona nasza uroczystość, pełna patriotyzmu i dumy z naszego narodu i z naszej historii pełnej poświęcenia i bohaterstwa. Uroczystość miała  charakter  podniosły, przedstawienie i występy bardzo się wszystkim podobały.

          • Wycieczka do Seminarium Duchownego

          • Dnia 08.11.2022r. uczniowie klas VI  - VIII pod opieką p Agaty Grzeszczuk i p. Anety Nasiłowskiej wyjechali na wycieczkę do Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu. Na początku jeden z kleryków oprowadził nas po gmachu swojej uczelni i opowiedział jak młodzi chłopcy przygotowują się do kapłaństwa. Alumn w bardzo ciekawy sposób przedstawił poszczególne pomieszczenia  w seminarium m. innymi kaplicę, sale wykładowe, salę misyjną. Następnie wszyscy udali się na aulę, gdzie obejrzeliśmy sztuką teatralną o św. Bracie Albercie – pt: „ Dobry jak chleb” przygotowaną przez kleryków III roku. Sztuka pokazała postać Adama Chmielowskiego, czyli brata Alberta – powstańca, malarza, franciszkanina, założyciela zgromadzenia albertynów. Sztuka przedstawiała trzy etapy życia świętego: czyli czas powstania, życie światowe jako artysty oraz pracę na rzecz ubogich i opuszczonych przez świat. Wizyta w seminarium wywarła na uczniach głębokie przeżycia duchowe – w ciszy i skupieniu udaliśmy się do galerii na posiłek.

          • "Śniadanie daje moc"

          • We wtorek 8 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III wraz z paniami wzięły udział w akcji „Śniadanie daje moc”.  Celem tego przedsięwzięcia jest   zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w naszej codziennej diecie. W zorganizowaniu akcji, podobnie jak co roku, wsparli dzieci rodzice. Dzięki nim na stolikach znalazły się różne rodzaje pieczywa, chude wędliny, ogórki, pomidory, papryka, jajka, żółty ser, miód czy różnego typu serki. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, wspólnie działać i integrować się. W klasach było wesoło, smacznie i sympatycznie.

          • Wycieczka do Siedlec

          • Dnia 9 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem w programie było obejrzenie filmu „Kopciuszek i kamień życia” w kinie Helios. Pracownicy dodatkowo przygotowali dla nas prezentację dotyczącą księżniczek. Dzieci, które aktywnie odpowiadały na pytania dostawały drobne nagrody. Po obejrzeniu bajki odwiedziliśmy ulubioną restaurację przedszkolaków…
            Mc Donald’s. Dzieci ze smakiem zjadły zakupione zestawy Happy Meal. Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd…

          • Turniej w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Paprotnia

          • Dnia 03 grudnia 2022 roku (sobota) odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Paprotni Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Paprotnia.

            Zawody zostaną przeprowadzone systemem „do dwóch przegranych” lub w grupach – w zależności od ilości zgłoszeń w następujących kategoriach wiekowych:

            dziewczęta: rocznik 2012 i młodsze, 2010 - 2011,

            kobiety: 2009 i starsze

            chłopcy: rocznik 2012 i młodsi, 2010 – 2011, 2009 – 2008, mężczyźni: 2007 i starsi

             

            Zgłoszenia w dniu zawodów (sobota 03.12.2022 r.) godz. 730 – 755, losowania gier  800, rozpoczęcie turnieju po przeprowadzonym losowaniu. Wszystkich uczestników obowiązuje strój sportowy i obuwie na jasnej podeszwie (zawodnicy nie spełniający wyżej wspomnianych wymogów nie będą dopuszczeni do gry).

            Organizatorzy:

            Wójt Gminy Paprotnia

            Komisja d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 

            Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Paprotni

            Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Atlas” Paprotnia

            Po zakończeniu zawodów zapraszamy na herbatę i gorącą kiełbaskę.

          • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej "Wszystko co mamy , Polsce oddamy"

          • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej "Wszystko co mamy , Polsce oddamy" odbył się 7 listopada. W konkursie  wystąpiło piętnastu solistów  w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas I- III pierwsze miejsce zajęli: Agata Włoszek, Dominika Czarnocka oraz Stanisław Sanetra. Drugie miejsce zajęli: Nikola Szybka i Aleksander Lipiński, zaś trzecie Aleksandra Łyszczewska.

            W kategorii przedszkole pierwsze miejsce zajęła Alicja Bareja, drugie Antoni Sanetra, zaś trzecie Weronika Suchożebrska i Patrycja Rybak.

            Występy uczniów oceniało jury w składzie: p. Aneta Nasiłowska, p. Ewa Chruściel, p. Hanna Kruk, p. Joanna Jurczak-Sanetra.

                    Konkursowi towarzyszyła miła atmosfera. Uczniowie wykonali wiele znanych pieśni patriotycznych tj. "Pierwsza Brygada", "Rozkwitają pąki białych róż", "Czerwone maki na Monte Cassino", "Przybyli Ułani ", "Jesteśmy Polką i Polakiem", "Wojenko, wojenko".

            Szkolny konkurs pieśni legionowej i patriotycznej popularyzował wśród uczniów szkoły podstawowej pieśni związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, rozwijał zainteresowanie dzieci pieśniami patriotycznymi, integrował uczniów , wyzwalał „zdrową rywalizację”. 

                     Nagrodzeni uczniowie otrzymali drobne upominki i dyplomy oraz mieli okazję zaprezentować się przed społecznością szkolną podczas Święta Odzyskania Niepodległości połączonego z Dniem Patrona. 

          • Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu

          • 5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym roku świętowaliśmy w naszym przedszkolu na 7 listopada – poniedziałek.

            Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. To animowani bohaterowie uczą i pomagają w przezwyciężeniu przez dzieci wielu barier. Kolorowe postacie polskich bajek lub zagranicznych znane są i kochane przez dorosłych oraz najmłodszych widzów. A bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, ale przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. To opowiadania rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury.

            Nasze przedszkolaki bardzo chętnie wcieliły się w bohaterów swoich ulubionych bajek. Tradycyjnie uwieczniliśmy wszystko na zdjęciach. Był to dzień pełen atrakcji rozpoznawaliśmy bajki po rekwizytach, odgadywaliśmy zagadki, ćwiczyliśmy cierpliwość dzieci oddzielając fasolę od ryżu. Dzieci opowiadały za kogo się przebrały i dlaczego akurat taką postać wybrały, malowaliśmy bajkowe kolorowanki, a na koniec odbył się wielki bal. Dzieci chętnie tańczyły w rytm dziecięcych przebojów. 

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Dnia 7 listopada (poniedziałek) świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek! Po korytarzach szkolnych biegało mnóstwo różnych bohaterów książkowych i nie tylko:) Każdy z przebranych uczniów uniknął tego dnia "słabych" ocen oraz dostał od pani bibliotekarki słodki upominek🙂

          • Dzień Dyni

          • Jak co roku pod koniec października obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych Dzień Dyni. Dzieci tradycyjnie przyniosły pomarańczowe warzywa i ubrały się na ten sam kolor. Rano wykonaliśmy dyniowe opaski, które towarzyszyły nam przez cały dzień. Wspólnie poznaliśmy właściwości tego warzywa, odkryliśmy, co dynia ma w środku. Dynie towarzyszyły nam w wielu zabawach m.in. graliśmy w dyniowe kręgle oraz biegaliśmy slalomem omijając dyniowe tory przeszkód. Wykonaliśmy dyniowe prace plastyczne, młodsze dzieci wykleiły  kontur dyni kawałkami papieru a starsze kulkami z bibuły, pestkami dyni i plasteliną. Odbyła się również sesja fotograficzna z dyniami, a na koniec dzieci otrzymały dyplomy za wspólne świętowanie "Dnia Dyni". Na korytarzu mogliśmy podziwiać prace konkursowe „Dzieło dyniowe, niehaloweenowe”, które nasze przedszkolaki razem z rodzicami, chętnie przygotowali.

          • 1 listopada

          • „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”

            Motto to przyświeca nam, gdy w Święto Zmarłych odwiedzamy cmentarze, groby naszych bliskich jak i tych, których nie znaliśmy, ale pamięć o nich chcemy zachować od zapomnienia. Jak co roku,  odwiedziliśmy cmentarz parafialny. Na grobach poległych za wolność ojczyzny, zapaliliśmy symboliczne  znicze, oddaliśmy hołd i modlitwę w atmosferze powagi i zamyślenia. Dla młodego pokolenia, to przykład historii o której należy pamiętać i wyrażać wdzięczność oraz szacunek za poświęcenie życia dla wolnej Polski.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Paprotni
        • (+25) 6312137 ul. Jana Pawła II 5 08-107 Paprotnia
        • 08-107 Paprotnia ul. Jana Pawła II 5 e-mail: zs_paprotnia@op.pl lub sp_paprotnia@paprotnia.pl Poland
        • Kontakt do Inspektora Danych Osobowych (IOD) Paulina Skrouba e-mail: iod.rodo@epoczta.pl
      • Logowanie