• Przez krzyż do zbawienia

• W ostatnim tygodniu przed wiosenną przerwą w nauce uczniowie spędzili w świątecznym nastroju. Społeczność szkolną połączył udział w wielkanocnym apelu przygotowanym pod kierunkiem p. Agaty Grzeszczuk, p. Joanny Radosz i p. Ewy Chruściel. Podczas występów uczniowie recytowali wiersze , śpiewali okolicznościowe pieśni , przedstawili scenę nawiązującą do zmartwychwstania Jezusa.

Po zakończonym misterium  głos zabrała  dyrektor szkoły p. Anna Głuchowska, która złożyła  świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość  gościom,  rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście: ks. proboszcz – Wojciech Matuszewski,  p. Leszek Trębicki –  Wójt Gminy Paprotnia, p. Kamila Daniluk – przewodnicząca Rady Rodziców.

Następnie odbyły się podsumowania  konkursów, wręczenie dyplomów i nagród. Głos zabrał też Samorząd Uczniowski, który przeprowadził konkurs na najładniejsze jajko wielkanocne.

• Europejski Dzień Logopedy

• 7 marca 2023 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy, który przygotowała Pani logopeda Aneta Nasiłowska. W tym roku realizowany był w grupie 3-4 latków pod hasłem "Psi Patrol rusza do akcji". Dzieci przypomniały sobie bohaterów kultowego filmu animowanego, odgadywały zagadki tematyczne. Wspólnie z pieskami umieszczonymi na kartach, wykonywały ćwiczenia buzi i języka. Przedszkolaki ćwiczyły pamięć słuchową, układały szeregi i sekwencje, dopasowywały cienie do piesków. Na zajęciach nie zabrakło dobrej zabawy i wesołej atmosfery.

• Spektakl "Bajkowy ambaras".

• O baśniowych bohaterach opowiadał spektakl „Bajkowy ambaras”, który został wystawiony w naszej szkole w ramach projektu „ Polubić czytanie”. Przygotowali go uczniowie klasy pierwsze, drugiej i trzeciej pod kierunkiem  p.B. Gromulskiej, p.H.Kruk i p. A. Nasiłowskiej. Na scenie pojawiały się kolejno postacie przychodzące do Wielkiego Baja z prośbą o interwencję w kwestii ich baśni. Okazało się, że za sprawą Baby Jagi pouciekali ich bohaterowie. Królewna Śnieżka i krasnale opuścili chatkę i wybudowali sobie blok. Baba Jaga zmieniła imię na Jadwiga i zaczęła pracować w branży turystycznej. Jaś i Małgosia rozpaczają nad stratą chatki z piernika. Po prostu prawdziwy ambaras. Wielki Baj z pomocą wróżki Fantazji przywrócił stary porządek i zaapelował do dzieci, by nie rezygnowały z czytania i słuchania baśni, które rozwijają naszą wyobraźnię. Barwne stroje postaci bajkowych i dekoracje wprowadziły widzów w niezwykły świat fantazji. Scenografia, ciekawe stroje, pięknie śpiewająca Fantazja i gra aktorska dzieci bardzo się wszystkim podobała i została nagrodzona gromkimi brawami.

W przedstawieniu wystąpili:

• Wielki Baj – Olo Lipiński
            • Fantazja – Dominika Czarnocka
            • Zła Królowa – Nikola Szybka
            • Baba Jaga – Justynka Suchodolska
            • Woźny – Staś Sanetra
            • Jaś – Mateusz Suchożebrski
            • Małgosia – Ola Łyszczewska
            • Mędrek – Kornelka Czarnocka
            • Gapcio – Maja Kryńska
            • Gburek - Amelka Skwierczyńska
            • Nieśmiałek – Marysia Nasiłowska
            • Chórek: Mikołaj Łęczycki, Mateusz Skwierczyński, Adam Ślaz, Kamil Rozbicki, Przemek Semeniuk, Filip Kościński.

• BEZPŁATNE TURNUSY REHABILITACYJNE

DLA DZIECI ROLNIKÓW

(Uwaga liczba miejsc ograniczona)

W okresie wakacji 2023 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników               z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok.

Za pośrednictwem Placówki Terenowej KRUS w Siedlcach z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 26 dzieci z chorobami układu oddechowego, urodzonych w latach 2008 – 2016 (7-15 lat).

Turnus rehabilitacyjny  dla dzieci z chorobami układu oddechowego zostanie zorganizowany                      w  Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu Zdroju w okresie od 13 lipca do 2 sierpnia 2023r.

Rodzice nie ponoszą odpłatności za pobyt i transport dziecka.

Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych mają zapewnione  całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Kwalifikacja dzieci na rehabilitację leczniczą w ramach Centrów Rehabilitacji Rolników.

Podczas kwalifikowania dziecka do leczenia rehabilitacyjnego lekarz ocenia:

• Stan zdrowia dziecka.
            • Przebieg choroby będącej wskazaniem do rehabilitacji leczniczej w ramach CRR.
            • Zdolność dziecka do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się.

Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności                (do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia  o niepełnosprawności).

Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie warunków rehabilitacji leczniczej i turnusów regeneracyjnych  (Dz.U. z 2022 r. poz. 2757). Do wniosku obligatoryjnie powinny zostać dołączone:

Wnioski można pobrać w Oddziale i Placówkach Terenowych KRUS oraz ze strony internetowej www.krus.gov.pl. Wnioski wypełnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę  wraz z wypełnionymi załącznikami należy złożyć w Placówkach Terenowych KRUS do 26 maja 2023 r.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ds. rehabilitacji w PT  KRUS w Siedlcach

tel. 25 640 46 57 lub 25 640 46 17

PT KRUS w Siedlcach