• Światowy  Dzień Zespołu Downa

          • Choć 21 marca większości kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także Światowy  Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ideą tego święta jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb oraz promowanie praw osób z zespołem Downa. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki nie do pary, w których nasi uczniowie przyszli tego dnia do szkoły na znak solidaryzmu z chorymi na Zespół  Downa, a także wykonali piękne prace plastyczne w konkursie „Skarpetki nie do pary”.

          • Przedstawienie kukiełkowe klasy II z okazji Pierwszego Dnia Wiosny

          •      21 marca 2022 r. kl. II pod opieką wychowawczyni p. G. Łęczyckiej przygotowała i przedstawiła na forum uczniów klas 0-III przedstawienie kukiełkowe pt. ,,O Smoku, Królu, Królewnie, Rycerzu i nie zgadniecie o kim  jeszcze…”. W przedstawieniu wystąpili: w roli Smoka – Staś Sanetra, w roli Króla – Olek Lipiński, w roli Królewny – Natalka Olędzka, w roli Rycerza – Maciek Krysiak oraz narratorzy: Julia Wakulińska i Justyna Suchodolska. Dzieci pięknie odegrały wyuczone role operując wykonanymi własnoręcznie kukiełkami. W atmosferę tamtych, dawnych czasów wprowadził wszystkich utwór muzyczny pt. ,,Smocza ballada”. Na początku Julia Wakulińska jako narrator przybliżyła dzieciom tematykę przedstawienia i wprowadziła ich w tajemniczy nastrój. Akcja baśni dzieje się na zamku. Jednak główny bohater Smok nie jest groźny i niebezpieczny jak to w bajkach bywa, ale jest wesoły i nowoczesny. Nikomu nie zagraża, przyjaźni się z Królem. Bardzo dba o swoją kondycję fizyczną i umysł. Gra z Królem w piłkę nożną i w szachy. Lubi czytać książki. Rycerz nie walczy ze Smokiem, lecz grzecznie z nim rozmawia i obsługuje GPS-a. Poznaje na zamku piękną Królewnę, która posiada telefon komórkowy i  wysyła emaile. Interesuje się astronomią, informatyką i inżynierią genetyczną. Uczęszcza na kurs hiszpańskiego. Oboje zakochują się w sobie ze wzajemnością. W baśni zjawia się też Smoczyca, która obsługuje pocztę elektroniczną. Jak to zwykle w bajkach bywa obie pary postanawiają się pobrać. Bajka kończy się zapowiedzią dwóch hucznych weselisk. Przedstawienie się podobało, a szczególnie wywarło wrażenie na przedszkolakach. Brawom nie było końca.

          • Czekoladowy autobus

          • 17 marca uczniowie każdej klasy naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola przeniosły się                   do magicznego świata czekolady, biorąc udział w czekoladowych warsztatach.  W specjalnym autobusie poznały historię czekolady, sposoby wytwarzania, jak również nauczyły się rozróżniać różne jej rodzaje. Każdy uczestnik przy pomocy wybranej foremki wykonał swoją czekoladkę, malował czekoladowe obrazki i ozdabiał je kawałkami białej czekolady. Nie obyło się też bez degustacji i zagadek. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy Mistrza Czekolady oraz pudełeczka, do których spakowali własnoręcznie wykonane czekoladki.

            Była to świetna okazja do zabawy i wielozmysłowego poznawania świata. Ten dzień bardzo miło zapisał się w naszej pamięci.

          • Przedszkolaki w banku

          • W czwartek 10 marca przedszkolaki  postanowiły wybrać się do Banku Spółdzielczego w Paprotni, aby zobaczyć miejsce pracy bankowca i poznać jego zawód. Dzieci dowiedziały się dlaczego, gdzie i w jaki sposób przechowuje się pieniądze, dlaczego warto je oszczędzać, co to jest bankowość elektroniczna. Doskonale poradziły sobie z odczytaniem wartości pieniążków pokazywanych przez bankiera. Dzieci  miały również okazję zobaczyć jak wyglądają karty płatnicze i dowiedziały się do czego służą. Co więcej, poznały bardzo ważne w dzisiejszych czasach urządzenie jakim jest bankomat. Dzieci mogły zobaczyć w jaki sposób wypłaca się z bankomatu pieniądze.  

            Po bardzo ciekawej i interesującej lekcji dzieci udały się do przedszkola bogatsze o zdobytą wiedzę i nowe doświadczenia. 
            Serdecznie dziękujemy Pracownikom Banku Spółdzielczego za umożliwienie wizyty, przekazaną wiedzę i słodkie niespodzianki dla dzieci. DZIĘKUJEMY!!!!

          • EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

          • We wszystkich krajach Unii Europejskiej 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W Polsce święto to jest obchodzone od 2007 roku.  Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej  osobom z zaburzeniami mowy. W związku z tym, 8 marca  w oddziale 3/4-latków Pani logopeda zorganizowała zabawy logopedyczne. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca logopedy i co powinniśmy robić, żeby wyraźnie i poprawnie się wypowiadać. Dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły prawidłową i wyrazistą wymowę, usprawniały percepcję słuchową, uczyły się prawidłowego oddychania, rozwijały sprawność ruchową, a także powtarzały nazwy kolorów. Tematyka zajęć dotyczyła wiosny, jej pierwszych oznak: roślin i zwierząt. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach, a proponowane ćwiczenia wykonywały z dużym zaangażowaniem. Wykazały się także niemałą wiedzą na temat przyjścia wiosny i tak jak większość, nie mogą się jej doczekać. Wiosno – Przybywaj !!!

        • Solidarni z Ukrainą
          • Solidarni z Ukrainą

          • W dniu 24 lutego br. nastąpiła inwazja rosyjska na Ukrainę. Z ogromnym bólem przyjęliśmy doniesienia o tym wszystkim, co dzieje się za wschodnią granicą, a szczególnie o lęku, cierpieniu i śmierci wielu niewinnych osób. Wojna  wyzwoliła w Polakach pokłady niezwykłej empatii. Chcemy pomagać i szeroko otwieramy serca na potrzeby walczącej Ukrainy. Nasza szkoła również włączyła się w organizację pomocy Ukrainie poprzez zbiórkę środków finansowych. Przez 3 dni  zebraliśmy 1404 złote i 30 groszy. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na potrzebujące dzieci z Ukrainy. Zbiórka ta pokazała, że nasza społeczność nie jest obojętna na ludzką tragedię. Za okazane serce serdecznie dziękujemy.

          • Pokaz historyczny

          • 2 marca w naszej szkole gościliśmy grupę artystyczną Rekonstrukto. Panowie przybliżyli uczniom życie i kulturę w średniowieczu. Była to żywa lekcja historii, na której goście zaprezentowali ekwipunek i uzbrojenie średniowiecznych rycerzy. Dowiedzieliśmy się jakie cechy charakteru powinny wyróżniać rycerza. Jeden z uczniów – Bartek zdał egzamin i został pasowany rycerskim mieczem. Następnie panowie zaprezentowali  narzędzia tortur – Paweł uczeń z 5 klasy miał okazję się przekonać, że niezbyt przyjemnie jest być zakutym w dyby. Uczniowie starszych klas mogli spróbować swoich sił posługując się narzędziami do walki wręcz. Pokaz był bardzo interesujący, dzieci na pewno dużo z niego zapamiętają.

          • Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska

          • Nasze działania w ramach Młodzieżowej akcja na rzecz środowiska

            - Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowany z funduszy EOG  przy współpracy z Fundacją Władysława Śmiałka.

             

             Akcja sprzątania okolicznego lasu.

            Nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, iż sterty śmieci w lasach i przy drogach szkodzą środowisku i psują estetykę otoczenia. Postanowiliśmy we współpracy z fundacją przeprowadzić akcję na rzecz środowiska w pobliskim lesie w kierunku miejscowości Łęczycki pod hasłem tegorocznej akcji sprzątania świata: „Myślę, więc nie śmiecę”. Niestety pracy w tym zakresie nie brakowało. Do współpracy z klasą 7 pod opieką Pani dyrektor  Anny Głuchowskiej, nauczycielki Moniki Rzewuskiej i przedstawiciela fundacji p. Andrzeja Filipka chętnie przystąpili również, przedstawicielka Nadleśnictwa Siedlce, Pan Ireneusz Kaługa z Siedleckiej Grupy Ekologicznej, ksiądz Proboszcz Paweł Florowski oraz wójta gminy Paprotnia p.  Leszka  Trębickiego. Wyposażeni w worki  i rękawice oczyszczaliśmy  pobliski las.  Nasze działanie przyniosło korzyść środowisku, ale także nam samym. Wyrobiło w nas świadomość zagrożenia spowodowanego bezmyślnym wyrzucaniem odpadów oraz pokazało, jak dużo czasu i wysiłku trzeba poświecić, aby naprawić zaśmiecone otoczenie.

            https://photos.app.goo.gl/dkZc7xPbZhwePMQy8

            https://drive.google.com/drive/folders/1R9Eaom5vf1o-PoMhIF8GuXUNk_mYh6ZG?usp=sharing

             

            Edukacja ekologiczna dzieci w przedszkolu to inwestycja w naszą przyszłość, dlatego tak istotnym jest, aby od najmłodszych lat integrować młode pokolenie wokół tematyki związanej z zasadami ochrony środowiska oraz wychowywać w poszanowaniu dla otaczającej przyrody. Uczniowie klasy 7 biorący udział w programie podzielili się swoja wiedzą i zrealizowali zajęcia ekologiczne - Wprowadzenie do tematu segregacji śmieci dla grupy 0A i 0B.W ramach warsztatów starsi koledzy przeprowadzili maluchy przez proces rozpoznawania śmieci ich odpowiedniego segregowania i klasyfikowania do przeznaczonych do tego pojemników. Wszystkie te działania okraszone były dobrą zabawą: film, wycinanie, klejenie i oczywista integracja.

            https://drive.google.com/drive/folders/1FmdzzJeCbkPwDKjBgRgJmOY1RbY1wp33?usp=sharing

             

            Warsztaty kompetencji miękkich poprowadziła p. Małgorzata Gizak z Centrum Coachingu OHANA– szkolenie eksperckie z zakresu: integracji i komunikacji w klasie oraz podstaw wystąpień publicznych.

            https://drive.google.com/drive/folders/1xDE9R7U6pnjj1Iju9OMKeiho8_kcF4II?usp=sharing

             

            Filmowe, merytoryczne zajęcia pełne praktycznej wiedzy. Warsztaty teledyskowe dla młodzieży – Jak kręcić dobre filmy telefonem komórkowym?

            https://youtu.be/HYSygyvPwTc

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Paprotni
        • (+25) 6312137 ul. Jana Pawła II 5 08-107 Paprotnia
        • 08-107 Paprotnia ul. Jana Pawła II 5 e-mail: zs_paprotnia@op.pl lub sp_paprotnia@paprotnia.pl Poland
        • Kontakt do Inspektora Danych Osobowych (IOD) Paulina Skrouba e-mail: iod.rodo@epoczta.pl
      • Logowanie