W listopadzie i grudniu odbył się w szkole konkurs na najciekawszą pracę plastyczną o tematyce praw z związku z rocznicą Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, która przypada na 10 grudnia. Konkurs był w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV- VIII i brali w nim udział chętni uczniowie z całej szkoły. Najlepsze i najciekawsze prace zostały wysłane na konkurs do Warszawy pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Prosimy o zapoznanie się z pracami dzieci.
Konkurs o prawach dziecka
Wolontariat
Nasi wolontariusze działają również podczas pracy zdalnej w domu. Mają wiele możliwości wykazania się. Jedną z takich szans był ogłoszony 16 listopada konkurs na zrobienie karmnika dla ptaków. Do konkursu mogli przystąpić wolontariusze, których w naszej szkole mamy sporą grupę. Należało wykonać karmnik dla ptaków i przesłać zdjęcie z właścicielem. Konkurs zakończył się 6 grudnia. Udział w nim wzięło 4 wolontariuszy, którzy zostaną nagrodzeni. Po powrocie do szkoły, karmniki będą umieszczone wokół budynku i ucieszą naszych latających gości. Gratulujemy wszystkim. Oto wykonawcy ze swoimi pracami.
Mikołajki w przedszkolu
6 grudnia w kalendarzu są imieniny Mikołaja. To właśnie wspomnienie biskupa z Miry, który obdarowywał potrzebujących, a który z czasem został uznany za świętego. Prezenty na Mikołajki zostawia się pod poduszką lub umieszcza w dużej czerwonej skarpecie w nocy z 5 na 6 grudnia. Dzieci z niecierpliwością czekają na odwiedziny świętego Mikołaja. Zanim ten jednak przyjdzie, piszą listy do Mikołaja, w których wskazują, co konkretnie chciałyby dostać. Według tradycji święty Mikołaj przychodzi do grzecznych dzieci. Te z kolei, które mają coś na sumieniu, mogą spodziewać się rózgi. Mikołajki co roku były obchodzone także w szkołach. Uczniowie ustalali niewielkie kwoty, za które kupowali prezenty dla wylosowanego kolegi lub koleżanki. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa i naukę zdalną, Mikołajki 2020 się nie odbyły. Ale ponieważ w naszej szkole są bardzo grzeczne przedszkolaki w dwóch grupach, Mikołaj nie mógł o nich zapomnieć. 7 grudnia, w poniedziałek na korytarzu rozległ się dźwięk dzwonka i głośne „HO, HO, HO”. Dzieci w salach już wiedziały czyj to głos. Mikołaj z wielkim workiem prezentów najpierw odwiedził młodszą grupę. Miał przygotowane miejsce obok choinki, dla każdego przyniósł upominek. Przedszkolaki zaciekawione przyglądały się gościowi i z uwagą słuchały, co do nich mówi. Niektóre trochę się wstydziły, jednak każde z nich przyszło po prezent. Na koniec obiecały, że będą grzeczne, wspólnie zaśpiewały piosenkę, ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia i pożegnały Mikołaja. Święty udał się do grupy starszej. Tam również dzieci czekały na niego. Z wielką radością otoczyły Mikołaja i słuchały jego opowieści. Zgodnie stwierdziły, że nikt z grupy nie zasługuje na rózgę, więc wszystkie zostały obdarowane prezentami. W tej grupie dzieci były odważniejsze i każde z nich ustawiło się do wspólnego zdjęcia z Mikołajem. Tutaj padły już poważniejsze obietnice - dzieci mają słuchać pani i nie rozmawiać na zajęciach. Wszystkie chętnie powiedziały wierszyk i również chciały mieć pamiątkę w postaci wspólnej fotografii. HO, HO, HO…. Do zobaczenia w Wigilię.
Mikołajki
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Andrzejki
Mimo że data Andrzejek jest stała, co roku wiele osób zastanawia się, kiedy dokładnie wypada to święto. Jak co roku Andrzejki obchodzić będziemy w nocy z 29 na 30 listopada (z niedzieli na poniedziałek). Jest to praktycznie ostatnia okazja do organizowania hucznych zabaw, ponieważ niedługo po nich rozpoczyna się adwent - okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Przypomnijmy, że Andrzejki upamiętniają świętego Andrzeja - jednego z dwunastu apostołów, patrona m.in. Szkocji, Rosji , Sycylii oraz Grecji.
Najprawdopodobniej Andrzejki wywodzą się ze starożytnej Grecji, bowiem Andrzej w języku greckim to Andress. W tłumaczeniu oznacza to mężczyznę lub męża, a sama postać uznawana jest za patrona wróżb. Wielu historyków twierdzi także, że Andrzejki mogą wywodzić się z celtyckich i starogermańskich wierzeń.
Początkowo uroczystość traktowano bardzo poważnie - miała charakter matrymonialny i obchodziły ją jedynie niezamężne dziewczęta. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Z kolei dla panów przeznaczone były Katarzynki, celebrowane 25 listopada. Z czasem Andrzejki zaczęto obchodzić wspólnie, organizując huczne zabawy.
W Polsce sformułowania „andrzejki” po raz pierwszy w 1557 r. użył Marcin Bielski - renesansowy poeta, pisarz oraz tłumacz. O andrzejkowych wróżbach pisał w swojej sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”.
Co ciekawe, 30 listopada w Szkocji, czyli dzień świętego Andrzeja, jest świętem narodowym.
Najpopularniejsze wróżby związane z Andrzejkami to:
- lanie wosku
- wróżenie z kart
- rzucanie butami
- obieranie jabłek
Przysłowia i powiedzenia związane ze św. Andrzejem:
- Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
- Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
- Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
- Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
- Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
- Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
- Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
- Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Źródło: Gazeta Krakowska
Konkurs „Moje oczekiwania i potrzeby wobec rodziców”
Szkoła w Paprotni od października do grudnia 2020r bierze udział w projekcie edukacyjnym „To (działa) My” organizowanym przez Unicef Polska.
Temat szczegółowy grupy projektowej składającej się z łączników klasowych i Rzecznika Praw Ucznia brzmi „Prawa i potrzeby dzieci – kampania społeczna skierowana do rodziców”. W ramach projektu m.in. uczniowie klas I-III naszej szkoły rysowali prace plastyczne na temat „Moje oczekiwania i potrzeby wobec rodziców”. Z racji pandemii nie mogła się odbyć prezentacja prac na terenie szkoły, dlatego zdjęcia rysunków zostały umieszczone na stronie szkoły w galerii zdjęć. Prosimy rodziców wszystkich dzieci o dokładne zapoznanie się z tymi pracami i wyciągnięcie miłych wniosków.
Szkoła pamięta
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej w bieżącym roku szkolnym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. W ramach akcji uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne ,,11 listopada i droga Polski do wolności w oczach Polaków” zwracając w niej szczególną uwagę na ważne wydarzenie sprzed 100 lat - Bitwę warszawską. Indywidualnie odwiedzili także groby żołnierzy poległych w tym okresie na miejscowym cmentarzu w ten sposób pielęgnując pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
11 listopada
11 listopada 1918 roku – data ważna dla Polaków
Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe związane z Odzyskaniem w 1918 roku niepodległości. Po 123 latach niewoli obudzić się w wolnym kraju – cóż to była za radość! Nie oznacza to jednak, że Polska nagle stała się wolna. Nie oznacza to również, że była bezwzględnie wolna i nie musiano już pracować nad naszą wolnością. Data 11 listopada 1918 roku oznacza finał pewnych działań – procesu zmierzającego do uzyskania wolności. Już od czterech lat trwała I wojna światowa angażująca zaborcze kraje – to była sytuacja korzystna dla Polaków, którzy nie zmarnowali szansy danej im przez historię. Przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach okupowanych przez państwa centralne. Od 19 października 1918 roku działa w Cieszynie Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego sprawująca funkcje rządowe pod przewodnictwem księdza Józefa Londzina. 28 października w Krakowie została powołana Polska Komisja Likwidacyjna, która dwa dni później przejęła władzę w Galicji. 31 października rozpoczęto przejmowanie władzy w okupowanej przez Austro – Węgry części Królestwa, a w nocy z 6 na 7 listopada powołano w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej – jego premierem został Ignacy Daszyński. 11 listopada działająca w Warszawie od ponad roku Rada Regencyjna powołana przez Niemcy i Austro – Węgry przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych Józefowi Piłsudskiemu. Trzy dni później Rada Regencyjna rozwiązała się zostawiając w ładzę w rękach Józefa Piłsudskiego. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Listopad 1918 roku był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski – tworzenia się jej rządu, walki o granice naszej Ojczyzny. W zależności od punktu widzenia różnych grup Polaków różne daty z historii działań doprowadzających do uzyskania niepodległości były ważne dla ich ostatecznego wyniku, tym bardziej że poszczególne dzielnice Królestwa uzyskiwały niepodległość w różnym czasie. Stąd też podawano różne propozycje daty świętowania tego wydarzenia. Pierwsza propozycja świętowania 11 listopada, jako rocznicy wyzwolenia Polski spod zaboru pojawiła się 24 października 1919 roku – została jednak odrzucona. Ostatecznie Sejm RP w 1937 roku uznał, że Święto Niepodległości Będzie obchodzone 11 listopada. W latach 1939 – 1944 oficjalne, bądź jawne obchodzenie tego święta było niemożliwe. Podobnie w następnych latach, gdyż władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie PRL Święto Niepodległości było zakazane – jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku.
Pasowanie na Czytelnika
Dnia 6 listopada odbyło się w naszej szkole Pasowanie uczniów klasy I na czytelników. Dzieci odwiedziły bibliotekę szkolną, poznały jej regulamin oraz zasady funkcjonowania. Uczniowie po raz pierwszy wypożyczyli książki, otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty.
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie w bardzo ciekawy sposób przedstawiali postacie za które się przebrali. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu.
Dzień Dyni
26 października uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia przynieśliśmy do przedszkola dynie i ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię. Próbowaliśmy nawet ziarenek dyni, które wyjęła z jej środka, nasza Pani. Bawiliśmy się pomarańczowymi balonami, które sami pomalowaliśmy. Robiliśmy zdjęcia w dyniowej foto-budce. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną "Wesoła dynia". Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października 2020 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Serdecznie dziękujemy Wszystkim przybyłym gościom, którzy swoją obecnością zaszczycili nas w tym ważnym dla naszej szkoły dniu. Pod opieką pani Małgorzaty Denisiuk, Anety Nasiłowskiej i pana Janusza Malinowskiego klasa VIII, z udziałem kilku dziewcząt klasy VI, przygotowała dla nas kilka zabawnych scenek dotyczących życia szkoły, jej uczniów, jak i nauczycieli z Panią Dyrektor na czele. Odwiedził nas w scenkach nawet sam pan Minister Edukacji - w którego rolę świetnie wcielił się uczeń klasy VIII: Dawid Wierciński - zapowiadając wiele ciekawych zmian i propozycji do rozpatrzenia:) Całą uroczystość poprowadziły dla nas uczennice klasy VIII. Akademię uświetniały pięknie wykonane utwory, a śpiewali dla nas: Marta Kamińska, Kinga Skwierczyńska oraz Maksymilian Kamiński, uczeń klasy V. Ponadto, jak co roku, Samorząd Uczniowski przygotował konkurs dla uczniów pod hasłem: "Rozpoznaj nauczyciela swego po wzroście jego" oraz krzyżówkę o naszych nauczycielach. Wygrały: Patrycja Łęczycka oraz Paula Rucińska, uczennice klasy VI. Serdecznie Gratulujemy!!!
Otrzęsiny
Tradycja to rzecz święta, o której należy pamiętać! Z tego powodu i w tym roku w naszej szkole nie zabrakło uroczystości zwanej Otrzęsinami Klasy Pierwszej. Zorganizował je Samorząd Uczniowski, który przygotował dla tegorocznych „kociaków” liczne konkurencje. Pośród zadań, którym musieli sprostać pierwszoklasiści było m.in.: picie mleka na czas, łuskanie kukurydzy oraz ”gorące krzesła”. Uczniowie musieli wykazać się również wiedzą odpowiadając na podchwytliwe pytania oraz talentem plastycznym - portretując swojego wychowawcę. Zarówno uczniowie, rodzice, goście oraz nauczyciele aktywnie uczestniczyli w otrzęsinach. Na twarzach dzieci widać było zadowolenie. Nieważna była wygrana lecz liczyła się dobra zabawa. Uczniom serdecznie gratulujemy i liczymy, że szybko odnajdą się w naszej szkole.
Ślubowanie uczniów klasy I
Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem życia każdego dziecka. Z niecierpliwością czeka ono dnia, w którym stanie się prawdziwym uczniem. 8 października 2020 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I w obecności zaproszonych gości: wójta gminy p. Leszka Trębickiego, p. dyrektor Anny Głuchowskiej, ks. Pawła Florowskiego, przewodniczącej Rady Rodziców p. Doroty Kobylińskiej, rodziców kl. I, nauczycieli, uczniów oddziału przedszkolnego i klas: I-III. Najpierw o godz. 8.00 miała miejsce uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Paprotni. O godzinie 9.30 rozpoczęła się oficjalna uroczystość w szkole. 20 dzieci odświętnie ubranych w galowe stroje przedstawiło bogatą część artystyczną, na którą składały się: wiersze, wesołe piosenki o tematyce szkolnej oraz taniec integracyjny: ,,Stańmy w kole”. Podczas swych występów dzieci kilkakrotnie udowadniały swe przygotowanie do szkoły, stan wiedzy i zdobyte umiejętności. Pokazały, że potrafią dodawać, układać wyrazy z sylab i znają słówka z j. angielskiego. Posiadają wiedzę o Polsce naszej Ojczyźnie i symbolach narodowych. Umieją zaśpiewać hymn Polski w postawie na baczność. Znają przepisy ruchu drogowego i wiedzą jak bawić się bezpiecznie. W dalszej części programu uczniowie wystrojeni w specjalne czapki ,,żakowskie” w obecności zgromadzonej publiczności złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Polski. Przyrzekali, że będą starać się być dobrymi uczniami i kolegami, kochać swoją Ojczyznę i dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Ślubowanie złożyli także rodzice uczniów. Obiecali, że będą kochać swoje dzieci, wspierać je w nauce i dołożą wszelkich starań, aby wychować swe pociechy na dobrych ludzi. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie symbolicznym piórem. Uczniowie złożyli pamiątkowe odciski w Kronice szkolnej. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i drobne upominki. Zadowoleni i uśmiechnięci wykonali piosenkę pt. ,,Nasza szkoła to nie smok”. Brawom nie było końca. Potem miały miejsce wystąpienia: p. dyrektor, p. wójta, ks. proboszcza i przewodniczącej Rady Rodziców. Wszyscy życzyli pierwszakom samych sukcesów i wytrwałości w postanowieniach. Następnie goście i uczniowie udali się na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Był tort i ,,Sto lat”. Ostatnim punktem programu były przygotowane przez SU otrzęsiny klasy I. W miłej i radosnej atmosferze dzieci aktywnie uczestniczyły w wesołych konkursach i zabawach. Ten dzień zapewne na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
Dzień Jesieni
Dnia 2 października odbył się w przedszkolu Dzień Jesieni. Dzieci przyszły tego dnia do przedszkola ubrane w kolorach jesiennych liści. Wszystko zaczęło się od tańca i zabaw z jesiennymi liśćmi. Dzieci wykonały również pracę plastyczną związaną z jesienią. Oglądały i nazywały dary jesieni: owoce, warzywa, szyszki, kasztany, żołędzie itp. Nie zabrakło również jesiennych piosenek i zabaw związanych z tą porą roku. Wszyscy doskonale się bawili.
Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków został przeprowadzony w poszczególnych klasach (tj. IV, VI, VII, VIII) na lekcjach języka polskiego lub języka niemieckiego. W klasach II i III oraz V lekcje te odbyły się na zajęciach języka angielskiego. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat innych państw, poznania ciekawostek na ich temat oraz uświadomienia sobie jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki którym mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz do poznawania najbardziej odległych zakątków świata. Przeprowadzone zostały quizy o różnych stopniach trudności dotyczące rozpoznawania stolicy, bądź flagi danego państwa. Przygotowując się do lekcji, chętni uczniowie mieli nauczyć się liczyć do 5 oraz przedstawić się w kilku różnych językach, następnie zaprezentować je w klasie. Obejrzeliśmy godne polecenia lekcje online do nauki języków obcych. W klasach młodszych ( II i III) oraz klasie V na lekcjach z okazji tego święta uczniowie dowiedzieli się po co ustanowiono ten dzień i od kiedy jest świętowany w Europie. Poznali rodziny języków, a następnie zobaczyli w jaki sposób możemy uczyć się i bawić językami (na przykładzie języka polskiego i angielskiego) jednocześnie. W każdej klasie wymienialiśmy również powody, dla których warto uczyć się różnych języków. A do zabaw w różnych językach, jeśli tylko czas pozwoli, wrócimy na pewno i zachęcamy każdego, aby też sam w domu wypróbował kila z nich, bo to świetny sposób na zażegnanie nudy!
Ogniska integracyjne
22 września klasy I –III Szkoły Podstawowej w Paprotni pod opieką pań wychowawczyń: p. Grażyny Łęczyckiej, p. Hanny Kruk i p. Małgorzaty Nasiłowskiej miały zorganizowane na placu szkolnym ognisko integracyjne. W klasach: I i II odbyło się ono w ramach obchodów zbliżającego się Dnia Chłopaka. W przygotowanie ogniska zaangażowani byli także rodzice wyposażając swe pociechy w niezbędne produkty. Było to dla dzieci radosne przeżycie i wspaniała frajda. Od rana nie mogły się doczekać. Każda z klas wychodziła na ognisko osobno. Dzieci zabrały ze sobą: prowiant na ognisko, plastikowe talerzyki, sztućce, kocyki, skakanki i piłki. Następnie klasami piekły kiełbaski, a niektórzy chlebek. Na świeżym powietrzu apetyt wszystkim dopisywał. W grupie zawsze smakuje bardziej. Byli i tacy, którzy zjedli po dwie, a nawet po trzy kiełbaski. Potem miały miejsce wesołe zabawy. To była fajna impreza integracyjna.
Dzień Przedszkolaka
Z okazji Dnia Przedszkolaka życzymy wszystkim dzieciom z naszego przedszkola spełnienia marzeń, uśmiechu na twarzy i cudownych przyjaciół. Niech przygoda towarzyszy każdemu Waszemu dniu, a zabawa dostarcza jak najwięcej radości!
Dziś był wspaniały dzień dla każdego dziecka – świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wszystkie dzieci tego dnia przyszły do przedszkola ubrane w kolorze niebieskim. Pogoda oczywiście dopisała, a wszystkie dzieci, podekscytowane, nie mogły doczekać się zaplanowanych wydarzeń. Wszystko zaczęło się od ogniska przygotowanego przez mamy na terenie szkoły. Dzieci ze smakiem zjadły upieczone kiełbaski i wygrzewały się w promieniach ciepłego, wrześniowego słonka. Buźki były brudne, ale szczęśliwe. Po powrocie do przedszkola czekało na dzieci jeszcze wiele atrakcji. Każde dziecko otrzymało od pani niebieski balon i zaczęły się tańce i zabawy z balonami. Potem przedszkolaki brały udział w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych. Dzień minął szybko na wesołej zabawie.
Próbna ewakuacja
16 września 2020 r. miała miejsce w naszej szkole próbna ewaluacja szkoły. Jak co roku organizowane są ćwiczenia utrwalające zasady bezpiecznego zachowania na wypadek pożaru. I tym razem wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń. Całe klasy pod opieką nauczycieli, z którymi miały akurat zajęcia zostały szybko wyprowadzone zwartym szykiem na wyznaczone do tego celu miejsce, czyli na boisko szkolne. Na szczęście to były tylko ćwiczenia. Miejmy nadzieję, że nigdy nie dojdzie na terenie szkoły do prawdziwej akcji z tym groźnym żywiołem.
Archiwum Aktualności