6 grudnia jak co roku dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził Św. Mikołaj. Ze względu na to, że naszych przedszkolaków jest co raz więcej Mikołaj zabrał ze sobą pomocnika. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem przybyłych gości. Maluchy zaśpiewały im piosenkę, a starszaki wyrecytowały wspólnie wiersz przygotowany specjalnie na tą okazję. Następnie dzieci dostały wspaniałe prezenty, z których bardzo się ucieszyły. Obiecały Mikołajom i swoim wychowawczyniom, że do następnego roku będą bardzo grzeczne. Na koniec dzieci poczęstowały gości na coś słodkiego i pięknie się pożegnały.
Mikołajki
Wycieczka
5 grudnia 2019 r. 45 dzieci z naszej szkoły z klas I – III oraz V i VII pod opieką pań: Hanny Kruk, Małgorzaty Nasiłowskiej, Grażyny Łęczyckiej oraz Moniki Rzewuskiej było na wycieczce w Warszawie. Wyjazd ten dostarczył im wiele wrażeń i emocji. Z Paprotni wyjechaliśmy nowoczesnym autokarem o godzinie 7.30. Podróż do stolicy trwała około 2,5 godziny. Po drodze oglądaliśmy ważne, historyczne miejsca ,o których opowiadała nam miła pani przewodnik. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Dzieci miały możliwość wejścia na trybuny niższe oraz wyższe i poczucia się jak prawdziwi kibice. Zwiedzaliśmy też: szatnie, łaźnie reprezentacji Polski. Oglądaliśmy loże komentatorskie i wipowskie. Następnie udaliśmy się do Sztukarni, gdzie uczniowie podzieleni na 3 grupy uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Pod czujnym okiem pań prowadzących wykonywały z gliny dekoracyjne ozdoby świąteczne. Dzieci włożyły w wykonanie ich wiele serca. Dowiedziały się, że zostaną one przesłane do szkoły i każdy będzie mógł wykorzystać je do dekoracji własnej choinki. Około godziny 15 przemieściliśmy się autokarem do Wilanowa. Najpierw zjedliśmy zasłużony posiłek w Mc Donald s. Gdy już zrobiło się ciemno udaliśmy się pieszo na teren ogrodu Pałacu Wilanowskiego, aby obejrzeć przepiękne, nowoczesne iluminacje świetlne. Wywarło to na dzieciach niesamowite wrażenia. Poczuliśmy się jak w bajce, aż trudno było stamtąd odjeżdżać. Zadowoleni i radośni bezpiecznie dotarliśmy do Paprotni. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.
Wycieczka
5 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do Siedlec w celu obejrzenia długo wyczekiwanego filmu Kraina Lodu 2. Wszyscy oglądali pierwszą część filmu, która bardzo przypadła im do gustu, Elza skradła serca niemal wszystkich dziewczynek. Drugą część filmu dzieci również oglądały w wielkim skupieniu. Nie zabrakło humoru bałwanka Olafa, ale również towarzyszyły nam momenty zaciekawienia, czasami wzruszenia a nawet strachu o losy bohaterów. Na szczęście jak zawsze wszystko dobrze się skończyło…. Po zakończeniu filmu dzieci z chęcią odwiedziły ich ulubioną restaurację… oczywiście McDonald, gdzie posiliły się i otrzymały zabawkę z zestawu Happy Meal.
Konkurs profilaktyczny
Konkurs profilaktyczny Uzależnienia – NIE to nie dla mnie.
Dnia 2 grudnia odbył się międzyszkolny konkurs profilaktyczny w Przesmykach. Reprezentację naszej szkoły stanowili: Natalia Sadowa, Julia Nurzyńska, Wiktoria Czarnocka, Kinga Skwierczyńska, Marta Kamińska oraz Karol Czarnocki. Drużyna zaprezentowała spektakl o nazwie „Baśń o Kopciuchu”. Jury przyznało nam max. punktów. Następnie Marta oraz Karol zaśpiewali piosenkę o treści profilaktycznej autorstwa Maksymiliana Kamińskiego pt. „Mama ostrzegała”. Trzecia część konkursu polegała na losowaniu pytania i udzielaniu na nie odpowiedzi. Nasi reprezentanci tej konkurencji to Marta, Julia oraz Karol. Pytania nie sprawiły kłopotu żadnemu z nich. Na przedstawienie został również wykonany plakat o tematyce profilaktycznej. Ostatecznie w zmaganiach międzyszkolnych zajęliśmy II miejsce.
Andrzejki
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
W naszej szkole dn. 28.11.2019 r. odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki przepowiadały przyszłość. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną andrzejkową dyskotekę. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Turniej szachowy
26 listopada 2019 r. ośmioro uczniów klasy II i III uczęszczających na kółko szachowe uczestniczyło pod opieką pani Grażyny Łęczyckiej w turnieju szachowym dla uczniów zorganizowanym przez MSCDN w Siedlcach w ramach projektu ,,Szachy w mazowieckiej szkole”. Byli to: Milena Rucińska, Bartłomiej Rybak, Amelia Suchożebrska, Sebastian Trębicki, Julia Nasiłowska, Radosław Paprocki, Mateusz Sawicki i Paweł Wakuliński. Wyjazd dostarczył uczniom wielu wrażeń i doświadczeń. Jechaliśmy do Siedlec busem. Spacerowaliśmy po miejskim parku i podziwialiśmy architekturę Pałacu Ogińskich. Około godziny 9 rozpoczęła się rejestracja zawodników do turnieju. Sam turniej był dla nas czymś nowym, gdyż braliśmy w nim udział pierwszy raz. Zaskoczyła nas ogromna liczba uczestników z różnych szkół. Było ich aż 120. Pary graczy były kojarzone komputerowo osobno w grupie dziewczynek, osobno w grupie chłopców. Zawodom przewodniczyli sędziowie z Polskiego Związku Szachowego. Rozegranych zostało 7 rund po 15 minut. Udział w turnieju był dla dzieci ciekawym doświadczeniem. Nauczyły się przestrzegania zasad szachowych. Wszyscy bardzo się starali i odnosili sukcesy na miarę swoich możliwości. W przerwach między kolejnymi rundami był zorganizowany dla uczniów i nauczycieli poczęstunek. Dzieci miały okazję zapoznać się i integrować z kolegami z innych szkół. Na zakończenie odbyło się podsumowanie turnieju i wręczenie dyplomów oraz nagród. Zadowoleni i podekscytowani wróciliśmy busem do Paprotni. Uczniowie stwierdzili, że z niecierpliwością będą oczekiwały kolejnego turnieju.
Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25 listopada w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Miś w świecie wielkiej literatury" dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Wraz ze swoimi misiami - maskotkami uczestniczyły w wielu kreatywnych zabawach. Opowiadały o swoich przytulankach, bawiły się z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Wykonały prace plastyczne, które można podziwiać na gazetkach ściennych. Słuchały fragmentów "Misia Uszatka", znanego bohatera bajki dla dzieci. Dzieci wykonały i omówiły MISIOWY REGULAMIN MAŁEGO CZYTELNIKA i KODEKS DOBRYCH PRAKTYK CZYTELNICZYCH. Po miło spędzonych chwilach na dzieci czekała słodka niespodzianka w kształcie misia.
Spotkanie
22 XI odbyło się spotkanie z kawalerem Orderu Uśmiechu p. Tomaszem Skórą. Jest on bardzo aktywnym działaczem społecznym. Jako człowiek o wielkim sercu organizuje różne akcje na rzecz pomocy dzieciom. W ubiegłym roku nasza szkoła włączyła się w przeprowadzoną przez niego zbiórkę nakrętek pod hasłem ,,10 ton dla Amelki”. W tym roku wspólnie zbieramy nakrętki dla Filipka. Pan Tomasz, na przykładach ze swojego życia, pokazał nam, że trzeba wierzyć w siebie, nie poddawać się w chwilach zwątpienia, ale wytrwale dążyć do zamierzonego celu. Zachęcił nas też do zachowań proekologicznych. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy wystąpienia. Można też było wziąć udział w różnych konkursach. Na koniec obejrzeliśmy medale i odznaczenia pana Tomka, m.in. Order Uśmiechu.
Dzień Praw Dziecka
Uczniowie naszej szkoły 20 listopada świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF . W tym roku przypada wyjątkowa-30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się także nasza szkoła aby uczcić 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W ramach tego projektu Rzecznik Praw Ucznia p. Agnieszka Biernacka: przeprowadziła spotkania na temat praw we wszystkich klasach szkoły, oraz zorganizowała konkursy literacki i plastyczny „Mam prawo do” a każda klasa przygotowała transparenty mówiące o prawach,
Podczas Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka odbyło się podsumowanie projektu: wręczone zostały dyplomy i nagrody za przeprowadzone konkursy, można było podziwiać wywieszone na gazetkach prace plastyczne i literackie jakie wykonały dzieci, uczniowie głośno skandowali hasła i prezentowali swoje transparenty, śpiewane były piosenki i recytowane wiersze o prawach. Został również przeprowadzony quiz ze znajomości praw wśród przedstawicieli wszystkich klas. Aby sprawdzić czy uczniowie znają oprócz praw również swoje obowiązki i zawsze o nich pamiętają, odbyła się krótka praca pod okiem wychowawców polegająca na szybkim wypisaniu obowiązków jakie mają nasi uczniowie zarówno domowych jak i szkolnych. Po wykonaniu tego zadania pani dyrektor Anna Głuchowska prześledziła zapisane zdania i pochwaliła uczniów. Cała szkoła w miłej atmosferze, wśród niebieskiego koloru dekoracji, ubrań wszystkich dzieci i błękitnych balonów świetnie się bawiła.
11 listopada
8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość przygotowała klasa VI pod opieką p. Agnieszki Biernackiej. Na początku równo o 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zaśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, jednocząc się z całą Polską w akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie o trudnych i krwawych losach naszej ojczyzny, począwszy od jej zaistnienia , poprzez rozbiory, powstania, wojnę aż do momentu odzyskania niepodległości w roku 1918. Uwieńczeniem całości były pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów.
Filharmonia
7 listopada 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego B wraz z paniami: J. Skwierczyńską i B. Gromulską uczestniczyły w koncercie z cyklu "Małe filharmonie" pt. "Poznajcie Fryderyka". Przy dźwiękach muzyki towarzyszyliśmy małemu Fryderykowi w tworzeniu arcydzieł na skalę światową. Poznaliśmy dzieciństwo Chopina, jego twórczość od najmłodszych lat.
Po wspaniałym koncercie udaliśmy się do Nadleśnictwa w Siedlcach. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Jak zachować się w lesie". W formie zabawowej przedszkolaki poznały odgłosy i nazwy zwierząt leśnych. Podziwiały również wspaniałe eksponaty. Zajęcia bardzo wszystkim się podobały.
Wycieczka
We wtorek 5 listopada uczniowie klasy VII i VIII udali się po opieką p. Agaty Grzeszczuk i Księdza Proboszcza Pawła Florowskiego do Seminarium Duchownego w Opolu Nowym. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie budynku seminarium i zapoznanie z życiem kleryków. Uczniowie mogli zobaczyć między innymi sale wykładowe, bibliotekę, sale misyjną a także kaplicę seminaryjną. Drugim punktem naszej wycieczki była sztuka teatralna. Alumni III roku przedstawili spektakl zatytułowany „Bogami będziecie”. Sztuka zbudowana była na wzór teatru amerykańskiego, w którym akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu. Obraduje w nim komisja do spraw przeszczepów, złożona z pracowników kliniki, przedstawiciela opieki społecznej i księdza-prawnika wydelegowanego przez zarząd szpitala. To właśnie klerycy wcieleni w role zadecydują, który z czekających na transplantację pacjentów jako pierwszy otrzyma nowe serce. Po uczcie duchowej udaliśmy się na posiłek do Galerii w Siedlcach i szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów. Mamy nadzieję za rok znów odwiedzić nasze seminarium
Zebranie rodzicielskie
OGŁOSZENIE
W dniu 12 listopada 2019r. (wtorek) odbędzie się zebranie dla rodziców uczniów wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Paprotni.
Porządek spotkania:
godz. 1415 – sala nr 6 zebranie Rady Rodziców
godz. 1445- spotkanie z wychowawcami w salach
Kl.0 (3, 4 latki) - sala nr 7 p. Olędzka
Kl.0 (5, 6 latki) - sala nr 8 p. Skwierczyńska
Kl. I- sala nr 15 p. Kruk
Kl. II – sala nr 18 p. Nasiłowska
Kl. III – sala nr 17 p. Łęczycka
Kl. IV - sala nr 9 p. Rzewuska
Kl. V- sala nr 10 p. Małkińska
Kl. VI - sala nr 14 p. Biernacka
Kl. VII- sala nr 3 p. Boguszewska
Kl. VIII- sala nr 11 p. Jakubik
Serdecznie zapraszam
Anna Głuchowska -dyrektor szkoły
Udział w akcji
udział w akcji Szkoła Pamięta
Nasza szkoła wzięła udział w akcji: „Szkoła pamięta”, organizowanej przez MEN, która miała za cel przywrócić pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach. Tradycyjnie, jak co roku, przed Uroczystością Wszystkich Świętych udaliśmy się na pobliski cmentarz. Uczniowie klasy 7 pod opieką pani Agaty Grzeszczuk uprzątnęli i ozdobili groby żołnierzy. Pamiętając o tym, że kresem naszego życia nie jest śmierć, lecz zmartwychwstanie uczniowie, po zakończonej pracy pomodlili się za zmarłych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Akcja porządkowania grobów organizowana jest już od kilku lat przez uczniów należących do Szkolnego Koła Wolontariusza oraz do Samorządu Uczniowskiego.
Dla Uli
W dniach 22 – 27.09.2019r. Szkolne Koło Wolontariusza przyłączyło się do pomocy w zbiórce pieniędzy na leczenie Uli Tokarskiej. Ula to 20-letnia mieszkanka Sokołowa Podlaskiego, studentka II roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na wydziale Sztuk Pięknych, która w grudniu 2018 roku dowiedziała się, że ma agresywnego chłoniaka – raka śródpiersia. Chłoniak okazał się oporny na chemioterapię i radioterapię. W takiej sytuacji zalecane jest jedynie leczenie ratujące życie genetycznie modyfikowanymi limfocytami T, które niestety nie są refundowane i niedostępne w Polsce. Koszt leczenia w Niemczech lub we Francji to około 2 miliony złotych. Terapia powinna być zastosowana jak najszybciej, najlepiej do końca października 2019 r. Pieniążki do specjalnych puszek zbierali nasi wolontariusze podczas dożynek gminno-parafialnych, po mszach świętych w niedzielę, a także wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Zebraliśmy prawie 3.700 zł. Mamy nadzieję, że ta mała cegiełka złożona przez naszą społeczność szkolną przyczyni się do pomocy chorej Uli. Dziękujemy wszystkim za hojność.
Bicie rekordu Guinnessa
Z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca, który wypada 16 października tysiące osób w całej Polsce podjęło próbę pobicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. W naszej szkole również jak co roku przystąpiliśmy do tej akcji. Uczestniczyły wszystkie klasy począwszy od pierwszej do ósmej, czyli ponad sto osób. To już siódma próba pobicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Chodzi o popularyzację wiedzy na temat resuscytacji, czyli zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Akcja cieszy się ogromnym zaangażowaniem i jest wydarzeniem, które buduje odpowiedzialność za życie swoje i innych wśród uczestników.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 14 października każdego roku w Polsce obchodzimy we wszystkich szkołach Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole również odbyła się uroczysta akademia z okazji tego święta. Pod opieką pani Małgorzaty Denisiuk uczniowie przygotowali dla nas wspaniałe przedstawienie. Oprawę muzyczną przygotował pan Janusz Malinowski. Uroczystość rozpoczęła się i zakończyła pięknymi życzeniami. Następnie uczniowie w humorystyczny, żartobliwy sposób odegrali scenkę z posiedzenia rady uczniowskiej. Powołano protokolanta, rzeczowo oceniono nauczycieli i przedstawiono żale uczniowskie. Dzieciom najbardziej przypadły do gustu wyczytywane wnioski z poprzedniego posiedzenia rady uczniowskiej, przygotowane z dużą dawką humoru. Wśród nich wymieniono między innymi ograniczenie stawiania jedynek, skrócenie czasu lekcji do 30 minut, wydłużenie przerw do 25 minut, możliwość przynoszenia do szkoły laptopów i telefonów, brak konieczności zmieniania obuwia oraz możliwość pozyskania sponsorów do sklepiku szkolnego w celu darmowego zaopatrywania się w słodycze. Następnie oceniono Grono Pedagogiczne według USO czyli "uczniowskiego systemu oceniania". Odbyły się również scenki języka polskiego i historii. przygotowano także wiele niespodzianek muzycznych. Dziękujemy Wszystkim uczniom biorącym udział w Akademii oraz pani M. Denisiuk i panu M. Malinowskiemu za przygotowanie całej uroczystości.
DZIEŃ OTWARTY
OGŁOSZENIE
Serdecznie zapraszamy rodziców na zebranie w dniu 21.10.2019r. (poniedziałek) od godz. 1430. Zebranie odbędzie się na dużej sali gimnastycznej i będzie miało formę dnia otwartego
Dyrektor i Nauczyciele
Otrzęsiny
Dnia 9 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny uczniów klasy pierwszej. Imprezę przygotował i poprowadził Samorząd Uczniowski. Wśród licznych konkurencji można było zobaczyć: picie mleka, łuskanie kukurydzy czy rozpoznawanie przedmiotów z magicznego pudełka. Uczniowie musieli wykazać się również wiedzą, odpowiadając na podchwytliwe pytania. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w gorące krzesła.
Zarówno wszyscy uczniowie jak i wychowawca aktywnie uczestniczyli w imprezie. Po minach uczniów wyraźnie widać było, że byli zadowoleni. Nieważne było zwycięstwo; liczyła się dobra zabawa, zaangażowanie i duch walki. Podsumowując można stwierdzić, iż pierwszaki udowodniły, że są zgraną grupą. Stanowczo można powiedzieć, że to już prawdziwi uczniowie.
Archiwum Aktualności