Podziękowanie
Konkurs plastyczny
W grudniu odbył się konkurs plastyczny „Sensoryczna bombka”, który zorganizowała Pani logopeda dla klas O-III. Celem zmagań było podtrzymanie i pielęgnacja świątecznych tradycji oraz rozwój kreatywności i wyobraźni plastycznej, stymulowanie zmysłów. Udział wzięło aż 39 dzieci, które wspólnie z rodzicami/mamami wykonały przepiękne prace i wykazały się ogromną pomysłowością i nie lada precyzją. Większość z bombek angażowało po kilka zmysłów – pachniały, szeleściły, kłuły, błyszczały, mieniły się lub łaskotały. Komisja miała bardzo trudne zadanie, by wybrać spośród tylu pięknych prac te najładniejsze. Zdecydowano wyróżnić i nagrodzić wszystkich uczestników, ponieważ każda praca była wyjątkowa. Bombki konkursowe można podziwiać na gazetce korytarzowej obok sali nr 8 i w gabinecie logopedycznym. Lista nagrodzonych dzieci: grupa OA – Amelka Wyczółkowska, Madzia Nasiłowska, Weronika Suchożebrska, Oliwier Smuniewski, Bartek Ruciński, Wiktor Księżopolski, Kacper Kobyliński, Miłosz Borkowski, grupa OB – Marysia Nasiłowska, Oliwia Żółkowska, Nikola Bielińska, Maja Kryńska, Maja Suchożebrska, Amelka Skwierczyńska, Kornelka Czarnocka, Dominika Czarnocka, Maja Kobylińska, Łucja Miłkowska, Amelka Łoza, Ola Łyszczewska, Ola Włoszek, Marcin Suchożebrski, klasa I – Aniela Borkowska, Oliwia Olszewska, Agatka Włoszek, Wiktoria Czarnocka, Zuzia Zacharczuk, Wiktor Żółkowski, Artur Mikołajczuk, Bartek Grochowski, Mateusz Suchożebrski, Mateusz Zawadzki, klasa II – Maja Skwierczyńska, Nikola Szybka, Julia Wakulińska, Staś Sanetra, Olek Nasiłowski, klasa III – Alan Borkowski, Dawid Suchożebrski. Gratulacje!
Jasełka
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy IV, którzy pod kierunkiem p. Agaty Grzeszczuk i p. Anety Nasiłowskiej przygotowali przedstawienie. Zaprezentowali je 17 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat zestawione z aktualnymi czasami, w których musimy mierzyć się z pandemią. Dzieci wcieliły się w role reżysera, Maryi i Józefa, pasterza, aniołów oraz dzieci, kotka i myszek. Inscenizację uświetnił śpiew kolęd, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście, którzy złożyli wszystkim bożonarodzeniowe życzenia. Następnie odbyły się podsumowania wielu konkursów, wręczenie dyplomów i słodkich niespodzianek. Głos zabrał też Samorząd Uczniowski, który przeprowadził konkurs/quiz o świętym Mikołaju.
Wolontariat - licytacja
Pani Aneta Nasiłowska wraz ze Szkolnym Klubem Wolontariusza kolejny raz włączyła się w pomoc w zbieraniu funduszy na szczepionkę przeciw wznowie neuroblastomy w USA dla Nataszy Żółkowskiej z Siedlec. Na Facebooku dziewczynka ma założoną grupę Licytujemy dla Nataszki Żółkowskiej, poprzez którą pieniądze z aukcji wpłacane są bezpośrednio na jej konto na www.siepomaga.pl. Chętni wolontariusze mogli przynosić ozdoby bożonarodzeniowe wykonane własnoręcznie lub z pomocą dorosłych w domu. Chociaż niewielu z nich wzięło udział w akcji, z wystawionych na licytację prac udało się uzbierać kwotę 430 zł. Dziękujemy za zaangażowanie tym wolontariuszom, których zdjęcia prac są w albumie. Dzielmy się dobrem. Dobro wraca.
Pieczemy pierniczki
Przedszkolaki z obu grup na zajęciach robiły pierniczki. Najpierw trzeba było zagnieść ciasto, następnie rozwałkować je i wycisnąć świąteczne wzory foremkami. Następnie pierniczki zostały upieczone w szkolnej kuchni. Jak jedliśmy obiadek, czuliśmy smakowitą i aromatyczną woń roztaczającą się po całej stołówce szkolnej. Po kilku dniach były gotowe, aby je dekorować. To dopiero była frajda! Dzieci nie mogły się doczekać!!! Na samym końcu odbyła się degustacja pierniczków. Ale pycha, mniam, mniam, mniam......
Robimy śnieg z Kicią Kocią
Kiedy wyglądamy za okna, jest nam trochę smutno, że jest zima, a tak mało śniegu😞. Postanowiliśmy coś na to zaradzić. Pomysł oczywiście podsunęła nam Kicia Kocia i to właśnie z nią zrobiliśmy swój własny śnieg. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy mąka ziemniaczana i woda i gotowe. Zabawa gwarantowana!!!
Wycieczka do Siedlec na przedstawienie „Kraina Śpiochów”
8 grudnia pojechaliśmy na wycieczkę do Siedlec do Centrum Kultury i Sztuki na przedstawienie Mikołajkowe "Kraina Śpiochów". W przedszkolu wszyscy spotkaliśmy się już o 7.30, by zjeść śniadanie. O ósmej pod szkołę podjechał autokar i wyruszyliśmy. Droga szybko minęła i już przed dziewiątą byliśmy na miejscu. Rozebraliśmy się i weszliśmy na salę. I zaczęło się ...... Przedstawienie było wspaniałe, z wielką uwagą oglądaliśmy to, co się działo na scenie, uważnie słuchaliśmy piosenek, obserwowaliśmy zmieniające się dekoracje i efekty świetlne. Byliśmy pod dużym wrażeniem!!!! Nikt z nas podczas spektaklu nie opuścił sali, by pójść siusiu.😉
Mikołajki
W końcu przyszedł ten długo oczekiwany gość - św. Mikołaj i przyniósł nam prezenty. Dzieci zobaczyły Go pod oknami przedszkola i pięknie przywołały. W ogóle się Go nie bały, a Mikołaj okazał się miły i sympatyczny. Choć czasami jesteśmy niegrzeczni, ale tylko troszkę, to każdy został obdarowany prezentem przez św. Mikołaja. Dla nikogo prezentu nie zabrakło. Wszystkie dzieci powiedziały mu wierszyk, z którego Mikołaj bardzo się ucieszył, a my cieszyliśmy się oczywiście z prezentów. Kochamy Cię święty Mikołaju!!!! Zapraszamy Cię do nas za rok!!!! Dziś ubieraliśmy również choinkę i uczestniczyliśmy w koncercie Bożonarodzeniowym. To był wspaniały dzień !!!
Zbiórka żywności
Na przełomie listopada i grudnia włączyliśmy się w organizowaną przez Bank Żywności świąteczną zbiórkę artykułów spożywczych. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem ,,Święta godne, a nie głodne”. Zainicjował ją Szkolny Klub Wolontariatu. Dzięki zaangażowaniu całej naszej społeczności szkolnej, w ciągu tygodnia udało nam się zebrać pokaźną ilość produktów, które w dniu 3 grudnia zostały przekazane do siedziby Banku Żywności w Siedlcach. Akcja pokazała, że potrafimy dzielić się tym, co mamy z potrzebującymi.
Patriotyczne podchody
29 listopada przedszkolaki z obu grup wzięły udział w patriotycznych podchodach na terenie szkoły. Zadaniem dzieci było poruszać się po szkole zgodnie z kierunkiem czerwono-białych strzałek, które znajdowały się na ścianach szkoły. Strzałki prowadziły do miejsc, w których znajdowały się zagadki, informacje związane z symbolami Polski. Tak więc dzieci z uwagą i w postawie na baczność wysłuchały hymnu Polski "Mazurka Dąbrowskiego", skleiły biało-czerwoną flagę Polski, ułożyły puzzle, które utworzyły wizerunek Orła białego- naszego patrona, a także odnalazły mapę, z której dowiedziały się wiele na temat naszego kraju-Polski. To była niezwykła i bardzo ciekawa lekcja patriotyzmu, z której przedszkolaki na pewno dużo zapamiętają.
Również tego dnia do naszej sali zaprosiliśmy wyjątkowego gościa - panią bibliotekarkę Beatę Gromulską, która odczytała przedszkolakom Legendę o Orle Białym.
Dzień Pluszowego Misia
Dnia 24 listopada, jak co roku, w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane na brązowo wraz ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, nawet bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.
Na początku przedszkolaki poznały historię Święta Pluszowego Misia. Następnie wraz ze swoimi misiami zaczęły wesołą zabawę. Tańczyły do piosenki "Pluszowy miś" i "Jadą, jadą misie". Wykonały pracę plastyczną "Miś". Oglądały prezentację pokazującą różne bajkowe i baśniowe misie, misie znane i nieznane, dzieci wzięły udział w opowieści ruchowej o misiu. Na koniec odbyła się pogadanka o szanowaniu zabawek, oczywiście misiów też. Potem przedszkolaki robiły sobie zabawne zdjęcia ze swoimi misiami i w misiowej foto-budce.
Po obiedzie przyszedł czas na słodkie " co nieco". Dzieci z przyjemnością zjadły na podwieczorek biszkoptowego misia z nadzieniem czekoladowym. Pycha........, mniam, mniam , mniam, a potem zaczęły się zabawy z chustą animacyjną i misiami. Misie skakały na trampolinie, jeździły na karuzeli, były u fryzjera. Dzieci robiły misiowi "A kuku". Było bardzo wesoło. To był dzień pełen radości i wrażeń, których dostarczyły dzieciom MISIE.
Andrzejki u najmłodszych
30 listopada w przedszkolu odbyły się andrzejki- czyli dzień wróżb i dobrej zabawy. Na początku maluchy dowiedziały się, co to są andrzejki i wróżby. Następnie dzieci wróżyły sobie z butów, rzucanych i ustawianych w kierunku drzwi. Losowały zwierzątka, które określały cechy charakteru dziecka. Wróżyły sobie z kolorów, tańczyły na gazecie, rzucały kostką. Losowały różne przedmioty , na podstawie których można było powiedzieć, kto kim zostanie w przyszłości. Było bardzo ciekawie i wesoło. Wszystko zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wesołymi tańcami do znanych i lubianych piosenek. To był niezapomniany dzień, pełen wrażeń, a niektóre wróżby na pewno się spełnią!!!!
List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat
Zapytanie ofertowe
Szkoła w Paprotni ogłasza zapytanie ofertowe na zakup i dostarczenie sprzętu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości szczegóły zapytania w zalączniku
Akcja "Pola nadziei"
Szkolny Klub Wolontariusza przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „POLA NADZIEI”. Kilkoro wolontariuszy wraz z p. Anetą Nasiłowską posadziło przy naszej szkole żonkile, by wiosną utworzyły mini-skwer. Żonkile są symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy. Chcemy uczyć dzieci/młodzież nieść pomoc i dobro innym, aby później to dobro do nich wróciło.
Wolontariat
Szkolny Klub Wolontariusza pod kierunkiem p. Anety Nasiłowskiej przyłączył się do akcji charytatywnej „Szafowanie dla Adelki”. Adelka to roczna dziewczynka, która choruje na SMA typu 1. Musi nazbierać 9,5 miliona złotych na lek powstrzymujący chorobę. Zorganizowaliśmy w tym celu zbiórkę używanej odzieży, butów, kocy i innych tekstyliów, które przynosili rodzice w wyznaczone miejsce nieopodal szkoły. Każdy kilogram to 1 zł na konto Adelki. Zebraliśmy prawie 200 kg, które dostarczone zostały do Siedlec, skąd odbierał je osobiście Michał Wiśniewski – wokalista zespołu „Ich Troje” wraz z przedstawicielami fundacji „Po Pierwsze”. Kilkoro wolontariuszy wraz z p. Nasiłowską zawiozło zebrane rzeczy na miejsce zbiórki, pomagali odbierać od innych ludzi i pakować na tira. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Logosensoryka dla Smyka
We wtorki dzieci 3,4,5-letnie w osobnych grupach uczestniczą w zajęciach „Logosensoryka dla Smyka”, które prowadzi pani Aneta Nasiłowska. Są to zajęcia logopedyczne z elementami integracji sensorycznej, które oparte są na angażowaniu zmysłów, małej motoryki oraz aparatu mowy dzieci. W ten sposób dzieci „przenoszą” się do niezwykle ciekawego świata zmysłów, manipulowania oraz mowy i komunikacji. Dzieci podczas zajęć robią to, co lubią najbardziej – doświadczają, jednocześnie wzbogacają słownictwo, uczą się koncentracji uwagi, komunikują się oraz nawiązują wspaniałą więź z rówieśnikami/opiekunem poprzez wspólną zabawę.
Kilka ostatnich zajęć poświęcone były tematyce jesiennej. Dzieci wykonywały ćwiczenia buzi i języka z listkami i grzybkami, poprzez zabawy oddechowe miały za zadanie rozdmuchać słomką farbę, by udekorowała drzewo. Malowały ponadto palcami oraz odbijały ufarbowane dłonie na kartce, by powstał liść. Wykonywały również sensoryczny woreczek (żel do włosów, koraliki, koszulka na dokumenty, brokat), a później miały za zadanie udekorować – rozprowadzić zawartość paluszkami - kontur liścia (który znajdował się pod woreczkiem). Odbyły się także zajęcia poświęcone przybliżeniu dzieciom trzech figur: koła, kwadratu i trójkąta. Dzieci miały za zadanie poumieszczać w odpowiednich dużych kształtach naklejonych z taśmy na podłodze, kolorowe figury (segregowanie). Skakały w figury na komendę pani – jesteśmy teraz w …. kwadracie, kole, trójkącie; formowały z kolorowych drucików kreatywnych kształty; dmuchały przez słomkę na kształty, by je „wygonić” z dużych figur. Ćwiczyły buzię i języczek z misiami z okazji Dnia Pluszowego Misia, przenosiły słomką elementy misia, tańczyły z pokazywaniem misiową piosenkę. Podczas każdej zabawy wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane i zaangażowane w pracę, dotykały różnych struktur i materiałów, dzięki czemu miały mnóstwo radości i śmiechu.
Wycieczka
25 listopada 2021r. odbyła się jednodniowa wycieczka. Pierwszym jej punktem było zwiedzanie Twierdzy Modlin. Termin okazał się szczęśliwy - pogoda dopisała. Podczas trzygodzinnego zwiedzania uczestnikom wycieczki przybliżono jej historię, rolę jaką pełniła oraz wydarzenia z II wojny światowej. Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Można było tutaj zobaczyć oryginalne pojazdy kołowe i gąsienicowe (na przykład czołg rozpoznawczy TK-S), armaty morskie i polowe, samolot szkolno-bojowy MiG, stacje radiolokacyjne i łączności oraz sprzęt inżynieryjny i wodny. Na ostatnim odcinku wycieczki uczniowie zwiedzali ciekawe zakątki Starówki, słuchali opowieści o Bazyliszku. Następnie udali się na posiłek do McDonald’s.
Uczestnicy dowiedzieli się dużo nowych informacji o Warszawie, która jak się okazuje skrywa wiele tajemnic i nieznanych dla wszystkich faktów historycznych. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.
Wycieczka do Warszawy
W dniu 18 listopada dzieci z klas I – III wybrały się na wspaniałą wycieczkę do Warszawy. Odbyła się ona w ramach programu ,,Poznaj Polskę”.
Wyruszyliśmy bardzo wcześnie, bo już o godzinie 6.00, ale każdy był wyspany i pełen sił do poznawania osobliwości stolicy.
Na początku udaliśmy się do Planetarium, gdzie uczyliśmy się wyszukiwać gwiazd, planet i gwiazdozbiorów na niebie. Następnie wzięliśmy udział w seansie 3D pt. ,,Kosmonauta”, który pozwolił nam przenieść się w przestrzeń kosmiczną i poczuć się, jak astronauta startujący, a następnie przemieszczający się w kosmosie. Było to niesamowite odczucie!
Potem wyruszyliśmy na spacerek po Starówce, podczas którego mogliśmy z bliska obejrzeć Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i inne zabytkowe budowle. Mijaliśmy też Pałac Namiestnikowski – siedzibę prezydenta Polski. Będąc na Starówce odwiedziliśmy Muzeum Warszawy, w którym dużo dowiedzieliśmy się o polskich symbolach narodowych. Zobaczyliśmy też ciekawe pamiątki związane z dawną Warszawą, a nawet ukryty skarb. Gdy weszliśmy wysoko po schodach, oczom naszym ukazał się fantastyczny widok – dachy warszawskich kamieniczek i widziany z góry cały Rynek Starego Miasta.
Gdy już zjedliśmy obiad, znów pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Było tam wiele ciekawych eksponatów. Prawie wszystkich mogliśmy dotykać, a nawet nimi się bawić. Podobały nam się te wspólne zabawy i doświadczenia. Po dwugodzinnej wizycie w Koperniku nasz pobyt w Warszawie dobiegł końca.
Wycieczka wszystkim się podobała. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Podziękowania
„Serdecznie dziękuję za współtworzenie Narodowego Czytania 2021r…….”
Takimi słowami dziękuje nam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej za uczestnictwo w akcji Narodowego Czytania. Oprócz oficjalnego podziękowania dostaliśmy również okolicznościowy egzemplarz Moralności Pani Dulskiej z dedykacją Pary Prezydenckiej. Cieszymy się, że nasza szkoła znalazła się w gronie współtworzących akcję i jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w niej udział.
Archiwum Aktualności