25 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z robotyki przeprowadzone przez Agencję Szkolno-Przedszkolną „LUPUS”. Program edukacyjny skierowany do naszych przedszkolaków nosił nazwę Akademia Programistów. Jak się okazało, dla współczesnych dzieci zajęcia były bardzo interesujące. Przedszkolaki dowiedziały się, że robotami można się świetnie bawić, a jednocześnie uczyć się od nich wielu ciekawych rzeczy. W trakcie zajęć dzieci mogły programować trasy robotów za pomocą tabletów i specjalnych aplikacji. Roboty poruszały się, wydawały dźwięki, zmieniały kolory. Roboty, które towarzyszyły dzieciom to – PHOTONY – służące do edukacji i zabawy. Warsztaty wyzwoliły ciekawość, zachwyt i aktywność naszych przedszkolaków. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Po warsztatach odbyła się sesja fotograficzna. Dzieci zostały przebrane w kostiumy góralskie i zostały sfotografowane na tle przepięknych gór.
Robotyka- warsztaty
Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Skarpetek Nie Do Pary- 21 Marca
W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Wszystkie tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Po śniadaniu dzieci udały się na dużą salę gimnastyczną, gdzie klasa druga przygotowała przedstawienie kukiełkowe o smoku, smoczycy, królu, królewnie i rycerzu. Wszystko, jak to w bajkach zwykle bywa, skończyło się szczęśliwie i drugoklasiści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Przedstawienie tak bardzo się podobało, że drugoklasiści odegrali je jeszcze raz i znów otrzymali duże brawa. Następnie przedszkolaki udały się na dwór w poszukiwaniu oznak wiosny. Słońce świeciło mocno i było bardzo ciepło, więc wszyscy bawili się wesoło na placu zabaw. Po obiedzie odbył się słodki poczęstunek.
21 marca w naszym przedszkolu to również „Dzień kolorowej skarpetki”. Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek „nie do pary” (kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów; symbol niedopasowania społecznego). Przedszkolaki przyłączyły się do ogólnoświatowej akcji, miały w tym dniu ubrane kolorowe skarpetki „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Dziękujemy Rodzicom za założenie dzieciom skarpet „nie od pary”.
Światowy Dzień Zespołu Downa
Choć 21 marca większości kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ideą tego święta jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb oraz promowanie praw osób z zespołem Downa. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki nie do pary, w których nasi uczniowie przyszli tego dnia do szkoły na znak solidaryzmu z chorymi na Zespół Downa, a także wykonali piękne prace plastyczne w konkursie „Skarpetki nie do pary”.
Przedstawienie kukiełkowe klasy II z okazji Pierwszego Dnia Wiosny
21 marca 2022 r. kl. II pod opieką wychowawczyni p. G. Łęczyckiej przygotowała i przedstawiła na forum uczniów klas 0-III przedstawienie kukiełkowe pt. ,,O Smoku, Królu, Królewnie, Rycerzu i nie zgadniecie o kim jeszcze…”. W przedstawieniu wystąpili: w roli Smoka – Staś Sanetra, w roli Króla – Olek Lipiński, w roli Królewny – Natalka Olędzka, w roli Rycerza – Maciek Krysiak oraz narratorzy: Julia Wakulińska i Justyna Suchodolska. Dzieci pięknie odegrały wyuczone role operując wykonanymi własnoręcznie kukiełkami. W atmosferę tamtych, dawnych czasów wprowadził wszystkich utwór muzyczny pt. ,,Smocza ballada”. Na początku Julia Wakulińska jako narrator przybliżyła dzieciom tematykę przedstawienia i wprowadziła ich w tajemniczy nastrój. Akcja baśni dzieje się na zamku. Jednak główny bohater Smok nie jest groźny i niebezpieczny jak to w bajkach bywa, ale jest wesoły i nowoczesny. Nikomu nie zagraża, przyjaźni się z Królem. Bardzo dba o swoją kondycję fizyczną i umysł. Gra z Królem w piłkę nożną i w szachy. Lubi czytać książki. Rycerz nie walczy ze Smokiem, lecz grzecznie z nim rozmawia i obsługuje GPS-a. Poznaje na zamku piękną Królewnę, która posiada telefon komórkowy i wysyła emaile. Interesuje się astronomią, informatyką i inżynierią genetyczną. Uczęszcza na kurs hiszpańskiego. Oboje zakochują się w sobie ze wzajemnością. W baśni zjawia się też Smoczyca, która obsługuje pocztę elektroniczną. Jak to zwykle w bajkach bywa obie pary postanawiają się pobrać. Bajka kończy się zapowiedzią dwóch hucznych weselisk. Przedstawienie się podobało, a szczególnie wywarło wrażenie na przedszkolakach. Brawom nie było końca.
Czekoladowy autobus
17 marca uczniowie każdej klasy naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola przeniosły się do magicznego świata czekolady, biorąc udział w czekoladowych warsztatach. W specjalnym autobusie poznały historię czekolady, sposoby wytwarzania, jak również nauczyły się rozróżniać różne jej rodzaje. Każdy uczestnik przy pomocy wybranej foremki wykonał swoją czekoladkę, malował czekoladowe obrazki i ozdabiał je kawałkami białej czekolady. Nie obyło się też bez degustacji i zagadek. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy Mistrza Czekolady oraz pudełeczka, do których spakowali własnoręcznie wykonane czekoladki.
Była to świetna okazja do zabawy i wielozmysłowego poznawania świata. Ten dzień bardzo miło zapisał się w naszej pamięci.
Przedszkolaki w banku
W czwartek 10 marca przedszkolaki postanowiły wybrać się do Banku Spółdzielczego w Paprotni, aby zobaczyć miejsce pracy bankowca i poznać jego zawód. Dzieci dowiedziały się dlaczego, gdzie i w jaki sposób przechowuje się pieniądze, dlaczego warto je oszczędzać, co to jest bankowość elektroniczna. Doskonale poradziły sobie z odczytaniem wartości pieniążków pokazywanych przez bankiera. Dzieci miały również okazję zobaczyć jak wyglądają karty płatnicze i dowiedziały się do czego służą. Co więcej, poznały bardzo ważne w dzisiejszych czasach urządzenie jakim jest bankomat. Dzieci mogły zobaczyć w jaki sposób wypłaca się z bankomatu pieniądze.
Po bardzo ciekawej i interesującej lekcji dzieci udały się do przedszkola bogatsze o zdobytą wiedzę i nowe doświadczenia.
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Banku Spółdzielczego za umożliwienie wizyty, przekazaną wiedzę i słodkie niespodzianki dla dzieci. DZIĘKUJEMY!!!!
EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY
We wszystkich krajach Unii Europejskiej 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W Polsce święto to jest obchodzone od 2007 roku. Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej osobom z zaburzeniami mowy. W związku z tym, 8 marca w oddziale 3/4-latków Pani logopeda zorganizowała zabawy logopedyczne. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca logopedy i co powinniśmy robić, żeby wyraźnie i poprawnie się wypowiadać. Dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły prawidłową i wyrazistą wymowę, usprawniały percepcję słuchową, uczyły się prawidłowego oddychania, rozwijały sprawność ruchową, a także powtarzały nazwy kolorów. Tematyka zajęć dotyczyła wiosny, jej pierwszych oznak: roślin i zwierząt. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach, a proponowane ćwiczenia wykonywały z dużym zaangażowaniem. Wykazały się także niemałą wiedzą na temat przyjścia wiosny i tak jak większość, nie mogą się jej doczekać. Wiosno – Przybywaj !!!
Akcja
Solidarni z Ukrainą
W dniu 24 lutego br. nastąpiła inwazja rosyjska na Ukrainę. Z ogromnym bólem przyjęliśmy doniesienia o tym wszystkim, co dzieje się za wschodnią granicą, a szczególnie o lęku, cierpieniu i śmierci wielu niewinnych osób. Wojna wyzwoliła w Polakach pokłady niezwykłej empatii. Chcemy pomagać i szeroko otwieramy serca na potrzeby walczącej Ukrainy. Nasza szkoła również włączyła się w organizację pomocy Ukrainie poprzez zbiórkę środków finansowych. Przez 3 dni zebraliśmy 1404 złote i 30 groszy. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na potrzebujące dzieci z Ukrainy. Zbiórka ta pokazała, że nasza społeczność nie jest obojętna na ludzką tragedię. Za okazane serce serdecznie dziękujemy.
Pokaz historyczny
2 marca w naszej szkole gościliśmy grupę artystyczną Rekonstrukto. Panowie przybliżyli uczniom życie i kulturę w średniowieczu. Była to żywa lekcja historii, na której goście zaprezentowali ekwipunek i uzbrojenie średniowiecznych rycerzy. Dowiedzieliśmy się jakie cechy charakteru powinny wyróżniać rycerza. Jeden z uczniów – Bartek zdał egzamin i został pasowany rycerskim mieczem. Następnie panowie zaprezentowali narzędzia tortur – Paweł uczeń z 5 klasy miał okazję się przekonać, że niezbyt przyjemnie jest być zakutym w dyby. Uczniowie starszych klas mogli spróbować swoich sił posługując się narzędziami do walki wręcz. Pokaz był bardzo interesujący, dzieci na pewno dużo z niego zapamiętają.
Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska
Nasze działania w ramach Młodzieżowej akcja na rzecz środowiska
- Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowany z funduszy EOG przy współpracy z Fundacją Władysława Śmiałka.
Akcja sprzątania okolicznego lasu.
Nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, iż sterty śmieci w lasach i przy drogach szkodzą środowisku i psują estetykę otoczenia. Postanowiliśmy we współpracy z fundacją przeprowadzić akcję na rzecz środowiska w pobliskim lesie w kierunku miejscowości Łęczycki pod hasłem tegorocznej akcji sprzątania świata: „Myślę, więc nie śmiecę”. Niestety pracy w tym zakresie nie brakowało. Do współpracy z klasą 7 pod opieką Pani dyrektor Anny Głuchowskiej, nauczycielki Moniki Rzewuskiej i przedstawiciela fundacji p. Andrzeja Filipka chętnie przystąpili również, przedstawicielka Nadleśnictwa Siedlce, Pan Ireneusz Kaługa z Siedleckiej Grupy Ekologicznej, ksiądz Proboszcz Paweł Florowski oraz wójta gminy Paprotnia p. Leszka Trębickiego. Wyposażeni w worki i rękawice oczyszczaliśmy pobliski las. Nasze działanie przyniosło korzyść środowisku, ale także nam samym. Wyrobiło w nas świadomość zagrożenia spowodowanego bezmyślnym wyrzucaniem odpadów oraz pokazało, jak dużo czasu i wysiłku trzeba poświecić, aby naprawić zaśmiecone otoczenie.
https://photos.app.goo.gl/dkZc7xPbZhwePMQy8
https://drive.google.com/drive/folders/1R9Eaom5vf1o-PoMhIF8GuXUNk_mYh6ZG?usp=sharing
Edukacja ekologiczna dzieci w przedszkolu to inwestycja w naszą przyszłość, dlatego tak istotnym jest, aby od najmłodszych lat integrować młode pokolenie wokół tematyki związanej z zasadami ochrony środowiska oraz wychowywać w poszanowaniu dla otaczającej przyrody. Uczniowie klasy 7 biorący udział w programie podzielili się swoja wiedzą i zrealizowali zajęcia ekologiczne - Wprowadzenie do tematu segregacji śmieci dla grupy 0A i 0B.W ramach warsztatów starsi koledzy przeprowadzili maluchy przez proces rozpoznawania śmieci ich odpowiedniego segregowania i klasyfikowania do przeznaczonych do tego pojemników. Wszystkie te działania okraszone były dobrą zabawą: film, wycinanie, klejenie i oczywista integracja.
https://drive.google.com/drive/folders/1FmdzzJeCbkPwDKjBgRgJmOY1RbY1wp33?usp=sharing
Warsztaty kompetencji miękkich poprowadziła p. Małgorzata Gizak z Centrum Coachingu OHANA– szkolenie eksperckie z zakresu: integracji i komunikacji w klasie oraz podstaw wystąpień publicznych.
https://drive.google.com/drive/folders/1xDE9R7U6pnjj1Iju9OMKeiho8_kcF4II?usp=sharing
Filmowe, merytoryczne zajęcia pełne praktycznej wiedzy. Warsztaty teledyskowe dla młodzieży – Jak kręcić dobre filmy telefonem komórkowym?
Kochajmy się, czyli 14 lutego w przedszkolu
We wtorek 14 lutego dzieci z przedszkola świętowały Walentynki. Wszyscy przyszli do przedszkola ubrani na czerwono. Walentynki to święto zakochanych, ale nie tylko. Ten szczególny dzień dla przedszkolaków stał się świetną okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Nie zabrakło zabaw, walentynkowych kolorowanek, czerwonych serduszkowych lizaków i wesołej muzyki. Dzieci robiły sobie zdjęcia w walentynkowej foto-budce. Najważniejszym jednak punktem programu był walentynkowy słodki poczęstunek.
Bal karnawałowy
W środę 26 stycznia w oddziałach przedszkolnych odbył się bal karnawałowy. Dzień wcześniej dzieci pomogły paniom udekorować sale, kolorową bibułą i balonami, aby stworzyć odpowiedni nastrój do zabawy. Następnego dnia dzieci przyszły do przedszkola w przebraniu za ulubionego bohatera. Po śniadaniu odbyła się prezentacja postaci, a potem przedszkolaki bawiły się wesoło do znanych i lubianych przebojów. Po obiedzie miał miejsce słodki poczęstunek, najważniejszy punkt programu dla dzieci. Wszyscy zajadali się pysznymi smakołykami, tym razem można było najeść się do woli.
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych
OGŁOSZENIE
Na podstawie art. 29 ust. 2 pkt. 2, art. 154 ust. 1 pkt. 1 i ust 3 ustawy z 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2021r. poz. 1082) i Zarządzenia Nr 3/22 Wójta Gminy Paprotnia z 21 stycznia 2022 roku w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i uzupełniającym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Paprotnia na rok szkolny 2022/2023
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Paprotni informuje
o zapisach dzieci do oddziałów przedszkolnych
w Szkole Podstawowej w Paprotni na rok szkolny 2022/2023
- Rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do oddziału przedszkolnego, jeśli chcą, aby dzieci w roku 2022/23 dalej uczęszczały do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Paprotni, składają deklarację o kontynuowaniu uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego.
- Rodzice dzieci, które nie uczęszczały do oddziału przedszkolnego w naszej szkole, wypełniają i składają wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego.
- Wnioski i deklaracje należy składać od 4 marca 2022r. do 16 marca 2022r. w godzinach 730– 1500 w sekretariacie szkoły.
- Wszelkie informacje i wnioski dostępne są w sekretariacie szkoły i na stronie szkoły www.zspaprotnia.edupage.org oraz pod telefonem 256312137
Z poważaniem
Anna Głuchowska
Dzień Bezpiecznego Internetu
8 lutego 2022 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest obecnie na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wspólnie realizujący program unijny „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Celem wydarzenia, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji. Najważniejszym elementem DBI są lokalne inicjatywy. Nasza szkoła przyłączyła się również do tego projektu. W ramach tego działania przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz promowania pozytywnych walorów serfowania w Internecie w oparciu o materiały ze stron: sieciaki.pl i dzieckowsieci.pl. W pracowni informatycznej zawiśnie gazetka ścienna zawierająca najważniejsze porady i przestrogi dla najmłodszych Internautów. Przeprowadzony zostanie konkurs na wiersz/rymowankę promującą bezpieczeństwo w sieci. Uczniowie wykonają i wyeksponują na terenie szkoły plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Na korytarzach szkolnych będzie dystrybuowana ulotka o bezpieczeństwie, którą wykonają uczniowie. Zorganizowany będzie również quiz wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. W gazetce szkolnej „Szpila ukaże się artykuł na ten temat. Wszystkie te działania odbędą się w lutym i w marcu. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły wykażą się dużym zaangażowaniem i wiedzą, biorąc udział w tym projekcie.
Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska
"Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska" dobiega końca. We współpracy z Fundacją Śmiałek na warsztatach teledyskowych młodzież z naszej szkoły oraz ze szkół: w Hołubli, Krześlinie, Pruszynie, Przesmyk i Suchożebr zrealizowała etiudy filmowe o charakterze ekologicznym. Filmy można obejrzeć pod poniższymi linkami.
https://www.youtube.com/watch?v=J5RcRMAQJDM&feature=youtu.be
Niebawem (po feriach) odbędzie się także 6 konferencji podsumowujących akcję.
Kolejny sukces, tym razem sportowy
Powiatowe Igrzyska Dzieci w Koszykówce Dziewcząt
21 grudzień 2022 r.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie:
Dąbrowa Joanna, Olędzka Nikola, Olszewska Amelia, Rowicka Julia, Rucińska Milena, Suchożebrska Amelia, Ślaz Izabela, Grochowska Anna, Nasiłowska Milena, Olędzka Wiktoria, Sodol Nikola, Suchożebrska Aleksandra
zajęły drugie miejsce w Powiecie Siedleckim.
Wyniki meczy naszej drużyny:
Paprotnia : Stok Lacki 23 : 1
Paprotnia : Łysów 23 : 18
Paprotnia : Iganie 10 : 14
Paprotnia : Białki 15 : 4
Sukces Igora Daniluka
Uczeń naszej szkoły zajął I miejsce w kategorii plakat w konkursie ogólnopolskim organizowanym przez ZUS "Jak zachęcić babcię i dziadka do założenia konta w banku". Gratulujemy
Sukces Stasia Sanetry
Redakcja „ Tygodnika Siedleckiego” zorganizowała konkurs plastyczny : „Szopka Bożonarodzeniowa”. W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczestników. Wszystkie prace były wyjątkowe i wymagały dużego zaangażowania. Komisja, po burzliwych obradach, wyłoniła zwycięzców oraz przyznała wyróżnienia.
Uczeń naszej szkoły – Staś Sanetra – z klasy II zdobył II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Dzień Babci i Dziadka
Archiwum Aktualności